کودککودک و نوجوان

ضرورت آگاهی والدین از آزار جنسی کودکان

کودکان یکی از قربانیان اصلی آزار جنسی در جوامع امروزی به حساب می آیند. متأسفانه ‌ندیدن آموزش اصولی والدین در زمینه مسائل جنسی، سبب شده تا فرزندان آنان هم با مشکلاتی در زندگی مواجه شوند، چرا که  خود پدر و مادر ها  نیز در چنین آموزش‌های لازمی را ندیده‌اند تا به طرز صحیح آن را به فرزند خود انتقال دهند. در این مقاله در مورد آزار جنسی کودکان، انواع و آموزش‌های مورد نیاز برای جلوگیری از آن صحبت خواهیم کرد.

آزار جنسی کودکان

چگونه از آزارجنسی کودکان در مدرسه جلوگیری کنیم؟

نکته‌ی نخست: در قدم اول برای اینکه از پدیده آزار جنسی کودکان پیش گیری شود بایستی اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق صورت گیرد. بسیاری مسائل رخ داده  در جامعه نشان از عدم آگاهی افراد دارد.

نکته‌ی دوم: ضعف آموزش و پرورش؛ بدین مفهوم که، کم‌توجهی به اصل مهم «حرفه‌ای‌گری» در آموزش باز می گردد. موقعیت‌های آموزشی و اجرایی در مدرسه‌های ما به آسانی در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که آموزگار نیستند و صلاحیت لازم برای آموزش، دانش آموزان را ندارند.

نکته‌ی سوم: ایجاد یک نظام گزینش قوی در انتخاب معلم؛ یک معلم بایستی علاوه بر داشتن مشخصه‌های اخلاقی عام انسانی، دارای روحیه‌ی آموزشگری و نیز همچنین سلامت روحی و روانی کافی و مناسبی برخوردار باشد. اما در روند گزینش آموزگار ما، کمترین توجهی به شاخص سلامت روحی و روانی داوطلبان پیشه‌ی آموزشگری می‌شود.

نکته‌ی چهارم: آموزش مسائل جنسی برای جلوگیری از آزار جنسی؛ ممکن است مهم‌ترین فاکتور بازدارنده از آزارجنسی همین آگاهی‌بخشی از آن به دانش آموزان باشد. به هر حال، امید این است که رخداد زشت آزارجنسی در مدرسه‌های ما که هرازگاهی، مواردی از آن رسانه‌ای می‌شود، سبب شود مسئولین هم چاره‌ای برای آن بیاندیشند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  تفاوت بین ساختار مغز نوزاد دختر و پسر

آشنایی با انواع «کودک آزاری جنسی»

طبق نظر روانشناسان ، «کودک آزاری» شامل ۴ نوع اساسی از جمله فیزیکی، روانی، سهل‌انگاری در مورد آزاری جنسی است که تنها یک مورد این آزار جنسی، «تجاوز جنسی»عنوان می شود. اما خوب است که با انواع « آزاری جنسی» که در مورد افراد کم سن و سال را بیشتر  آشنا شویم و همواره هوشیار باشید که حتی نشان‌دادن عکس و فیلم به افراد زیر ۱۸ سال که محتوای جنسی دارد، نیز جزو «کودک آزاری» به‌حساب می‌آید».

حساسیت نسبت به ارتباط کودکان با آشنایان

به‌طور معمول کودکان به غریبه‌ها به‌راحتی اعتماد نمی‌کنند. البته « آزاری جنسی» توسط افراد غریبه نیز می تواند صورت گیرد؛ اما در اغلب موارد افراد  آشنا  هم ممکن است دست به چنین اعمال ناشایستی بزنند».

رواشناسان در این باره هشدار میدهند، لازم است والدین نسبت به ارتباط فرزندان‌شان با اطرافیان، آشنایان، دوستان و … بیشتر دقت و توجه نمایند.

آزار جنسی کودکان

در ادامه روان شناسان در خصوص اینکه کودک در چه بسترهایی بیشتر مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند، می‌گوید: «بچه‌هایی که رابطه‌ی مناسبی با والدین‌شان ندارند، بچه‌هایی که در محیط پرتنش خانوادگی زندگی می‌کنند، بچه‌هایی که دچار اختلال‌های روانشناختی گوناگون هستند، بچه‌هایی که در محیطی زندگی می‌کنند که کمترین ارتباط را با والدین دارند یا والدین معتاد و سهل‌انگار دارند، بچه‌هایی که به خانواده خود اعتماد کافی ندارند و دچار دلبستگی نامطمئن هستند، بچه‌هایی که مهارت های اجتماعی و ارتباطی لازم و ضروری را ندارند و …، بیشتر از بچه های دیگر گرفتار پدیده‌ی شوم  آزار جنسی می شوند ».

این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین روش پر کردن اوقات فراغت کودکان

ایمنی جنسی  کودکان از طریق آموزش

در نهایت روان شناسان  کودک  و نوجوان تأکید می‌کنند: «به‌نظر می آید با تفاوت‌هایی که در جامعه ایجاد شده، به مانند تغییر در مدل خانواده‌ها، شیوه زندگی فرزندان ، محرک‌های محیطی بسیار زیاد و …، لازم است روش های تربیتی دست خوش تغییراتی شوند. بایستی قبول کنیم که غریزه‌ی جنسی یکی از غرایز جداناپذیر زندگی هر فرد محسوب می شود. لذا آموزش تنها وسیله ای است که والدین می‌توانند به کمک آن کودکان خود را در این خصوص مصون سازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا