ازدواجانتخاب همسر

آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج را بدانیم

دانستن آگاهی های قبل از ازدواج به شما کمک می کند با کنار گذاشتن احساسات و با دیدی کاملاً منطقی، مرحله انتخاب همسر را پشت سر بگذارید. یکی از مهمترین آگاهی ها، نحوه برقراری ارتباط با جنس مخالف در دوره دوستی، نامزدی و عقد است که با رعایت ظرایف آن ها به رضایت کامل از تمام جنبه های ازدواج دست خواهید یافت.

  1. تاثیر آگاهی های قبل از ازدواج در انتخاب همسر ایده ال

شناختن نیاز های خودتان از مهمترین آگاهی های قبل از ازدواج است که در انتخاب همسر نقش مهمی ایفا می کند. شما باید بتوانید اولویت ها، اهداف و آنچه را که میخواهید در آینده با همسر خود بسازید با جزئیات کامل در نظر بگیرید. در این مرحله باید از خودتان بپرسید که آیا واقعاً قصد دارم ازدواج کنم و معیارهای انتخاب همسر ایده ال من چیست؟ برای پاسخ به این سوال به هر آنچه که به آن علاقه دارید و در زندگی روزمره خود انجام می دهید؛ فکر کنید.

یکی از مهمترین نکات در انتخاب همسر ایده آل توجه به گذراندن اوقات فراغت مشترک است. اگر سبک زندگی شما با همسرتان کاملا متفاوت باشد؛ اگر عقاید مذهبی متضادی داشته باشید؛ اگر در نحوه خرج کردن یا سیو کردن پول اتفاق نظر نداشته باشید و اگر در برقراری ارتباط با اعضای خانواده مشکل دارید؛ مطمئناً نمی‌توانید زندگی مشترک موفقی داشته باشید. معیارهای انتخاب همسر باید با کنار هم قرار دادن خصوصیات اخلاقی خودتان و طرف مقابل به صورت کاملا منطقی در نظر گرفته شود. برای بررسی معیارهای انتخاب همسر به این سوال بیاندیشید که آیا می توانید عیوب یکدیگر را نادیده گرفته و یکدیگر را کامل کنید؟ اگر نشانه‌ای از عدم رضایت در سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی طرف مقابل به نظرتان آمد؛ حتماً با او صحبت کنید و در این خصوص به نتیجه درستی برسید. در غیر این صورت در انتخاب همسر ایده آل شکست خواهید خورد.

  1. ارتباط با جنس مخالف قبل از ازدواج
این راه هم بخوانید بدنیست:  آیا پرداخت نفقه در دوران نامزدی تعلق می گیرد؟

برقراری رابطه دوستی سالم (Healthy relationship) با جنس مخالف در دوره های مختلف آشنایی مثل دوستی، نامزدی یا عقد نیاز به درک آگاهی‌های قبل از ازدواج دارد. ارتباط سالم با جنس مخالف قبل از ازدواج، رابطه ای است که بر پایه احترام، ارزش، حفظ حدود، اعتماد، صداقت، مشورت برای حل مشکلات، گذراندن اوقات فراغت با یکدیگر و با دوستان و اقوام، صحبت های کلامی هدفمند، کنترل خشم و ابراز احساسات کنترل شده ومسیولیت پذیری شود.

از طرف دیگر روابط ناسالم با جنس مخالف قبل از ازدواج به علت بروز رفتارهای ناشایست از سوی یکی از طرفین یا هر دو طرف، به شکست های عشقی منجر می شود که آسیب های روحی و جسمی فراوانی برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت. داشتن بحث های طولانی مدت و رها کردن مشکلات بدون حل کردن آنها از مهم ترین نکاتی است که باید به عنوان آگاهی های قبل از ازدواج به آن توجه شود. روانشناسی رابطه دوستی قبل از ازدواج با بررسی رفتارهای ناشایستی مانند خشم بسیار شدید، پایین بودن اعتماد به نفس، تحقیر کردن، داشتن روابط ناسالم با سایر افراد، عدم ابراز احساسات و عدم احترام به خانواده امکان پذیر می شود که از نشانه های ارتباط ناسالم با جنس مخالف است که باید هرچه سریعتر تحت کنترل درآید. در غیر این صورت به ازدواج های ناموفق زوجین، طلاق های عاطفی و حتی ترک کردن یکی از طرفین بدون هیچ گونه توضیحی قبل از ازدواج ختم می شود.

  1. خواستگاری

با دانستن آگاهی های قبل از ازدواج در جلسه خواستگاری راحت تر می توانید برای ادامه یا قطع رابطه، پیش از بروز احساسات شدیدی که می‌تواند روی منطق شما تاثیر بگذارد؛ تصمیم بگیرید. بهتر است با پرسیدن سوالات درست در جلسه خواستگاری تا حدودی خصوصیات اخلاقی و سبک زندگی طرف مقابل را بشناسید و با مقایسه آنها با ایده آل های خود تصمیم به ادامه رابطه یا قطع آن بگیرید.

  1. عقد و نامزدی
این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر است؟

در دوره عقد و نامزدی باید تصمیم نهایی خود را در خصوص این که آیا فردی که انتخاب کرده اید؛ برای شما مناسب است یا خیر؛ بگیرید. چون ارتباط با جنس مخالف در این دوره کمی آزاد تر می شود؛ احساسات شدید تر شده و منطقی فکر کردن تا حدودی مشکل می شود. در این دوران ممکن است چشم خود را به روی بسیاری از مشکلات اخلاقی و سبک زندگی طرف مقابل ببندید و تصور کنید که پس از ازدواج همه این مشکلات برطرف خواهد شد اما در اشتباهید. به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید هیچ گاه طرف مقابل خود را تغییر دهید. اگر هر کدام از اصول اخلاقی یا سبک زندگی طرف مقابل، شما را آزار میدهد باید از خودتان بپرسید که آیا می‌توانید هر روز به مدت چندین سال این رفتار را تحمل کنید؟ اگر جواب شما منفی است از به هم زدن نامزدی یا عقد نترسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا