خانوادهطلاق

آیا جدایی از خانواده به افسردگی بعد از ازدواج منجر می شود؟

زمانی که دختر و پسر تصمیم میگیرند زندگی مستقلی تشکیل بدهند؛ جدایی از خانواده یکی عواملی است که قبل از رفتن زیر یک سقف ممکن است اصلا به آن فکر نکرده باشند. مسئله جدایی از خانواده بعد از ازدواج به خصوص برای دختران و پسرانی که به شهر یا کشور دیگر با شریک زندگی خود مهاجرت می‌کنند؛ اثرات روحی و روانی متعددی مثل ناامیدی، گریه کردن، خشم، افسردگی، عصبانیت، پرخاشگری و انزوا بوجود می آورد.

این رفتارها کاملاً ناخودآگاه و به شکل های متفاوتی بروز می کنند. اکثر اوقات زوجین علت اصلی افسردگی بعد از ازدواج را درک نمی کنند و حتی تصور اینکه جدایی از خانواده می تواند منجر به افسردگی بعد از ازدواج شود برای آنها عجیب و غیرقابل باور است.

چرا جدایی از خانواده به افسردگی بعد از ازدواج منجر می‌شود؟

دختر و پسر بعد از ازدواج باید با نقش جدیدی که در خانواده دارند؛ کنار بیایند. گاهی اوقات مسئولیتهای بسیار زیادی بر عهده آنها گذاشته می‌شود که پیش از این در خانواده مسئولیت آنها را به عهده مادر یا پدر خود می گذاشتند. مدیریت کارهای داخل خانه، مدیریت مسائل مالی، سر و کله زدن با همسر و اختصاص دادن زمان مناسب برای انجام امور خانه و رفتن به سرکار برای همه آسان نیست.

دکتر Abigail Hirsch – روانشناس خانواده – در خصوص افسردگی بعد از ازدواج می گوید:”در شرایطی که دختر در خانه پدری مسئولیت انجام کارهای خانه را به عهده نداشته و بیشتر وقت خود را به سرگرمی و اوقات فراغت میگذراند؛ پس از ازدواج باید یاد بگیرند که چگونه امور منزل خود را به تنهایی اداره کنند و این مسئله در صورتی که آنها را از زندگی روزمره که پیش از این داشتند؛ دور کند؛ منجر به افسردگی آنها خواهد شد. از طرف دیگر وابستگی دختران به خانواده بسیار بیشتر است و زمانی که بعد از ازدواج به شهر یا کشور دیگری می روند و نمی توانند برای مدت طولانی خانواده خود را ببینند؛ افسردگی آنها بیشتر می‌شود.”

این راه هم بخوانید بدنیست:  عاشق مرد مطلقه شدم؛ آیا ازدواج با مرد مطلقه اشتباهه؟

افسردگی بعد از ازدواج ناشی از جدایی از خانواده بیشتر به صورت منزوی شدن، گریستن بیش از حد، حرف زدن های طولانی مدت، بی حوصلگی و عدم تمایل به رسیدگی به امور منزل در دختران خود را نشان می دهد.

افسردگی بعد از ازدواج به علت جدایی از خانواده در پسران نیز دیده می‌شود. پسرانی که بیش از حد به مادر یا پدر خود از لحاظ امور مالی تکیه داشته باشند و به اصطلاح هنوز روی پای خودشان نایستاده اند؛ در مدیریت امور منزل با مشکلات متعددی مواجه می شوند. این افراد، اگر درآمد مناسبی نیز نداشته باشند در مدت کوتاهی به افسردگی بعد از ازدواج دچار خواهند شد.

علائم افسردگی بعد از ازدواج در پسران بیشتر به صورت عصبانیت، پرخاشگری، بیرون ماندن از منزل بر برای طولانی مدت حتی شب ها، وقت گذرانی با دوستان به دور از همسر و غیره بروز می کند.

این اختلالات رفتاری، مشکلات بسیار زیادی را در پایه و اساس خانواده ایجاد می کند. درمان افسردگی به علت جدایی از خانواده بعد از ازدواج باید با مشاوره های اصولی با هدف مسئولیت پذیری نسبت به نقش جدیدی که دختر و پسر در خانواده دارند؛ انجام گیرد.

دکتر Abigail Hirsch اضافه کرد:” زمانی که زوجین یاد می گیرند چگونه مسئولیت های خود را به خوبی در خانواده ایفا کنند و از عهده نقش خود بر می آیند؛ تقریباً می توانند با افسردگی بعد از ازدواج مقابله کنند. مسئولیت پذیری آنها را برای پیدا کردن راه حل‌های مشترک، ترغیب می کند و به تدریج یاد می‌گیرند به جای نشان دادن عکس العمل های نامناسب مثل عصبانیت یا قهر کردن بتوانند با گفتگو و مشارکت، مسئولیت های خانواده را تقسیم کرده و به یکدیگر کمک کنند تا بر افسردگی بعد از ازدواج غلبه نمایند.”

این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین زمان و ساعت برقرای رابطه زناشویی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا