ازدواجانتخاب همسر

ازدواج اجباری !عواقب و مشکلات بعد از آن

ازدواج اجباری همانطور که از نام آن پیداست ازدواجی است که بدون رضایت یک یا هر دو طرف ازدواج و در اثر فشار یا اجبار خانواده ها یا قانون انجام می گیرد. در کشور ما آمار ازدواج اجباری معمولاً به علت خشونت خانواده ها و ترس دختر و پسر از از پدر یا مادرشان بسیار بالا است.

طبق تحقیقات پازل زندگی ، ازدواج اجباری در ایران بیشتر در میان خانواده های سنتی، روستایی و عشایر دیده می شود. در برخی موارد نیز قوانین ازدواج اجباری خاصی تصویب شده که از اصول شرعی ناشی می شوند و ازدواج اجباری میان دختر و پسر را طبق قانون مجاز می‌شمارند.

ازدواج اجباری چه پیامدهایی دارد؟

روانشناسان و مشاوران خانواده از روش‌های مختلفی برای هشدار دادن نسبت به عواقب ازدواج اجباری استفاده کرده‌اند. نتایج آمارها نشان می‌دهد اکثر ازدواج های اجباری سرانجام خوبی ندارد و به علت آسیب های شخصیتی مثل تضعیف اعتماد به نفس به طلاق منجر خواهد شد.

با ازدواج اجباری، آسیب های روحی و جسمی متعددی به طرفین ازدواج اجباری وارد می‌شود. فشارهای روحی ناشی از تحمل زندگی بدون رضایت و حتی داشتن رابطه جنسی پس از ازدواج می تواند پیامدهای فیزیکی و روانی متعددی برای هر یک از زوجین داشته باشد.

ازدواج اجباری به این مفهوم است که شخصیت، استقلال و آزادی یک یا هر دو طرف زیر پا گذاشته شده و بدون توجه به تمایلات و خواسته او از شرایط موجود سوء استفاده شده و فرد مجبور شده که تن به ازدواج بدهد. بسیاری از دختران و پسرانی که در مقابل خواسته خانواده خود می ایستند حتی تهدید به مرگ می شوند و از ترس به ازدواج اجباری تن می دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  در دوران عقد و نامزدی با نامزد خود درباره چه مسائلی صحبت کنیم؟

این مسئله بیشتر برای دختران خانواده مشاهده می‌شود. آمارها نشان می‌دهد بسیاری از پدران و مادران از دختران خود مثل یک کالای فروشی استفاده می‌کنند و در ازای بدهی ها یا حتی به دست آوردن یک موقعیت اجتماعی بهتر، دختران خود را پیشکش می کنند.

این نوع ازدواج  نه تنها به تضعیف اعتماد به نفس دختران منجر خواهد شد بلکه ممکن است آنها را به بیماری های روحی و جسمی شدید از جمله افسردگی مبتلا کند.

چه عواقبی در انتظار زوجینی است که به ازدواج اجباری تن می‌دهند؟

دختر و پسری که به ازدواج اجباری مجبور شده اند معمولا پس از ازدواج نیز حق صحبت کردن درباره طلاق را ندارند. بنابراین، مجبورند برای رها شدن از زندگی خسته کننده و آزار دهنده خود به بدترین راهکارها روی بیاورند:

  • ترک خانه و فرار

نتایج آمارها نشان می‌دهد دخترانی که مجبور به ازدواج با فردی می شوند که او را دوست ندارند تصمیم می‌گیرند یا قبل از برگزاری مراسم عروسی و یا چندی پس از زندگی زناشویی مشترک از خانه فرار کنند.

ترک خانه پدری یا فرار از خانه شوهر شاید در نظر آنها که هیچ راه گریزی نمی‌بینند، بهترین راه حل باشد اما متاسفانه به علت نداشتن پشتیبانی مالی مجبور می‌شوند پس از فرار از راه‌های نامشروع و یا خلاف هزینه زندگی خود را تامین کنند.

آنها حتی اگر پشیمان شوند، از اینکه مجدداً به خانه پدری یا خانه شوهر بازگردند و با خشونت آنها روبرو شوند، می ترسند. بنابراین، مجبورند در همان شرایطی که پس از ترک خانه با آن مواجه شده‌اند؛ باقی بمانند که این خود آسیب های اجتماعی بعدی را به دنبال دارد.

  • خشونت بیش از حد
این راه هم بخوانید بدنیست:  مهارت های ارتباطی موثر با کاهش استفاده از موبایل

رفتار خشونت آمیز معمولاً در پسرانی دیده می شود که تحت فشار خانواده با دختری که او را دوست ندارند، ازدواج کرده اند. آنها از روشهایی مثل ضرب و شتم و خشونت شدید علیه دختر استفاده می کنند تا عدم رضایت خود را نسبت به این ازدواج نشان بدهند.

این راهکار بیماری های روحی و روانی متعددی را برای دختر و پسر به وجود می‌آورد و در نهایت آنها را با افسردگی های شدید و تضعیف شخصیت اجتماعی مواجه می‌کند.

  • سوء استفاده از فرزندان

معمولا فرزندانی که حاصل ازدواج اجباری هستند به طور ناخواسته به دنیا می آیند چون زوجین تمایلی به برقراری ارتباط فیزیکی با یکدیگر ندارند و ممکن است یکی از آنها با زور و اجبار طرف دیگر را مجبور کند که به رابطه فیزیکی تن بدهد و در نهایت بارداری بدون رضایت طرفین اتفاق می‌افتد.

 فرزندانی که در این خانواده ها به دنیا می آیند نیز درگیر مشکل والدین خود می شوند و معمولاً پدر و مادر، عصبانیت ها، عدم رضایت و ناراحتی های خود را بر سر فرزندانشان خالی می‌کنند. این رفتارها موجب بروز رفتارهای نامطلوب مثل پرخاشگری و بزهکاری در فرزندان می شود.

  • خودکشی

آمار خودکشی بعد از ازدواج اجباری نیز کم نیست. بسیاری از دخترانی که از ترس پدر و مادر خود تن به ازدواج اجباری داده‌اند، به علت عدم رضایت از زندگی زناشویی پس از ازدواج چون نمی‌توانند از ترس پدر و مادرشان صحبتی از طلاق به میان بیاورند، راه حل دیگری به جز خودکشی نمی بینند و دست به خودکشی می زنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  مشکلات ازدواج در سن بالا چیست؟

جمع بندی

از مهمترین پیامدهای ازدواج اجباری می توان به تضعیف اعتماد به نفس و شخصیت اجتماعی افراد اشاره کرد که این خود آسیب‌های اجتماعی جبران ‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. مقابله با ازدواج اجباری فقط با اصلاح فرهنگ خانواده ها امکان پذیر است.

البته در صورتی که قانون از ازدواج اجباری حمایت نکند و قانونی را در این رابطه جهت حمایت از دختر و پسر تصویب کند نیز می توان تا حدودی این مشکل را برطرف کرد و از آسیب های روحی و روانی بعد از آن در جامعه جلوگیری به عمل آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا