ارتباط با جنس مخالفازدواجانتخاب همسر

ازدواج اینترنتی چه عواقبی دارد؟

ازدواج های اینترنتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و قرار ملاقات های آنلاین در شبکه های اجتماعی افزایش قابل توجهی در دهه اخیر داشته است. نظرسنجی های انجام شده از زوجینی که ازدواج اینترنتی داشته اند؛ نشان می دهد که بیشتر آنها از اینکه ازدواج اینترنتی چه عواقبی دارد مطلع نبودند و پس از ازدواج مشکلات فراوانی در زندگی آنها به وجود آمده است. البته زوجینی هم بودند که تجربه مثبتی است از رابطه آنلاین خود داشته‌اند و به خصوص در مواردی که طرفین پیش از ازدواج در دو کشور مختلف زندگی میکردند و برای آشنایی بیشتر از قرار ملاقات های آنلاین استفاده کرده‌اند؛ رضایت نسبی پس از ازدواج وجود داشت. اما به هر حال مانند هر روش برقراری رابطه و آشنایی دیگری، ارتباط آنلاین که منجر به ازدواج اینترنتی شود؛ مزایا و معایب خود را دارد.

اگر طرفین از اینکه ازدواج اینترنتی چه عواقبی دارد؛ آگاه باشند می توانند با رعایت نکات و راهکارهای مناسب، ارتباط اینترنتی موفقی داشته باشند. بررسی مزایا و معایب ازدواج اینترنتی به شما کمک می کند از عواقب آن تا حدودی مطلع شوید. خوشبختانه تحقیقات روانشناسی متعددی در زمینه عواقب ازدواج اینترنتی انجام گرفته که ما نتیجه تحلیل این تحقیقات را در اختیار شما قرار می دهیم:

بدیهی است که آشنایی آنلاین و قرار ملاقات های اینترنتی از طریق شبکه های اجتماعی مختلف، تفاوت بسیار زیادی با ازدواج های سنتی یا حتی ازدواج هایی که پس از دوستی در جامعه واقعی انجام می گیرد؛ خواهد داشت. این  تفاوت‌ها می‌تواند جنبه های مثبت و منفی زیادی داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در دسترس بودن
این راه هم بخوانید بدنیست:  معایب ازدواج سنتی چیست؟

در قرار ملاقات های اینترنتی، فرد محدودیت خاصی احساس نمی کند و در برابر او صدها و هزاران فرد آنلاین وجود دارد که میتواند بدون محدودیت با هر کدام از آنها صحبت کرده یا تماس صوتی و تصویری برقرار کند. به علت در دسترس بودن قرار ملاقات های آنلاین در ساعت های مختلف شبانه روز، زوجین کنترل چندانی روی یکدیگر ندارند. یکی از مهمترین عواقب ازدواج اینترنتی که در زندگی واقعی، زوجین را اذیت می‌کند؛ ارتباط صمیمی و تنگاتنگ با دوستان اینترنتی شان به خصوص با جنس مخالف است که شاید از نظر خود فرد به این علت که رابطه فیزیکی و جدی وجود ندارد؛ ارتباطی عادی به نظر برسد اما از نظر طرف مقابل آزار دهنده خواهد بود.

  • شناخت نا آگاهانه و ناکافی

اشخاصی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند؛ شخصیت های بسیار متفاوتی با واقعیت خود دارند. آنچه که در شبکه مجازی و به صورت آنلاین از خصوصیات طرف مقابل درک می کنید و آن طور که او می تواند شخصیت اصلی خود را پشت فضای مجازی پنهان کند؛ قطعا به شناخت ناآگاهانه و ناکافی طرف مقابل منجر می شود. بسیاری از افراد در پاسخ به این سوال که ازدواج اینترنتی چه عواقبی دارد؛ پاسخ داده اند فردی که از طریق روابط آنلاین با او آشنا شده اند؛ در زندگی واقعی بعد از ازدواج شخصیت کاملاً متفاوتی نسبت به آنچه که در شبکه های اجتماعی از خود نشان می دهد؛ دارد. بنابراین پیدا کردن فردی که با معیار های اخلاقی، مالی، روحی و جسمی شما منطبق باشد؛ در قرار ملاقات های آنلاین به سختی امکان پذیر است.

  • برقراری ارتباط
این راه هم بخوانید بدنیست:  اهمیت زیبایی در ازدواج چقدر است؟

برقراری ارتباط در بستر های آنلاین به خصوص برای نوجوانان و جوانانی که با محدودیت هایی در خانواده مواجه هستند؛ بسیار متداول شده است. قرار ملاقات های آنلاین محدودیت مکانی و زمانی ندارد و معمولاً والدین نیز نمی توانند روی آن کنترل چندانی داشته باشند. متأسفانه چنین ارتباطی نسبت به رابطه حضوری پیامدهای بسیار بیشتری دارد. عشق های اینترنتی که به علت شناخت ناکافی طرفین به خصوص در سنین کم ایجاد می شود و ممکن است در نهایت به ازدواج های کورکورانه منجر شود؛ عواقب روحی و جسمی جدی در زندگی فرد ایجاد می کند.

جمع بندی

به طور کلی می توان گفت آشنایی از طریق شبکه های اجتماعی و قرار ملاقات های آنلاین شاید برای شناخت  اولیه تا حدودی مناسب باشد اما برای شروع یک رابطه جدی که به ازدواج ختم شود؛ کافی نیست. ملاقات های حضوری به منظور شناخت کامل هر دو طرف و تحقیقات در خصوص رفتار، سبک زندگی، خانواده و شغل طرف مقابل برای پیشگیری از مواجه شدن با عواقب ازدواج اینترنتی ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا