ارتباط با جنس مخالفازدواجخانواده

ازدواج موقت برای چه کسانی مناسب است؟

ازدواج موقت با اینکه از لحاظ شرعی و قانونی تایید شده اما در فرهنگ جامعه کنونی ما پذیرفته شده نیست و دیدگاههای متناقضی درباره آن وجود دارد. صیغه همانطور که از نامش پیداست؛ یک عقد موقت است که مدت زمان مشخصی دارد و پس از اتمام زمان تعیین شده، زن و مرد به هم نامحرم می شوند.

در پاسخ به این سوال که ازدواج موقت برای چه کسانی مناسب است؟ معمولا جامعه شناسان نظر مشترکی دارند:

  • زنان مطلقه که امکان ازدواج مجدد دائم برای آنها فراهم نیست

یکی از معضلات کنونی جامعه ما، مجرد ماندن زنان مطلقه به خصوص در سنین جوانی است. صیغه در این شرایط به زنان کمک می کند که از راه شرعی و حلال، غرایز جنسی، عاطفی و حتی مالی خود را براورده سازند. خواندن صیغه حقوقی را برای زنان ایجاد می کند تا شرایط بهتری برای زندگی داشته باشند. به عنوان مثال،  آنها می توانند برای زمان اتمام صیغه، مهریه مناسبی تعیین کنند و تا زمانیکه صیغه جاری است؛ از همسر خود نفقه دریافت نمایند. فرزندانی که در زمان ازدواج موقت به دنیا می آیند؛ کاملا مشروع هستند و از پدر ارث می برند.

  • دخترانی که پشتوانه مالی ندارند و بی سرپرست یا بدسرپرست هستند

ازدواج موقت اگر تحت شرایط مناسب و بدون سواستفاده انجام شود می تواند نجات بخش بسیاری از دختران بی سرپرست و بدسرپرست باشد. دخترانی که به صیغه مردان مجرد و متاهل در می آیند معمولا به دنبال یک پشتوانه مالی مناسب برای گذران زندگی خود می گردند. هرچند از لحاظ قانونی محدودیتی برای مردان متاهل جهت صیغه کردن زنان یا دختران وجود ندارد اما اگر زنی که به عقد دائم مردی درامده از ازدواج موقت او بی اطلاع باشد می تواند پس از آگاه شدن از آن، تقاضای طلاق نماید. جامعه شناسان اصلی ترین مسئله را بالا بردن آگاهی دختران از شرایط صیغه می داند تا به دام چنین مردانی نیفتند.

  • زن و مردی که به علت شرایط شغلی مثل نگهداری از بیمار یا همکاری نزدیک باید در یک خانه زندگی کنند
این راه هم بخوانید بدنیست:  طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی + باکره بودن

شرایط بسیار متفاوت و اجباری وجود دارد که  تحت آن زن و مرد مجبور می شوند بدون اینکه از لحاظ عاطفی، احساسی به یکدیگر داشته باشند؛ همخانه شوند. این شرایط به خصوص برای زنان و مردان از کار افتاده که نیاز به پرستاری برای نگهداری دارند؛ بیشتر رواج دارد. در این شرایط، معمولا فرزندان، برای مادر یا پدر پیر خود پرستاری را به خانه می آورند و جهت انجام راحتتر امور رسیدگی به بیمار، صیغه عقد موقت را جاری می کنند. شرایط کاری بسیار زیادی نیز وجو دارد که زن و مرد را مجبور می کند؛ همخانه شوند. در چنین شرایطی خواندن صیغه می تواند به راحتتر بودن آنها در کنار هم کمک کند.

  • آشنایی بیشتر دختر و پسر در دوران نامزدی

پذیرفته شده ترین حالت ازدواج موقت در جامعه ما زمانی است که دختر و پسر قصد ازدواج با یکدیگر را دارند اما قصد دارند برای آشنایی بیشتر مدت کوتاهی را به هم نزدیک تر باشند تا تصمیم درستی بگیرند. جاری کردن صیغه عقد موقت، در دوران نامزدی؛ امری طبیعی است که در تمام خانواده ها طی مراسم بله برون یا نامزدی جشن گرفته می شود. ازدواج موقت به زوجین فرصت می دهد که یکدیگر را بهتر بشناسند و بتوانند برای انتخاب طرف مقابل تصمیم درستی بگیرند. مهریه تعیین شده برای خواندن صیغه نامزدی یا همان ازدواج موقت بین دختر و پسر معمولا کمتر از ۱ سکه است و حتی در شرایطی که نامزدی به هم بخورد از خانواده پسر گرفته نمی شود.

به طور کلی می توان گفت ازدواج موقت برای کسانی مناسب است که به هر دلیلی نمی خواهند یا نمی توانند به طور دائم به عقد یکدیگر درآیند. این قانون شرعی اگر به درستی اجرا شود، جلوی رفتارهای ناهنجار اجتماعی بسیاری از جمله زنا و فحشا را بین زن و مرد می گیرد و برای زنان، حقوقی قائل می شود تا بازیچه دست مردان نباشند. زنان نیز باید پس از پایان ازدواج موقت، عده خود را که حدود ۲ ماه است نگهدارند و پس از گذراندن این مدت می توانند به عقد شخص دیگری درایند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  در دوران عقد و نامزدی با نامزد خود درباره چه مسائلی صحبت کنیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا