ازدواجانتخاب همسر

از ازدواج وحشت دارم؛ چکار کنم؟

این روزها جملاتی مثل “از ازدواج وحشت دارم یا با ترس از ازدواج چه کار کنم” را زیاد میشنویم. با وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی که در جامعه ما وجود دارد؛ سن ازدواج بالا رفته است که روی احساسات و قدرت ریسک پذیری زن و مرد برای تشکیل زندگی تاثیر می گذارد. افزایش آمار طلاق به خصوص در سال‌های اولیه زندگی نیز به ترس از ازدواج دامن می زند.

بسیاری از دختران و پسران ترجیح می دهند به جای پذیرفتن مسئولیت های بعد از ازدواج، دوستی های طولانی تری داشته باشند. برای بررسی دلایل ترس قبل از ازدواج و پاسخ به این سوال که از ازدواج وحشت دارم؛ چه کار کنم؟ بهتر از تجربیات برخی از دختران و پسران را که ازدواج نکرده اند؛ بررسی کنیم:

ندا

“من ۳۱ ساله هستم و از اینکه رابطه ای را با پسری شروع کنم؛ واقعا می ترسم. دو تا از دوستان صمیمی ام، کمتر از ۵ سال بعد از ازدواج از هم طلاق گرفته اند و دوست من تا حدودی افسرده شده. من چندین بار او را به جلسات روانکاوی برده ام اما تاثیر چندانی نداشته. دوستم دیگر قصد ازدواج کردن ندارد و تقریباً از مردان متنفر شده است. من هم میترسم بعد از ازدواج به سرنوشت او دچار شوم.”

سارا

“مدتی است که با یکی از همکاران رابطه صمیمانه و دوستانه خوبی برقرار کرده‌ام. مادرم خیلی اصرار دارد که این رابطه جدی شود و ما با یکدیگر ازدواج کنیم. او به من گوشزد میکند که روابط دوستی با پسران عاقبت خوبی ندارد و در نهایت اگر کار جدی نشود؛ او مرا رها خواهد کرد. در صورتی که پدر و مادر من خودشان بعد از ۱۰ سال زندگی از هم طلاق گرفته اند. من به مادرم می گویم چه تفاوتی دارد؟ حتی اگر ازدواج کنیم و بخواهد مرا ترک کند؛ مثل پدر از من طلاق می گیرد. پس بهتر است رابطه ما به صورت دوستی باقی بماند. من واقعاً از ازدواج وحشت دارم. چون می ترسم در نهایت بعد از به دنیا آوردن فرزند، شوهرم مرا ترک کند و مجبور شوم به تنهایی فرزندم را بزرگ کنم.”

این راه هم بخوانید بدنیست:  اهمیت زیبایی در ازدواج چقدر است؟

همانطور که از تجربیات بیان شده مشخص است؛ معمولاً ترس از ازدواج به علت تجربیات یا خاطرات ناگواری که در دوران بچگی یا در سنین پایین تر از طرف خانواده یا دوستان به فرد القا شده است و تصور می کند ازدواج کردن عاقبت خوشی نخواهد داشت. برای غلبه بر ترس از ازدواج باید چهار نکته زیر را در نظر بگیرید:

  • انتظارات واقعی خود را از ازدواج مشخص کنید

ازدواج هیچ وقت به این مفهوم نیست که با فردی که عاشق شماست و شما هم او را دوست دارید؛ ازدواج کنید. شما باید با شخصی ازدواج کنید که با انتظاراتی که از زندگی آینده خود ؛ توافق داشته باشد. اگر هنوز نتوانسته اید انتظارات بعد از ازدواج خود مشخص کنید؛ همین امروز دست به کار شوید. اگر ارزش ها و رفتار ها و نکاتی که در زندگی آینده بعد از ازدواج برایتان اهمیت دارد را مشخص کرده و درباره آن با شریک زندگی آینده خود صحبت کنید و به نتیجه درستی برسید؛ ترس از ازدواج از بین خواهد رفت.

  • آگاهی خود را بالا ببرید

زوجینی در ازدواج موفق هستند و می توانند خانواده خوشبخت تشکیل بدهند که نسبت به رفتار های بعد از ازدواج آگاهی کافی پیدا کرده‌اند. مجلات، کتاب‌ها و حتی مشاوره قبل از ازدواج می تواند اطلاعات بسیار کاربردی برای غلبه بر ترس از ازدواج به شما بدهد. اگر تصور می کنید نسبت به جنس مخالف، آگاهی کافی ندارید و نمی دانید چطور رفتار کنید؛ مطالعه چند کتاب زیر به شما کمک می کند:

  • هنر عشق ورزیدن – اریک فروم
  • هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی – جان گاتمن
  • چرا مردها دروغ می گویند و زنان گریه می کنند – الن و باربارا پیز
این راه هم بخوانید بدنیست:  ازدواج سفید یعنی چه؟

این نکته را به خاطر داشته باشید که ازدواج خوب یک نعمت است و اگر با تفکر و دید درستی وارد یک رابطه زناشویی جدی شوید؛ موفقیت های بیشتری به دست خواهید آورد؛ شادتر خواهید بود و از بزرگ کردن فرزندان خود در کنار یک همسر ایده آل لذت می برید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا