ارتباط با جنس مخالفازدواجمهارت های ارتباطیموفقیت

اهمیت ارتباط چشمی در برقراری رابطه

اهمیت ارتباط چشمی در برقراری رابطه و برانگیختن احساسات در طرف مقابل بر هیچ کس پوشیده نیست. مفاهیم بسیار زیادی در نوع ارتباط چشمی وجود دارد. به عنوان مثال می توان با خیره نگاه کردن به یک شخص حس عصبانیت خودمان را منتقل کنیم یا  با نگاه کردن به فردی که کار عجیبی انجام می دهد؛ تعجب خود را به او نشان دهیم. نگاه های عاشقانه زمانی که به شخصی علاقه مند هستیم نیز روش دیگر برقراری ارتباط صمیمانه و احساسی است.

  • ارتباط چشمی در برقراری رابطه چه مفهومی دارد

ما از ارتباط چشمی به عنوان یکی از روش‌های موثر در برقراری رابطه با دیگران بهره می بریم. اگر نخواهیم شخصی از احساسات قلبی ما با خبر شود؛ معمولاً از مستقیم نگاه کردن به چشم او خودداری می‌کنیم. به همین علت است که پلیس از این روش برای شناسایی اشخاصی که در حال گفتن حقیقت هستند یا خیر، استفاده می کند. بنابراین حتی اگر دروغگوی خوبی باشید؛ چشمان شما هنگام دروغ گفتن حالت عادی نخواهد داشت.

بسیاری از افراد نیز به علت داشتن شخصیت خجالتی از برقراری ارتباط چشمی با دیگران پرهیز می‌کنند. این افراد تماسهای چشمی بسیار کوتاه مدتی با طرف مقابل برقرار کرده و به سرعت نگاه خود را به سمت دیگری تغییر می دهند یا سر خود را پایین می‌اندازد.

  • مفهوم ارتباط چشمی در موقعیت های مختلف

حالت چشم ما در موقعیت های مختلف می تواند نشان دهنده اطمینان، توافق، راحتی یا احساسات کاملا متضاد در رابطه با شخص دیگری باشد. به همین علت است که برقراری ارتباط چشمی مناسب هنگام گفتگو یکی از مشخصه‌های برقراری ارتباط موفق است. چشمانمان می توانند بدون برقراری ارتباط کلامی با طرف مقابل پیام ما را به او برسانند به این ترتیب ما میتوانیم شرایط خاصی را با برقراری ارتباط چشمی کنترل کنیم.

در ادامه بخوانید:  چه کسانی باید برای مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج مراجعه کنند؟

به عنوان مثال موقعیتی را در نظر بگیرید که یک سخنران برای مخاطبین که از طریق صفحه نمایش در حال دیدن او هستند؛ صحبت می کند. اگر دوربین به درستی تنظیم نشده باشد یا سخنران به درستی به دوربین نگاه نکند؛ ارتباط چشمی کاملی با مخاطب برقرار نکرده و هر چقدر هم که این مطالب مهم باشد مطمئناً مخاطبین نیز توجه چندانی به مطالب سخنران نخواهند کرد.

ارتباط چشمی بخشی از بادی لنگویج است که در برقراری رابطه به شما کمک می کند تا احساسات خود را تا حدودی بروز دهیم. اینکه ما چگونه خود را به دیگران معرفی می کنیم و صرفنظر از چیزی که به زبان می آوریم خود را به آنها نشان می‌دهیم؛ جزو بادی لنگویج به شمار می‌آید. در حقیقت دیدن بسیار بیشتر از کلماتی که بیان می کنیم؛ مفهوم و منظور ما را به مخاطب می رساند. چشمان نیز به همین ترتیب می‌توانند احساساتمان را به طرف مقابل منتقل کرده و نحوه برقراری ارتباط با جنس مخالف را آسان‌تر کنند.

  • نکاتی که هنگام برقراری ارتباط چشمی باید بدانیم

ارتباط چشمی می تواند نشان دهد که شما شنونده خوبی هستید. تعجب نکنید! نحوه ارتباط چشمی شما کاملا با نحوه گوش کردن شما به صحبت های طرف مقابل مرتبط است. زمانی که شما ارتباط چشمی خود را با کسی که در حال صحبت است برقرار میکنید؛ نشان میدهد که شما کاملاً روی صحبت های آن شخص تمرکز کرده و به او توجه کرده اید. این عوامل نشان می دهند که شما شنونده خوبی هستید.

در ادامه بخوانید:  چه زمانی باید رابطه عاطفی ناسالم را ترک کنیم؟

ارتباط چشمی روشی برای شروع ارتباط کلامی با طرف مقابل است. به این معنا که شما می توانید ابتدا احساس مثبت خود را نسبت به شروع صحبت به طرف مقابل منتقل کنید. اگر نتوانید به درستی قبل از صحبت کردن ارتباط چشمی درستی برقرار کنید؛ طرف مقابل احساس راحتی هنگام صحبت کردن نخواهد داشت و این وضعیت می تواند روی ادامه صحبت تاثیر منفی بگذارد.

اگر ارتباط چشمی مناسب در طول صحبت کردن وجود نداشته باشد حتی در طرف مقابل ممکن است حتی اگر منظور شما چنین چیزی نباشد؛ لحن کلام شما را بد برداشت کند و یا احساسات منفی را از کلمات شما درک کند.

یکی از مهمترین اثرات ارتباط چشمی، برقراری حس اعتماد است. شخصی که شما در حال صحبت با او هستید؛ با برقراری ارتباط چشمی راحت‌تر به شما اعتماد کرده و برای صحبت ها و عقاید شما ارزش قائل می شود. برقراری ارتباط چشمی مناسب به طرف مقابل شما این پیام را می دهد که شما از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستید و به سخنان خودتان نیز اطمینان دارید.

برقراری ارتباط چشمی مناسب، یک مهارت موثر و ضروری است که باید با تمرین آن را کسب کنید. زمان صحبت کردن با شخصی که به او علاقه دارید؛ ارتباط چشمی خود را به طور مداوم با او حفظ کنید. این روش میتواند در برانگیختن احساسات در طرف مقابل به عنوان یک ابزار موثر عمل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا