توسعه فردیمثبت اندیشی

تاثیر مثبت اندیشیدن و افکار مثبت روی میزان استرس

آیا می توانید روشی برای زندگی بدون استرس بیابید؟ با داشتن افکار مثبت در مورد اتفاقاتی که در زندگی روزمره شما رخ می دهد ، می توانید میزان استرس خود را کاهش دهید.

بیشتر ما جمله “مثبت فکر کن!” یا “به نیمه پر لیوان نگاه کن” را به دفعات زمانیکه همه چیز در زندگیمان به درستی پیش نمی رود از افراد مختلف شنیده ایم. هرچند ممکن است شنیدن این جملات برایمان تکراری شده باشد و از شنیدن آنها خسته شده باشیم اما در آنها حقیقتی وجود دارد: تفکر مثبت نه تنها می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد بلکه به شما کمک می کند احساس بهتری نسبت به خود (و وضعیت خود) داشته باشید و سلامت روانی و چشم انداز کلی شما را نسبت به زندگی بهبود می خشد.

تنها مشکلی که وجود دارد این است که مثبت بودن همیشه آسان نیست و در برخی شرایط حتی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. خبر خوب این است که با کمی تمرین به منظور تغییر افکار منفی خود می توانید به فردی خوش بین تبدیل شوید.

نگرش های افراد خوشبین و بدبین

تحقیقات نشان می دهد که مزایای خوش بینی و داشتن افکار مثبت بسیار زیاد است. خوش بینان از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار هستند، روابط قوی تری دارند ، مولد تر هستند و علاوه بر اینها استرس کمتری را تجربه می کنند. این امر به این دلیل است که تمایل به ریسک کردن در افراد خوش بین بیشتر است. چون درصورتیکه شکست بخورند ، شرایط بیرونی را مقصر می دانند و با ذهنیت “دوباره امتحان می کنم” راهشان را ادامه می دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه خشم و عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

از طرف دیگر افراد بدبین پس از اشتباه کردن همواره خود را سرزنش می کنند و هر تجربه منفی در زندگیشان، موجب می شود تمایل کمتری به تلاش مجدد پیدا کنند. آنها به رویدادهای مثبت زندگی خود به عنوان یک “اتفاق” نگاه می کنند و خودشان را در آنها دخیل نمی دانند و همواره انتظار بدترین ها را دارند.

برداشت شما از وقایع منفی

حال که با چشم انداز هر دو گروه افراد خوش بین و بدبین را از شرایط مختلف آگاه شدید، بهتر است بدانید که خوش بینی و بدبینی چطور می تواند سطح استرس شما را تحت تأثیر قرار دهد.

  • زماینکه باور کنید مقصر تمامی اتفاقات منفی در زندگیتان خودتان نیستید؛ وقایع منفی کمتر استرس زا خواهند بود و احتمال دوباره اتفاق افتادن آنها نیز کمتر خواهد شد.
  • هم چنین اگر باور داشته باشید که پس از هر اتفاق مثبت، وقایع بسیار بهتری در انتظار شما هستند؛ لذت تجربه این وقایع مثبت شیرین تر خواهد شد. فقط کافی است باور کنید که خودتان با افکار مثبت کنترل سرنوشت خود را به دست دارید.

چگونه یاد بگیریم که خوش بین باشیم

در ادامه به شما یاد می دهیم که چگونه می توانید از این اطلاعات برای کاهش سطح استرس خود استفاده کنید. خوشبختانه خوش بینی و پرورش افکار مثبت در ذهن قابل یادگیری است و با کمی تمرین و حوصله به راحتی ایجاد می شود.

در محله اول باید با انجام تمریناتی نحوه گفتگو با خود را تغییر دهید. گفتگوی درونی با خود و آنچه که به خود در مورد هرچیزی که تجربه می کنید، می گویید در مثبت اندیشیدن تاثیر قابل توجهی دارد. پس سبک توضیحی خود را تغییر دهید و از روشهای خاصی که افراد خوش بین تجربیات خود را در ذهن پرورش می دهند؛ استفاده کنید. برای تمرین این روش باید:

  • تست خوش بینی را انجام دهید. ببینید تا چه حدی خوش بین یا بدبین هستید. دلیل این مهم این است که بسیاری از افراد بدبین تصور می کنند خوش بین هستند. اما خوش بینی با معیارهای خاصی تعریف می شود. اگر بدانید که کجای طیف خوش بینی-بدبینی قرار دارید ، بهتر می فهمید که چه چیزهایی را باید تغیر دهید.
  • در هر شرایطی سعی کنید مثبت باشید. هنگامی که نگرش فعلی خود را در مواجه با وقایع می فهمید ، می توانید تلاش آگاهانه ای داشته باشید تا با دیدگاهی متفاوت به موقعیت ها نگاه کنید. اکنون زمان مناسبی برای تمرین انواع مختلف گفتگوی مثبت و یادگیری چگونگی خوش بینی است.
  • از تأییدات مثبت استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از تأیید مثبت به طور مرتب ، خود و روش تفکر خود را دوباره برنامه ریزی کنید. این باعث می شود که تفکر مثبت به صورت ناخوداگاه در ذهن شما ایجاد شود. با گذشت زمان و تمرین بیشتر ، به صورت ناخودآگاه مثبت اندیش تر خواهید شد.
این راه هم بخوانید بدنیست:  ۵ راهکار برای اینکه به افسردگی بیکاری دچار نشویم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا