مهارت های ارتباطیموفقیت

جلب اعتماد دیگران در روابط دوستانه یا عاشقانه

جلب اعتماد دیگران یک شبه به دست نمی‌آید و قابلیت اعتماد کردن، رکن اصلی در هر رابطه‌ای است. مسلماً همه ما انسان ها در همه جای دنیا در اجتماع با آدم هایی روبرو می شویم که واقعاً غیر قابل اعتماد و غیر قابل اطمینان هستند. بهتر است این افراد را از زندگی خودمان بیرون بیندازیم اما سوال اصلی این است که آیا ما خودمان قابل اعتماد هستیم؟ چگونه می توانیم به انسان قابل اعتماد و پایبند به اصول شخصیتی تبدیل شویم؟ مطمئنا نمی‌توان خیلی سریع به این ویژگی رسید. بلکه به مرور زمان می‌توانیم در تمام رابطه ها چه خانوادگی، دوستانه و عاشقانه به فردی قابل اعتماد تبدیل شویم.

دو راه جلب اعتماد دیگران در رابطه عاشقانه

 ۱- صداقت

روراست بودن با همسر کار بسیار ساده ای است. اما در بعضی مواقع کمی پیچیده می شود. عدم صداقت با همسر ممکن است به تدریج باعث احساس خیانت شود. اگر قرار باشد به نامزد یا همسر خودتان دروغ بگویید؛ باعث آزار او می شوید و در نتیجه شما قابل اعتماد نخواهید بود. پس همیشه حقیقت را بگویید؛ هر چند که خیلی دردناک باشد چون همسر شما مطمئن می شود که موضوع خیلی مهمی را از او پنهان نکرده اید و قابل اعتماد هستید.

۲- پایبندی به قول و قرار

احترام گذاشتن به قولی که می دهید؛ باعث ایجاد فضای امن برای همسر شما می شود. هرچند قولی که می دهید خیلی ناچیز باشد اگر قرار گذاشتیم که اطلاعاتی را که با شما درمیان گذاشته شده پیش خودتان نگه دارید؛ حتماً این کار را انجام دهید چون در این صورت آدم ها برای شما احترام زیادی قائل می شوند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  انگیزه چگونه ایجاد می شود؟

چند راه جلب اعتماد دیگران در رابطه دوستانه و خانوادگی

۱-احترام گذاشتن به حرف دوست خود

همیشه سعی کنید در همه شرایط به دوست خود نشان دهید که برای حرف‌هایش ارزش قائل هستید. حتی اگر با او مخالفید بهتر است اول به او بگویید که برای حرفش احترام قائلید و بعد نظر خود را به او بگویید. سعی کنید برای گفتن نظر خود از جمله به عقیده من استفاده کنید و نشان دهید که قدرت تفکر از تمام زوایا را دارید و محدود فکر نمی کنید تا بتوانید اعتماد دوست خود را به دست آورید. بهتر است بعد از گفتن عقیده خود به او بگویید حالا من مایلم حرف یا نظر تو را بدانم و موقع صحبت کردن دوستتان بهترین کار این است که واقعاً به حرف هایش از جان و دل گوش بدهید.

۲- لبخند زدن:

محققان ثابت کرده‌اند که لبخند های واقعی، نشان‌دهنده اعتماد واقعی هستند. لبخندی که از درون شما شکل می‌گیرد چون از احساس واقعی شما خبر می دهد؛ یک لبخند واقعی است که باعث جلب اعتماد دیگران می شود. یک لبخند واقعی یک ظرفیت عاطفی ایجاد می‌کند که باعث ایجاد تمرکز بر ارتباط با دوست یا یکی از اعضای خانواده می شود.

۳-دور انداختن رفتار زشت و منفی:

هیچ وقت دروغ نگویید؛ شایعه پراکنی نکنید و کنایه نزنید. چون این ویژگی های یک شخصیت قابل اعتماد نیست. سعی کنید برای وقت خود ارزش بیشتری از اینکه بخواهید برای دروغ شایعه یا کنایه وقت بگذارید؛ قائل باشید.

۴- همیشه در صورت نیاز عذرخواهی کنید :

در هر جا اگر احساس کردید عمل شما اشتباه بوده؛ غرور خود را کنار بگذارید و معذرت بخواهید و اعلام کنید که حاضرید اشتباه خودتان را جبران کنید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  اشتباهات رایج در مدیریت زمان

۵-احساسات خود را به طور کامل نشان دهید:

کسانی که در هنگام ناراحتی واقعاً گریه می کنند و زمان شادی آنقدر شاد می‌شوند که دیگران را نیز با خود شریک می کنند؛ در واقع با اشتراک گذاشتن احساسات خود با دیگران نشان می دهند که ظاهر و باطن همسانی دارند و از این طریق اعتماد دیگران را جلب می کنند.

 ۶-از جواب دادن فرار نکنید:

جواب های بی ربط دادن و بحث را به حاشیه کشیدن باعث سرد شدن مخاطب شما می شود. سعی کنید در جهت روشن ساختن مشکلات کار از جواب دادن فرار نکنید چون می توانید با این کار اعتماد دیگران را به خود جلب کنید.

 ۷.اعتماد به نفس داشته باشید:

 هیچ کس بدون داشتن اعتماد به نفس (با اعتماد به نفس کاذب اشتباه نگیرید) نمی تواند اعتماد کسی را جلب کند. پس همیشه سعی کنید به انسانی تبدیل شوید که اعتماد به نفس واقعی دارد نه کاذب .

۸- همیشه حضوری توام با انرژی مثبت داشته باشید.

شما باید بدانید که چه زمانهایی حضور داشته باشید و چه زمانهایی حضور نداشته باشید. هیچوقت مداوم در یک جا حضور نداشته باشید چون تبدیل به عادت می شود و می تواند از ارزش شما بکاهد. پس یکی از بهترین راههای جلب اعتماد دیگران حضور مناسب و مثبت در جمع ها می باشد.

۹-استفاده از زبان بدن : استفاده اصولی از فرم صحیح بدن در شرایط متفاوت می تواند اثر فوق‌العاده‌ای در جلب اعتماد دیگران داشته باشد. اگر مفهوم استفاده صحیح از زبان بدن را ندانید ممکن است همه چیز درباره شما لو برود. پس در راه شناخت زبان بدن سرمایه گذاری کنید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور کارآفرین شویم و واقعا کسب‌وکارمان را راه‌اندازی کنیم؟ – قسمت اول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا