خانوادهروابط زناشویی

خیالپردازی جنسی چه تاثیری روی روابط زناشویی دارد؟

خیال پردازی جنسی برای پاسخ به یکی از از غرایز و طبیعی بدن انسان معمولا از سنین بلوغ دوره نوجوانی آغاز می شود. روانشناسان معتقدند خیال پردازی جنسی با دفعاتی که فرد نیاز به برقراری رابطه جنسی پیدا می کند اما موقعیت انجام آن را ندارد؛ مرتبط است. تحقیقات نشان می دهد زمانی که هورمون های جنسی افزایش یابد؛ فرد تمایل پیدا می‌کند که خود را در موقعیت هایی تصور کند که احساس شهوت او را برمی‌انگیزد.

با وجود این که در باور عموم، خیال پردازی جنسی می تواند موجب افزایش میل جنسی یا حتی روابط جنسی غیرطبیعی شود اما تحقیقات نشان داده اند که نوع برقراری رابطه جنسی یا تعداد دفعات آن بین زوجینی که خیالپردازی جنسی میکنند؛ تفاوت چندانی با سایرین ندارد. حتی می‌توان گفت خیالپردازی جنسی تا حدودی به برقراری روابط بهتر بین زوجین کمک میکند چون آنها می توانند انتظارات خود را در رابطه جنسی تصور کنند و در واقعیت از شریک خود بخواهند نیاز آنها را برآورده کند.

روانشناسان خیالپردازی جنسی را به سه دسته زیر تقسیم کرده اند:

خیالپردازی جنسی با شریک زندگی یا همسر

این افراد معمولا تصورات واقعی از خیال پردازی جنسی با شریک زندگی خود دارند و حتی اکثر اوقات این تصورات را با همسر خود نیز در میان می گذارند. آنها حتی در خیال پردازی جنسی خود به رضایت داشتن شریک جنسی خود نیز اهمیت می‌دهند و خیالپردازی جنسی آنها معمولا از نوع رمانتیک و عاشقانه است که تاثیر مثبت روی روابط زناشویی دارد.

خیالپردازی جنسی هنگام بروز مشکل و دوری از شریک زندگی

این راه هم بخوانید بدنیست:  مراحل ارگاسم و علایم آن در زنان

بسیاری از افراد زمانی که با شریک زندگی خود دچار مشکل می شود یا به مدت چند روز روابط بین آنها قطع می‌شود؛ شروع به خیالپردازی جنسی می‌کنند؛ تا نیاز شهوانی خود را بدون درخواست کردن از طرف مقابل که با او قهر هستند یا او را نمی بینند؛ برطرف کنند. این افراد چون از شریک جنسی خود ناراحت یا دور هستند؛ اغلب اوقات نمی توانند او را در خیالپردازی های جنسی خود تصور کنند. بنابراین به دیدن تصاویر و فیلم های گوناگون روی می آورند تا بتوانند این نیاز خود را برطرف کنند. آنها ممکن است در خیال پردازی جنسی خود فرد دیگری را که می شناسند یا یک فرد مجهول را تصور کنند.

خیال پردازی جنسی غیر واقعی

اکثر افرادی که هنگام برقراری رابطه جنسی با شریک خود به رضایت کامل نمی رسند و یا امکان برقراری رابطه جنسی ندارند؛ به خیالپردازی های جنسی غیر واقعی روی می آورند. آنها ممکن است در تصورات خود روابط جنسی بسیار خشن یا بسیار آرام و رمانتیک در موقعیت های عجیب و غریب را تصور کنند که هیچ گاه در واقعیت نمی توان انها را عملی کرد. متاسفانه در شرایطی که این افراد نتوانند در زندگی واقعی خود به احساس رضایت برسند؛ کم‌کم به این نوع رفتار عادت کرده و خیال پردازی جنسی را جایگزین روابط جنسی واقعی می کنند. شریک جنسی این افراد پس از مدتی متوجه می‌شود که حتی با تلاش بسیار زیاد هم نمی‌تواند همسر خود را در روابط زناشویی راضی نگه دارد.

جمع بندی

به طور کلی تحقیقات انجام گرفته درباره تاثیر خیالپردازی جنسی روی روابط زناشویی نشان می دهد؛ افرادی که خیال پردازی جنسی طبیعی داشته اند؛ روابط زناشویی بهتر و رفتارهای رضایتبخش تری دارند. زوجینی که روابط رمانتیک و عاشقانه ای با یکدیگر داشته باشند؛ در تصورات شان نیز به خیال پردازی جنسی با یکدیگر می‌پردازند تا احساساتشان را نسبت به یکدیگر تقویت کنند. این نوع خیال پردازی ها روابط و احساسات منفی بین آنها را نیز از بین می برد و آنها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  5 راه حل افزایش میل جنسی در زنان

تصور برقراری رابطه با همسر یا شریک زندگی، احساسات مثبت را در فرد برمی‌انگیزد و موجب می شود به سمت شریک زندگی خود تمایل بیشتری نشان بدهد. زوجینی که روابط جنسی سالمی با یکدیگر دارند معمولاً در خیالپردازی جنسی خود نیز به رضایت همسر یا شریک زندگی شان اهمیت می دهند و از این روش برای بهبود روابط زناشویی خود استفاده می کنند. آنها تصورات خود را نیز با یکدیگر در میان گذاشته و به دنبال رسیدن به رفتارهای مشترک و رضایت بخش برای هر دو طرف هستند.

از طرف دیگر خیال پردازی های جنسی که به علت عدم تمایل به برقراری رابطه با شریک جنسی تکرار می‌شود می‌تواند روابط بین زوجین را سردتر کرده و طرفین را به برقراری رابطه با افراد دیگر یا حتی خیانت تشویق کند. به همین علت روانشناسان توصیه میکنند زوجین برای مدتی طولانی روابط جنسی خود را حتی در شرایطی که مشکلاتی بین آنها به وجود آمده است قطع نکنند چون این امر می تواند در بلند مدت مشکلات جدی را در زندگی زناشویی آنها ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا