ازدواجتعهد و خیانتخانوادهروابط زناشوییهمسرداری

دانستنی های بعد از ازدواج

شاید زمانی که در روز زیبا و هیجان انگیز عروسی خود به رقص و شادی مشغولید؛ هرگز با خودتان فکر نکنید که در زندگی زیر یک سقف بعد از ازدواج با همسرتان به مشکل بر خواهید خورد. اما حقیقت این است که داشتن یک زندگی مشترک بخصوص زمانی که تجربه کافی در برقراری رابطه با همسرتان نداشته باشید؛ می تواند یک چالش بزرگ باشد. دانستنی های بعد از ازدواج شامل برقراری رابطه، ابراز عشق، احترام‌گذاشتن، گذشت، مدیریت امور مالی و اداره خانواده از مسائل مهمی هستند که باید برای داشتن یک زندگی موفق آگاهی کافی و کاملی از آنها داشته باشید. تجربه نشان داده است زوجینی که ازدواجی بر پایه عشق و احترام داشته اند؛ معمولاً نسبت به پذیرش مسئولیت های خود تعهد بیشتری احساس می کنند.

در ادامه مهمترین دانستنیهای بعد از ازدواج برای تشکیل یک خانواده موفق را برای تان شرح میدهیم:

  1. برقراری ارتباط کلامی مداوم روشن و شفاف

صحبت کردن با همسر یکی از بهترین روش های حفظ زندگی سالم و موفق است. داشتن صداقت درباره احساسات و نحوه بیان آنها با احترام، هنگام برقراری ارتباط کلامی از دانستنی های بعد از ازدواج است که بخشی از یک زندگی مشترک و موفق را تشکیل می دهد. رابطه کلامی خوب مستلزم یک شنونده خوب بودن و زمان گذاشتن برای فهم و درک نیازهای طرف مقابل است.

  1. تشکر و قدردانی

تشکر کردن، ابراز خوشحالی از بودن در کنار همسرتان و قدردانی کردن از هر عمل کوچکی مثل پختن غذا یا کمک کردن به تکالیف بچه ها یا رفتن برای خرید به مغازه، احساس احترام و اعتماد به نفس طرف مقابل را چندین برابر افزایش داده و این حس را به او القا می کند که هر چه در توان دارد برای بهتر کردن زندگی اش انجام دهد.

  1. اختصاص دادن زمان کافی
این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور در دوران عقد جدا شوم؟

مشغله های کاری و مسئولیت های متعددی که در زندگی بر عهده فرد گذاشته شده ممکن است او را از انجام وظایف همسرداری دور کند. یکی از مهمترین دانستنی های بعد از ازدواج که به تشکیل خانواده موفق و حفظ آن کمک می‌کند؛ اختصاص دادن زمان کافی در طول روز به همسر است. زوجین باید مدتی از زمان یک روز را به حرف زدن، رسیدن به آرامش و لذت بردن از در کنار هم بودن اختصاص دهند. برای پایدار نگه داشتن زندگی باید اختصاص دادن زمان کافی به یکدیگر را حتی با وجود فرزندان مدیریت کنیم.

  1. پذیرش عدم توافق

توافق نداشتن در تمام مسائل یک امر طبیعی است. شما باید بتوانید عدم توافق خود را کاملا محترمانه ابراز کنید. اگر ابتدا به نظرات همسرتان گوش بدهید و سعی کنید عصبانی نشوید؛ بستر مناسب را برای مذاکره و رسیدن به یک نقطه نظر مشترک آماده می کنید. اگر احساس خشم دارید؛ به همسرتان بگویید که بهتر است موضوع را زمان دیگری مطرح کند. سپس چند دقیقه از محیط خارج شوید تا بتوانید آرامش خود را حفظ کنید.

  1. ایجاد حس اعتماد

جان گاتمن (John Gottman) – روانشناس خانواده – در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که بی تفاوتی و بی اعتمادی، جدی ترین مشکلی است که بعد از ازدواج در خانواده ها مشاهده می شود. طبق تحقیقات او، زوجین باید با رفتار خود بعد از ازدواج حس اعتماد را به وجود بیاورند. تعهد و مسئولیت پذیری از جمله دانستنی های بعد از ازدواج است که به ایجاد حس اعتماد کمک میکند.

  1. بخشش و گذشت
این راه هم بخوانید بدنیست:  چرا روانشناسی دوران نامزدی قبل از ازدواج مهم است؟

هر کسی در زندگی اشتباهاتی دارد. همسر شما هم یک انسان است و ممکن است در زندگی کارهای خطا و نادرستی انجام دهد که احساسات شما را خدشه دار کرده یا شما را ناراحت کند. خطا های طرف مقابل خشم و عصبانیت همسر را افزایش می دهد. اما کنترل احساسات، بخشش و گذشت در این مواقع از مهمترین دانستنی های بعد از ازدواج است. زمانی که از دست همسرتان عصبانی می شوید نباید مسائل گذشته را دوباره مطرح کنید. به یاد داشته باشید که همسرتان نیز از کار اشتباهی که انجام داده واقعا پشیمان است و در این لحظه از لحاظ احساسی نیاز به حمایت شما دارد. توجه به این نکته که شما تا کنون یک زندگی موفق و شاد را باهم ساخته اید؛ کمک می‌کند که در لحظات سخت نیز در کنار یکدیگر باشید و به جای سرزنش کردن، گذشت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا