ازدواجانتخاب همسرخواستگاری

در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟

مراسم خواستگاری برای دختر و پسر و خانواده هایی که قصد دارند به روش سنتی ازدواج (Arranged Marriage) کنند؛ به عنوان اولین دیدار اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از مهارت هایی که به انتخاب همسر مناسب به خصوص در جلسه اول خواستگاری کمک می کند؛ این است که یاد بگیریم “در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟”

به جز تعارفات اولیه، معمولا هر دو طرف تلاش می کنند با پرسیدن سوالات اساسی، به نوع شخصیت، اخلاق و به طور کلی معیارهایی که برای ازدواج در نظر دارند؛ برسند تا بعد از جلسه خواستگاری با ارزیابی آنها و مشورت با خانواده نتیجه گیری کنند.

نحوه پرسیدن سوالات در جلسه اول خواستگاری و اینکه در مراسم خواستگاری چه بگوییم باید عاقلانه، مودبانه و هدفمند باشد. البته خانواده ها تاحدودی مراسم را مدیریت می کنند و سوالاتی که پرسیده می شود؛ بستگی به نوع رفتار و تعامل طرفین نیز دارد.

در جمع خانوادگی باید صحبت های کلی به دور از هرگونه حاشیه و بحث و جدل پرسیده شود. گاهی اوقات برخی از خانواده ها به علت استرس و فشار روانی که از قبل در خود احساس می کنند؛ نمی توانند منطقی صحبت کنند و ترجیح می دهند؛ سکوت کنند. سکوت های طولانی در جلسات خواستگاری به خصوص زمانیکه دو خانواده هیچ آشنایی از قبل نداشته اند؛ کاملا طبیعی است. در این شرایط باید بتوان با صحبت های معمولی به اصطلاح یخ مجلس را باز کرد و سپس به تدریج به گفتگوهای اساسی تر پرداخت.

هنگام صحبت کردن باید هدف از دور هم جمع شدن را به خود یادآوری کنیم تا بدانیم که در مراسم خواستگاری چه بگوییم. بهتر است به جای مخاطب قرار دادن اعضای خانواده خودمان، سعی کنیم با اعضای خانواده طرف مقابل صحبت کنیم و با پرسیدن سوالاتی در مورد شغل و محل زندگیشان آنها را وارد بحث کنیم. چون در مراسم خواستگاری، خانواده دختر میزبان هستند؛ بهتر است پدر دختر رشته کلام را بدست بگیرد و گفتگو را به سمتی که می خواهد هدایت کند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  ازدواج سفید یعنی چه؟

خود دختر معمولا در صحبت خانواده ها دخالت نمی کند و باید سوالات خود را با توجه به گفتگویی که بین خانواده ها انجام می گیرد؛ آماده کند تا هنگامیکه به طور خصوصی با پسر صحبت می کند؛ از او بپرسد. اگر مراسم خواستگاری شما نزدیک است و هنوز از خودتان می پرسید “در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟” ما شما را راهنمایی می کنیم. سوالات جلسه خواستگاری معمولا در زمینه های زیر پرسیده می شود:

  • شغل: در مورد زمینه شغلی خود پسر و سایر افراد خانواده سوال کنید تا بهتر به شخصیت آنها پس ببرید. رفتار با خانواده های به اصطلاح بازاری با خانواده های کارمندی تفاوت بسیار زیادی دارد.
  • سبک زندگی: می توانید در مورد عقاید مذهبی، دیدگاه آنها نسبت به وضعیت جامعه و فرهنگ خانوادگی آنها سوال کنید. البته مراقب باشید بحث های سیاسی و اعتقادی را پیش نکشید. این صحبت ها فقط جو خواستگاری را تنش زا می کند. باید سوالات خود را با دقت و احتیاط مطرح کنید و از جانبداری یا قضاوت کردن بپرهیزید.
  • پیشینه خانوادگی: سوالاتی مثل اینکه اهل کدام شهر هستید یا در چند سال گذشته کجا زندگی کرده اید هم می توانید مطرح کنید. البته نباید طوری سوالات را بپرسید که خانواده مقابل تصور کنند قصد تحقیر کردن آنها را دارید. می توانید از سوابق پسر نیز سوال کنید. میزان تحصیلات و شغل پسر جزو مهمترین مسائلی است که در مراسم خواستگاری مطرح می شود.

اگر پاسخ سوالات از نظر خانواده ها معقول بود و هر دو طرف به این نتیجه رسیدند که می توان روابط را بیشتر پیش برد؛ معمولا از دختر و پسر خواسته می شود که در مکان خلوت تری مثل یک اتاق مجزا با یکدیگر مسائل خصوصی تری را مطرح کنند. مطالعه “سوالات مهم در انتخاب همسر به شما کمک می کند تا معیارهای خود را در طرف مقابل به درستی بسنجید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  مشاوره دوران عقد چه کمکی به روابط شاد و طولانی مدت بعد از ازدواج می کند

از نظر روانشناسان، نحوه مطرح کردن سوالات در گفتگوی دونفره و ارزیابی پاسخ ها مهمترین بخش جلسه خواستگاری است و خانواده ها باید از قبل دختران و پسران خود را برای این موقعیت آماده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا