استرستوسعه فردی

راهکارهای کاهش استرس جوانان

کاهش استرس در جوانان باید با راهکارهای مناسبی انجام گیرد تا آنها بتوانند با چالش های پیش روی خود در زندگی به شکلی درست و منطقی کنار بیایند. استرس در جوانان معمولاً به علت واکنشی که بدن آنها در مواجهه با مشکلات نشان می دهد؛ به وجود آمده و دقت، انرژی و توانایی آنها را کاهش می دهد. زمانی که جوانان با خود فکر می‌کنند که نمی‌توانند بر چالش‌های موجود در زندگیشان غلبه کنند؛ استرس و فشار زیادی به آنها وارد می شود به نحوی که انگیزه خود را برای موفقیت از دست می‌دهند.

راه های کاهش استرس در جوانان چیست؟

والدین می توانند نقش بسیار مهمی در کاهش استرس جوانان داشته باشند برای این منظور والدین باید

  • به صحبتهای جوان خود گوش بدهند

صحبت کردن با دیگران در کاهش استرس تاثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین زمانی که شما آنقدر اعتماد جوان خود را جلب کرده اید که می‌تواند با شما صحبت کند و مطمئن باشد که به حرف های او گوش می دهید؛ زمینه ایجاد تفکرات مثبت در او را به وجود آورده اید که در نتیجه می تواند به کاهش استرس او کمک کند.

  • زمان مناسبی را با او در طول روز بگذرانند

جوانان همانقدر که نیاز دارند در خلوت و تنهایی خود حس استقلال طلبی شان را پرورش دهند؛ به معاشرت با خانواده و دوستان شان نیز احتیاج دارند. شما باید در طول روز، مدت زمان هر چند کوتاهی را به جوان خود اختصاص دهید و او را در فعالیت هایی که به آن علاقه مند است؛ همراهی کنید. با این کار به جوان خود می فهمانید که در هر شرایطی در کنار او هستید و او یک حامی مطمئن در کنار خود دارد.

  • به شخصیت او احترام بگذارند
این راه هم بخوانید بدنیست:  مقیاس سنجش استرس

دوران جوانی دورانی است که فرد در حال رسیدن به بلوغ فکری و جسمی است در این دوران جوانان احساس غرور خاصی دارند و نباید شخصیت آنها را زیر سوال ببرید. با احترام گذاشتن به شخصیت آنها اعتماد به نفسشان افزایش پیدا کرده و هنگام مواجهه با مشکلات دچار استرس نخواهند شد.

  • از او در کارها نظرخواهی کنند

زمانی که در کارها از جوان خود نظرخواهی می کنید؛ به او این احساس را منتقل می‌کنید که در خانواده نقش مهمی ایفا می کند و می تواند در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشد. اگر انتظار داشته باشید که جوانان فقط از دستورات شما اطاعت کنند بدون اینکه به آنها اجازه بدهید در تصمیم گیری ها نظر بدهند؛ استرس و فشار روانی بسیار زیادی به آنها وارد خواهید کرد.

  • به آنها مشاوره فکری بدهند

از دیگر راهکارهای کاهش استرس جوانان همکاری با آنها در زمینه های مختلف و مشاوره فکری دادن به آنها است.

  • سبک زندگی سالم را رعایت کنند

داشتن سبک زندگی سالم مانند ساعت خواب منظم یا رژیم غذایی مناسب از دیگر راهکارهایی است که به کاهش استرس در جوانان کمک می کند. خانواده ها می توانند در تغییرات سبک زندگی جوانان موثر باشد به عنوان مثال، کل اعضای خانواده می‌توانند:

  • با یکدیگر فعالیت های ورزشی انجام دهند

با انجام فعالیت های ورزشی، سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس پایین می آید و بدن به آرامش می رسد. خانواده هایی که ورزش های دسته جمعی انجام میدهند معمولاً با یکدیگر صمیمی تر بوده و میزان استرس کمتری را تجربه می ‌کنند.

  • با یکدیگر به گردش و تفریح بپردازند
این راه هم بخوانید بدنیست:  راهکارهایی برای مثبت اندیشی

برنامه ریزی برای رفتن به دیدار اقوام یا دوستان و همچنین سفرهای کوتاه تفریحی می تواند به کاهش استرس جوانان و تقویت روحیه آنها کمک کند.

  • همفکری کنند

مشورت و همفکری با اعضای خانواده نه تنها استرس جوانان را کاهش می دهد بلکه به آنها کمک می‌کند بهتر کنترل زندگی و مشکلات خود را به دست بگیرند. خانواده ها باید در این میان نقش راهنما را ایفا کنند و به جوانان اجازه بدهند در عین حال که برای خودشان تصمیم می گیرند از تجربیات آنها استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا