ازدواجعقد و نامزدی

چرا روانشناسی دوران نامزدی قبل از ازدواج مهم است؟

روانشناسی دوران نامزدی برای ارزیابی و پیش بینی رفتار طرف مقابل اهمیت بسیار زیادی دارد. به خصوص در ازدواج های سنتی که زوجین پیش از خواستگاری یکدیگر را نمی شناختند و بعد از از مراسم نامزدی قصد آشنایی بیشتر با یکدیگر را دارند؛ تست روانشناسی دوران نامزدی می تواند یکی از روش های رسیدن به شناخت درست از طرف مقابل باشد.

هیجانات و واکنش‌های احساسی در برخوردهای اولیه تا حدودی روابط دوران نامزدی را تحت تاثیر قرار می دهد و دوطرف نمیتوانند روی مسائل اساسی تمرکز کند. بنابراین، روانشناسی دوران نامزدی با ارزیابی رفتارهای مثبت و منفی طرف مقابل به شما کمک می کند تا آگاهانه و به دور از احساسات تصمیم بگیرید.

 تست های روانشناسی دوران نامزدی نیز می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند تا رفتارهای همسر خود را بسنجید. البته عوامل مختلفی در نتیجه این تست های روانشناسی موثر است. به عنوان مثال شما ممکن است در روزی که با همسر خود دعوای سختی کرده اید و یا اتفاق بسیار خوشایندی طی روز برای شما افتاده باشد؛ تست بدهید. تمام این احساسات و عواطف روی نحوه پاسخگویی شما به سوالات تست روانشناسی دوران نامزدی تاثیر می گذارد. به همین علت بهتر است به جای پر کردن تست های روانشناسی آنلاین مختلف به یک مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید و با راهنمایی های او به نتیجه درستی برسید.

از طرفی، سنجش واکنش های احساسی، شاید برای شما که خودتان نیز درگیر رابطه هستید تا حدودی مشکل و غیرمنطقی باشد. در این شرایط، ارزیابی روانشناسی دوران نامزدی بهتر است به یک شخص سوم که می تواند بی طرفانه رفتار های هر دو طرف را مقایسه کند؛ سپرده شود. واکنش‌های احساسی مثبت و منفی در موقعیت های مختلف ممکن است از نظر شما که خودتان در آن شرایط قرار داشتید؛ با شدت بسیار زیاد یا یا فوق العاده کم درک شود و تصور کنید که طرف مقابل نتوانسته آن طور که باید در یک موقعیت خاص واکنش درستی نشان دهد؛ در حالیکه در واقعیت خود شما انتظار یا توقع نامناسبی داشته اید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  ازدواج موقت برای چه کسانی مناسب است؟

گاهی اوقات در تست های روانشناسی دوران نامزدی مشخص می‌شود که فردی بسیار درونگرا و به دور از احساسات هیجان انگیز است؛ در صورتی که این نتیجه برای طرف مقابل اصلا قابل قبول نیست چون ابراز احساسات همسر خود را حتی بیش از حد لازم می‌داند. علت اختلاف نتایج تست های روانشناسی با برداشت یکی از زوجین از طرف مقابل، نسبی بودن مقیاس های سنجش است، شما همیشه طرف مقابلتان را یا با خودتان و یا با ملاک های انتخاب همسری که در ذهن دارید؛ مقایسه می کنید. در صورتی که در تست های روانشناسی، معیارهای مشخصی برای سنجش افراد وجود دارد که با ارزیابی شما متفاوت است.

روانشناسی دوران نامزدی در حقیقت باید با توجه به واکنش های احساسی دختر و پسر نسبت به یکدیگر ارزیابی شود. معمولاً روانپزشکان به طور جداگانه از زن و مرد تست روانشناسی گرفته و پاسخ ها را کنار هم قرار میدهند تا بتوانند نقاط قوت و ضعف رابطه‌ای که در حال شکل‌گیری است را تشخیص دهند و در مورد آن ها به زوجین هشدارهای لازم را بدهند.

به طور کلی برای روانشناسی دوران نامزدی باید به سوالات زیر بی طرفانه پاسخ بدهید و در نهایت به یک نتیجه گیری منطقی دست پیدا کنید:

  • آیا طرف مقابل در دوران نامزدی عمدا و به طور مکرر آزار جسمی به شما وارد کرده است؟
  • آیا در کنار او احساس امنیت و آرامش میکنید؟
  • آیا می توانید برای کل زندگی و آینده خود به این شخص اعتماد کنید؟
  • آیا احساس می‌کنید در دوران نامزدی به شما آزار روحی وارد شده است؟
  • آیا می توانید به راحتی احساسات خود را به طرف مقابل بروز دهید؟
  • آیا می توانید نظر خود را در مورد مسائلی که برایتان مهم است با او در میان بگذارید؟
این راه هم بخوانید بدنیست:  ازدواج سفید یعنی چه؟

پاسخ دادن به این سوالات روانشناسی دوران نامزدی می تواند تا حدودی راهنمای مناسبی برای انتخاب درست و تصمیم گیری در خصوص ادامه رابطه یا به هم زدن آن باشد پس از اینکه پاسخ های خودتان را بررسی کردید بهتر است از یک فرد باتجربه مثل مشاور ازدواج کمک بگیرید تا نحوه تعامل و رفتارهای صحیح را به شما آموزش دهد. روانشناسی دوران نامزدی بهتر است با حضور همزمان دختر و پسر انجام گیرد تا قضاوت ها یکجانبه نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا