ازدواجانتخاب همسر

سوالات خواستگاری چطور به شناخت طرف مقابل کمک می کند؟

پرسیدن سوالات درست در مراسم خواستگاری به خصوص زمانی که دختر و پسر در خلوت با یکدیگر صحبت می کنند؛ از مهارت های قبل از ازدواج است که یادگیری آن به شناخت طرف مقابل کمک می کند. نه تنها خود سوالات خواستگاری بلکه ارزیابی پاسخ‌های او مهارت دیگری است که باید با راهنمایی یک مشاور یا افراد خانواده که تجربه بیشتری دارند؛ به آن دست پیدا کنید. بسیاری از سوالات کلیدی و کلی توسط خانواده ها در مراسم خواستگاری پرسیده می شود. با این سوالات در مقاله “در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟” آشنا شدید. در این مقاله با ما همراه باشید تا مهمترین سوالات خواستگاری که به شناخت طرف مقابل کمک می کند را با شما در میان بگذاریم:

  1. روز خودتان را چطور می گذرانید؟

شاید این سوال به نظر خیلی کلی می آید اما پاسخ طرف مقابل بسیاری از عادات، رفتارها و سبک زندگی او را برای شما مشخص می‌کند. شما باید به تمام جزئیاتی که طرف مقابلتان در پاسخ به این سوال می دهد؛ فکر کنید. به عنوان مثال چه زمانی از خواب برمی خیزد؟ چه وقت سر کار میرود و از کار برمی گردد؟ بعد از کار آیا به تفریحات خاصی می پردازد یا مستقیماً به خانه می آید؟ در خانه چه تفریحات و سرگرمی هایی برای خود در نظر گرفته است؟ آیا زیاد با دوستان خود بیرون می رود؟ چقدر از زمان خود را به شبکه های اجتماعی اختصاص می دهد؟ چه مدت از وقت خود را با خانواده اش می گذراند؟ تمام این مسائل را باید پس از پاسخی که به این سوالا می دهد؛ بررسی کنید و اگر هر کدام از آنها برای شما ابهام داشت؛ سوالات جزئی تری از او در این خصوص بپرسید.

  1. در زندگی خود از چه چیزهایی رضایت کامل دارد؟
این راه هم بخوانید بدنیست:  با این نکات طلایی دختر مورد علاقه خود را جذب کنید!

پاسخ این سوال به شما کمک می کند ارزشهای زندگی طرف مقابل را درک کنید. به عنوان مثال اگر شخصی پاسخ می دهد که خانواده بسیار منسجم و متحدی دارد که روابط آنها با یکدیگر صمیمی است و از این بابت خدا را شکر می کند؛ پس شما باید در خصوص روابط او با خانواده سوالات بیشتری بپرسید. شاید او تصمیم دارد حتی بعد از ازدواج هم با خانواده اش زندگی کند. این مسئله ای است که بهتر است پیش از ادامه رابطه برای ازدواج به آن بپردازید.

اگر فردی پاسخ بدهد که از این هیچ چیز در زندگی خود راضی نیست و می‌خواهد همه چیز را تغییر دهد؛ به احتمال زیاد شخصیت منفی نگری (pessimist)* دارد و ممکن است در آینده نیز به دلایل مختلفی از شما ایراد بگیرد و هیچگاه به رضایت کامل دست پیدا نکند. چنین افرادی عقیده و نظر خود را به سرعت عوض می کنند و حتی در ازدواج نیز ثابت قدم نیستند پس باید در ادامه رابطه با آن‌ها احتیاط کنید.

  1. اگر می توانستید چه چیزی را در زندگیتان تغییر می دادید؟

این سوال یکی از مهم‌ترین سوالات خواستگاری است که به شناخت طرف مقاومت کمک می کند. در پاسخ به این سوال، فرد تمام پشیمانی های خود را بیان می کند و جاه طلبی هایی که در زندگی خود به آن دست پیدا نکرده است؛ را با شما در میان می گذارد. البته بیشتر افراد در پاسخ به این سوال می گویند که نمی خواهند هیچ چیزی را را تغییر دهند؛ این افراد از اعتماد به نفس کمی برخوردارند و همواره به شرایط کنونی خود رضایت می‌دهند. اگر شما فرد ریسک پذیری هستید؛ زندگی با این شخص می تواند مشکلات جدی را برای شما ایجاد کند.

  1. مهمترین آرزوهایی که قصد دارید در آینده به آنها برسید؟
این راه هم بخوانید بدنیست:  چرا اهمیت باکرگی زنان در ازدواج در کشورهای آسیایی بیشتر است؟

اگر طرف مقابل پاسخ بدهد:” آرزو می کنم از پس سوالات کنکوری شما بربیام!” نشان می‌دهد که این فرد تا حدودی شوخ و اهل بذله گویی است و می‌توانید در کنار او لحظات شادی را سپری کنید. البته باید به آرزوهای اصلی او نیز توجه کنید. به این ترتیب متوجه می شوید که دیدگاه او در زندگی روی چه مفاهیمی تمرکز دارد. با پاسخ به این سوال، شما به دغدغه های فکری او پی می برید. اگر او بخواهد در کارش پیشرفت کند یا و اگر در پاسخ به شما بگوید که آرزو دارد به همه کودکان کار کمک کند تا حدودی با مسیر فکری او آشنا خواهید شد که به شناخت طرف مقابل کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا