خردسالکودککودک و نوجوان

معرفی لوازم ایمنی برای حفاظت از کودکان در خانه

لوازم ایمنی کودک از وسایل ضروری هر خانه ای است که کودک کم سن و سالی در آن زندگی می کند. با استفاده از این لوازم ایمنی که در پازل زندگی به شما معرفی می کنیم، برای وسایل مختلفی که در خانه موجود است مثل اجاق گاز یا پریزبرق می توانید سلامت کودک خود را در برابر انواع صدمات تضمین کنید.

از کدام لوازم ایمنی کودک در خانه استفاده کنیم؟

  • محافظ لای در:

یکی از لوازم ایمنی کودک در خانه محافظ لای دری است که به آن محافظ انگشت نیز گفته می شود. این ابزار روی لبه در گذاشته می شود تا بر اثر بستن شدن ناگهانی در، دست کودک آسیب نبیند.

در خانه های دوبلکس برای محافظت از کودکان لازم است با نصب نرده محافظ برای راه پله دست رسی کودک به آن را محدود کنید و یا از افتادن آنها از روی پله ها جلوگیری کنید.

  • قفل کابینت:

در هر آشپزخانه ای لوازم خطر ناکی مثل چاقو و مواد شوینده ای مانند مایع ظرف شویی موجود است که امکان خطر را برای کودک ایجاد می کند. بنابراین، لازم است برای کابینت ها، قفل مناسب بزنید تا با قرار دادن این ابزارهای خطرناک و مواد شوینده در کابینت های قفل دار، آنها را از دسترس کودک نگه داری کنید.

  • محافظ پریز:

یکی دیگر از لوازم ایمنی برای حفاظت از کودک محافظ پریز است. پریزها به این دلیل که در ارتفاع کم قرار دارند و به راحتی در دسترس کودک هستند، خطر برق گرفتگی را برای کودکان خرد سال ایجاد می کنند. بنابراین، بهتر است محافظ پریز که از جنس پلاستیک است را بر روی آن قرار دهید تا خطر برق گرفتگی، کودک شما را تهدید نکند.

  • زیر پایی حمام:
این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور محبت را به کودکان زیر ۲ سال بیاموزیم؟

یکی ازفعالیت هایی که بیشتر کودکان از آن لذت می برند این است که به هنگام حمام کردن در حمام بازی کرده و به بالا و پایین بپرند. بنابراین، لازم است به دلیل سر بون کف حمام و عدم تعادل مناسب بچه ها، هنگام حمام کردن برای آن ها از زیر پایی های ضد سر استفاده کنید. بدین طریق که آن ها را به کف حمام انداخته سپس بچه را روی آن گذاشته و حمام کنید.از این زیرپایی ها برای استحمام اسفنجی نوزاد هم می توانید استفاده کنید.

  • محافظ شیر آب:

برای جلوگیری از برخورد سر کودکان با شیر آب لازم است که به هنگام حمام کردن آن ها برای شیر آب از پوشش های مناسب استفاد کرده و با این کار از صدمه دیدن سر آن ها به وسیله شیر آب جلوگیری کنید.

  • محافظ سر کودک:

در مراحلی از رشد کودکان مانند هنگامی که شروع به نشستن یا راه رفتن می کنند، خطر آسیب به سر آن ها افزایش می یابد که برای رفع این خطر نوعی محافظ ساخته شده است که به آن محافظ سر کودک می گویند. این محافظ با داشتن بالش نرم یکی از مهم ترین ابزار حفظ ایمنی کودک است و با بند هایی تعبیه شده که به شانه های کودک وصل می شود و این خاصیت را دارا است که هنگام به زمین خوردن کودک از سر او محافظت کند.

جمع بندی

تمام کودکان تا زمانیکه عقل رس نشده اند تا نتوانند وسایل خطرناک را از اسباب بازی های بی خطر تشخیص بدهند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. اکثر مادران از اینکه مجبورند مدام مراقبت تمام حرکات کودک خود باشند، عصبی می شوند و شکایت می کنند که مراقبت از کودکشان به آنها اجازه نمی دهد که به کارهای شخصی خود برسند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  آیا افسردگی در نوزادان هم وجود دارد؟

استفاده از لوازم ایمنی محافظت از کودک، نه تنها می تواند به کاهش خطراتی که کودک را تهدید می کند، کمک نماید بلکه می تواند تا حدودی مادران را آزاد بگذارد که بتوانند با خیال راحت تری به کارهای روزمره خود برسند و آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا