افسردگیتوسعه فردی

نشانه های افسردگی ارثی چیست و چگونه درمان می شود؟

 افسردگی ارثی مانند بعضی از بیماریهای ارثی ریشه در DNA  اجدادمان دارد. دانشمندان طی یک سری تحقیقات متوجه شدند که DNA بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری افسردگی در طی تکامل بشر به ما ارث رسیده است. یافته های این تحقیقات نشان می دهد عملکرد مغزی ریشه در افسردگی و اضطراب ارثی دارد.

افسردگی را به صورت احساس پوچی و اندوه میتوان در فرد تشخیص داد. مشکلات زیادی برای افسرده ها وجود دارد. اغلب اطرافیان به علت نداشتن اطلاعات در مورد افسردگی به سختی قبول می‌کنند که شخص افسرده است. افسردگی باعث احساس غم و ناراحتی همیشگی و از بین رفتن علاقه می شود. البته غمگین بودن واکنشی طبیعی به مشکلات زندگی است اما هنگامی که این غم و اندوه شدید بیشتر از چند روز و چند هفته طول می کشد؛ قطعاً شخص دچار افسردگی شده است.

افسردگی می تواند علت ابتلای شخص به انواع بیماری های جسمی دیگر و بیماری‌های روانی نیز باشد. فرد افسرده احتمال دارد نتواند وظایف روزانه خود را انجام دهد. پس بهتر است افسردگی را جدی گرفت و سعی در درمان آن کرد.

افسردگی بعد از احساس ناامیدی و یا احساس از دست دادن به وجود می‌آید. البته در مواردی نادر خود به خود هم به وجود می آید. افسردگی ارثی اکثر افراد بعد از مصرف دارو یا، با رفتن به جلسات مشاوره کاملاً از بین می‌رود و افراد بهبود پیدا می‌کنند.

افسردگی ارثی نیز مانند سایر بیماری ها علائم متداولی دارد :

 • فرد احساس می کند به آینده امیدی ندارد و بدبین است .
 • فرد دچار بی خوابی می شود و یا دچار خواب زیاد.
 • فرد احساس بی قراری و ناآرامی و استرس دارد.
 • فرد دچار پرخوری عصبی یا کاهش اشتها می شود.
 • شخص بدون هیچ دلیل خاصی گریه میکند.
این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه استرس کاری را کم کنیم؟

شخص بیمار علاقه‌اش به انجام فعالیت های لذت بخش را از دست می دهد مثلاً دچار کاهش میل جنسی میشود.

 • فرد ممکن است بدون علت خاصی دچار گرفتگی عضلات سر درد یا سوءهاضمه شود.
 • شخص نمی تواند برای تصمیم گیری جزئیات را به یاد بیاورد و نمی تواند تمرکز کند.

 علت ابتلا به افسردگی ارثی:

 • عوامل ژنتیکی: در بیشتر اوقات علت های ابتلا به افسردگی مجموعه‌ای از عوامل محیطی و روانی ژنتیکی و جسمی می باشد.
 • عادات ارثی: سابقه افسردگی در خانواده وجود داشته است هورمون های بدن : تغییر سطح هورمون ها باعث ابتلا به افسردگی می شود.
 • اتفاقات ناگوار: حادثه هایی مثل از دست دادن عزیزانی که دوستشان داریم، ورشکستگی مالی، تجاوز جنسی و … می‌تواند باعث افسردگی شود .
 • عوامل روانشناختی: عدم ایجاد صحیح اعتماد به نفس توسط والدین در کودکان می‌تواند باعث بروز افسردگی در سال‌های بعدی زندگی شود. پدیده افسردگی هنگامی به وجود می آید که شخص نسبت به فاصله آرمان‌های ایده‌آل خود و نداشتن توانایی در به دست آوردن این آرمانها آگاه می‌شود.

مراحل درمان افسردگی:

_  استفاده از دارو: در مواقعی که افسردگی شدید است افراد افسرده معمولاً توانایی کمک به بهبود وضعیت خود را ندارد و اطرافیان باید به آنها کمک کنند تا برای درمان خود اقدام کنند. ولی استفاده از دارو می تواند بیمار را برای برداشتن قدم‌های بعدی درمان آماده کند. (داروهای گیاهی تایید شده ای نیز وجود دارند که برای درمان افسردگی بسیار مفید هستند مانند گل راعی)

 صحبت با یک روان درمانگر: اشخاصی که افسرده هستند هرچه بیشتر با یک روان درمانگر صحبت کنند؛ بیشتر رو به بهبودی می روند. هدایت یک روان درمانگر می تواند حرف های نگفته و زندانی شده در درون فرد را بیرون بکشد و بسیاری از احساسات واپس رانده آنها را به سطح خودآگاهی بازگرداند و تخلیه کند. معمولاً افراد افسرده دنیای وسیعی از حرفهای نگفته را در درون خود دارند که ذهن آنها باید توسط یک روان درمانگر خبره از این حرف ها  تخلیه شود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه استرس را از بین ببریم؟

 تغییر باورها: باورهای عمیق شخص افسرده نسبت به زندگی و مردم و مسائل مربوط به آن باید تغییر کند چون باعث ایجاد افسردگی شده است و مطمئناً این تغییر با درمان تخصصی به دست می‌آید.

مدیتیشن و مراقبه: روح بیمار نیاز به آرام شدن دارد تمرکز بیمار باید بر مسائل مثبت باشد. مدیتیشن های گوناگون می توانند باعث آرام کردن ذهن و روح و سوق دادن توجه بیمار به مسائل مثبت شود. در نتیجه تغییر خلق و خوی بیمار باعث می شود که بیمار حال خوش داشته باشد و افراد و اتفاقات مثبت را به سمت خودش جذب کند.

برقراری ارتباط با طبیعت: انرژی ای که در طبیعت موجود است باید در زندگی فرد بیمار جاری شود، پیاده‌روی، کوهنوردی و رفتن به استخر می تواند ارتباط بیمار را با دو عنصر آب و خاک افزایش دهد و در نتیجه می‌تواند به تخلیه احساسات سمی کمک کند و به مرور در طی گذشت زمان حال بیمار رو به بهبودی میرود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا