برنامه ریزی و هدف گذاریموفقیت

پیدا کردن هدف واقعی شغل مان

چطور می‌توانیم با برنامه ریزی هدف را پیدا کنیم؟

برنامه ریزی و هدف گذاری در زندگی برای کارهای روزمره بسیار حائز اهمیت است. با توجه به این نکته می توانید با هدف گذاری اصولی و کاربردی از پس بسیاری از کارهای خود با صرف زمان کمتر برآیید. شما بایستی در ابتدا تلاش کنید اهداف اصلی خود را در زندگی مشخص کنید تا با انگیزه ای دو چندان مسیر را به راحتی بپیمایید. در این مقاله ما با ارائه پیشنهادات و راهکارایی شما را برای رسیدن به این مقصود یاری می رسانیم. لذا شما با معین کردن هدف خود از سراسیمه گی و آشفتگی روزانه خلاص خواهید شد. برای پیگیری این راهکارها در راستاری برنامه ریزی و هدف گذاری صحیح، مطالب پازل زندگی را دنبال نمایید.

هدف واقعی

چگونه برای رسیدن به اهداف مان برنامه ریزی کنیم؟

راهنمایی اول: تغییر طرز فکر:

برنامه ریزی در کارهای روزمره برای پیدا کردن هدف شاید در ابتدا کار سهل و آسانی نباشد، اما می توان با کمی تغییر فکر و نگرش در ادامه به تدریج تغییرات عظیمی را موجب شد. از طرفی خوشبختی و داشتن زندگی با معنی، معمولا زمانی رخ می نمایدکه بر شخص دیگری به جز خودتان تمرکز می‌کنید. از طرفی برای پیگیری مسئله برنامه ریزی و هدف گذاری موفق همواره سعی کنید با گنجاندن هر روزه موضوع مهربانی های کوچک به دیگران در برنامه تان، آن را به یک عادت خوب در زندگی تبدیل سازید.

راهنمایی دوم: مراقبه کردن در کارها:

برای پیش بردن موضوع برنامه ریزی و هدف گذاری در زندگی تلاش نمایید در جریان انجام کارها مراقبه صورت دهید. مراقبه بدین مفهوم است که گاهی به عقب برگردید و روند کارهای خود را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهید تا ببیند درست پیش می روید یا نه. برای انجام بهتر کارها این مسئله بسیار کارساز خواهد بود. لذا برای مهارت پیدا کردن در این امر می توانید یک دفترچه با عنوان “خودستایی” برای خود تدارک ببنید و در پایان هر ماه، کارهایی را که  انجام دادید و فهرست بندی کردید، تیک بزنید در پایان هر ماه که به این دفترچه مراجعه می نمایید متوجه می شوید چه کارهای مفیدی در طی یک ماه انجام دادید که قبلاً متوجه این موضوع نبودید و سپس بابت کارهایی مفید و پرفایده که در طول ماه انجام دادید برای خود پاداش در نظر بگیربد. به تدریج با انجام این کار حس خوبی در شما القاء می نماید.

در ادامه بخوانید:  چطور کارآفرین شویم و واقعا کسب‌و‌کارمان را راه‌اندازی کنیم؟ – قسمت ششم

راهنمایی  سوم: چیزهایی را که واقعا برایتان ارزشمند است بیابید:

برنامه ریزی در بسیاری امور کاریرد دارد و نتایج درخشانی هم به ارمغان می آورد. لذا زمانی که سعی می‌کنید برای شغل‌تان به دنبال هدف بگردید، ابتدا باید بفهمید که چه چیزی واقعا برای شما اهمیت دارد.

هدف گذاری شغلی

راهنمایی چهارم: «۵ چرا» را در حرفه تان به کار گیرید:

پیوسته در حرفه ای که مشغول به کار هستید، حداقل ۵ بار از خودتان بپرسید «چرا؟» تا معنی و مفهوم  واقعی‌ای را که در پسِ شغل‌تان وجود دارد جلوه گر شود. به طور مثال: می توانید این سوالات را از خود بپرسید: و پاسخ مناسب برای آن پیدا نمایید:

    چرا شغل من این است؟

    چرا بایستی این کار ر انجام دهم؟

    چرا همکارانم باید کارشان را خوب انجام دهند؟

     چرا بایستی محصول با کیفیت ارائه دهم؟

     و غیره…

چطور یک برنامه ریزی  خوب داشته باشیم؟

همواره تمامی افراد موفق، با برنامه ریزی و هدف گذاری منطقی به موفقیت های چشم گیر در طول مدت زندگی خود حاصل نمودند. به طور حتم تمامی آن افراد هدف یا اهدافی را در راستای برنامه کوتاه یا بلندمدت خود داشته اند. لذا در جهت داشتن برنامه ریزی و هدف گذاری هدفمند می توان از تجربیات افراد موفق استفاده کرد و برای پا نهادن در این مسیر با کسب آگاهی می توان به دستاوردهای بزرگی رسید. در این مقاله با ارائه راهکارهایی در خصوص هدف گذاری و برنامه ریزی قصد داشتیم یک  ترسیم کلی از اهداف مهم زندگی شما ایجاد نماییم تا بیشتر از قبل برای پیگیری اهداف خود ترغیب شوید.

در ادامه بخوانید:  داشتن انگیزه برای زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا