اعتماد به نفستوسعه فردی

چطور با افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند؛ کنار بیاییم؟

اعتماد به نفس کاذب؛ هرچند بسیار تعجب آور است که چرا این مسئله این روز ها انقدر زیاد دیده می شود اما به هر حال باید راهکارهایی برای کنار آمدن با افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند را یاد بگیریم!

همه ما تفاوت بین افراد متکبر و مغرور، خودخواه و فردی که دارای اعتماد به نفس انگیزشی است را متوجه میشویم. به عنوان مثال افراد مغرور و متکبر رفتارهای پرخاشگرانه ای در مواجهه با چالش ها دارند. در حالی که افرادی با اعتماد به نفس انگیزشی نسبت گوش دادن به افراد دیگر یا حتی انتقاد پذیری رفتار ملایم تری نشان می دهند.

احتمال تشخیص اینکه فردی دچار اعتماد به نفس کاذب است در نگاه اول ممکن است مشکل باشد چه برسد به اینکه بخواهیم راهکارهایی را برای کنار آمدن با آنها در نظر بگیریم. پس در مرحله اول بهتر است اشخاص و اعتماد به نفس کاذب را بشناسیم:

  1. نشانه‌های فیزیکی اعتماد به نفس کاذب

نشانه‌های فیزیکی اعتماد به نفس کاذب بیشتر خودش را به صورت بادی لنگویج نشان می‌دهد. تکان دادن بیش از حد سر یا دست در افراد هنگام صحبت کردن نشان می دهد که که آن فرد دارای اعتماد به نفس کاذب است. اگر این حرکات دست و صورت شخصی را در روابط اولیه به دقت بررسی کنیم می توانیم با مشاهده چند مورد خاص به اعتماد به نفس کاذب او پی ببریم:

  1. طرز ایستادن و نشستن

طرز ایستادن و نشستن بین اشخاصی با موقعیت های سیاسی مفاهیم خاصی دارد. به عنوان مثال شما همیشه می بینید که رئیس جمهور ها یا وزرا به شکلی می نشیند که پاهای آنها به حالت  V شکل از هم فاصله می گیرد؛ ما چرا چنین طرز ایستادن یا نشستنی بین اشخاص سیاسی متداول شده است؟

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه استرس کاری را کم کنیم؟

اشخاص سیاسی قصد دارند در ظاهر قوی و توانمند به نظر برسند بنابراین آنها باید بلند قدتر باشند و فضای بیشتری را در اطراف خود پر کنند. رای دهندگان مطمئنا دلشان نمی خواهد به شخصیت‌هایی رای بدهند که در خود جمع شده، خجالتی یا ضعیف هستند؛ بنابراین این نشان دادن اعتماد به نفس کاذب با رفتار های فیزیکی انگیزه رای دهندگان را بیشتر می‌کند.

  1. حالت دهان

افرادی با اعتماد به نفس کاذب خودشان را با نحوه حرف زدن نشان میدهند نه با آن چیزی که میگویند. برای تشخیص این نشانه رفتاری باید به لب های آن ها توجه کنید. اگر آنها برای بیان کلمات خاص، لبهای خود را بیش از حد جلو می آورند و قصد دارند کلمات را بر سر شما بکوبند یا به شما دستور بدهند تا به آنها توجه کنید؛ دچار اعتماد به نفس کاذب هستند.

  1. دست ها و بازوها

طرز قرار گرفتن دستها و بازوها در افراد با اعتماد به نفس کاذب به نحوی است که فضای بسیار زیادی را اشغال می کند. اگر شخصی اعتمادبه‌نفس انگیزشی داشته باشد نیازی ندارد که با نشانه های فیزیکی نوع حرف زدن یا نوع ایستادن خودش را به شما ثابت کند بلکه سعی می کند با حرف های صحیح و قانع کننده شما را توجیه کند.

حال که با نشانه های رفتاری افراد با اعتماد به نفس کاذب آشنا شدید؛ بیاییم راهکارهای کنار آمدن با این افراد را نیز بررسی کنیم:

  • با آنها رک باشید

گفتن حقیقت بهترین راه کنار آمدن با افراد دارای اعتماد به نفس کاذب است شما باید اعتماد به نفس خودتان را در برابر آنها افزایش دهید و به آنها بگویید که رفتار نادرستی دارند و به آنها بفهمانید که تحت تاثیر رفتار اشتباه آنها قرار نگرفته اید.

  • تصمیمات قطعی درباره آنها بگیرید
این راه هم بخوانید بدنیست:  چه ویژگی هایی در توسعه فردی موثر است؟

آیا شما می توانید به شخصی که مدام نظرات خود را تغییر میدهد تا مطابق با خواسته های خودش باشد؛ اعتماد کنیم؟ مطمئنا نمی توانید. بنابراین باید تصمیمات مهم زندگی یا کار را خودتان بگیرید و به افراد با اعتماد به نفس کاذب نشان دهید که باید با این وضعیت کنار بیایند و یا رفتار خود را تغییر بدهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا