خردسالکودک و نوجوان

چگونه اتاق کودک خردسال را بچینیم؟

دکوراسیون اتاق کودکان خردسال :

در خصوص طراحی دکوراسیون اتاق کودک خردسال،  نکاتی مهمتر از تزئین اتاق وجود دارد که در مطالب ذیل بدان اشاره می نماییم.

گهواره کودک خردسال:

در ساختن گهواره  کودک خردسال خود بایستی، اصول ایمنی را به طور کامل رعایت نمایید. به این موضوع توجه نمایید که  فاصله میله های گهواره نباید بیشتر از ۶ سانتی متر باشد و نیز همچنین نباید درز و شکافی در قسمت بالا و پایین و گوشه های آن وجود داشته باشد چراکه این احتمال وجود دارد که لباس کودک به آن گیر کند.

در رنگ آمیزی گهواره کودک خود،  اگر در مورد وجود سرب در رنگ آن اطمینان ندارید از کسی بخواهید تا رنگ آن را برایتان بتراشد و سپس آن را دوباره رنگ کنید. همواره سعی کنید گهواره کودک از پنجره، وسایل گرمایی، چراغ و سیم برق و تزئینات روی دیوار به دور باشد، زیرا به هر نحوی ممکن است برای کودک خطراتی را بیافریند. بنابراین تا می توانید تمام احتیاط های لازم را برای طراحی اتاق کودک خود در نظر بگیرید. در همین راستا، یک تشک محکم که کاملاً گوشه ها و کناره های گهواره را به خوبی پوشانده است  را می توانید در آن قرار دهید.

وسائل تزئینی اتاق کودک خردسال:

برای طراحی اتاق کودک خردسال،  در خصوص وسائل تزئینی  تلاش کنید که طوری نصب کنید که اشکال آن روبروی کودک قرار گیرد تا زمانی که در گهواره خواب است بتواند به راحتی آن را مشاهده کند. در میان رنگ های مورد نظر برای طراحی اتاق  کودک، رنگهای سیاه و سفید و رنگهای روشن بهترین گزینه هستند.

در ادامه بخوانید:  چگونه شیر خشک مناسب برای کودکان انتخاب کنیم؟

کمد کودک خردسال

درباب انتخاب کمد کودک، نوعی را برگزینید که به آسانی واژگون نشود و ازهمه مهمتر این که گوشه های آن گرد و نوک تیز نباشد تا مشکلاتی برای کودکتان ایجاد نماید.

صندلی اتاق کودک خردسال:

برای این منظور، یک صندلی راحتی کنار تخت کودک بگذارید تا هنگام  شیردادن به کودک بتوانید در نیمه شب دسترسی راحتری به او داشته باشید.

روشنایی اتاق کودک خردسال

برای روشنایی و نورپردازی اتاق کودک خردسال خود همواره سعی نمایید از به کارگیری چراغهای پایه دار ( آباژور) که به آسانی واژگون می شود دوری کنید. لذا مناسب ترین نوع چراغها، چراغ هایی کوچکی است که ویژه اتاق کودک است زیرا آن نور ملایمی پخش می کند و همواره برای راحتی کودک خود، هنگام خواب، نور آن را کمتر کنید. برای این کار می توانید لامپهای کوچکی که ولتاژ آن پایین دارند را  روی گهواره کودک نصب کنید. این ابتکار برای هفته اول بسیار می تواند مناسب باشد.

اتاق کودک

پنجره ها اتاق کودک خردسال:

در اتاق کودک خردسال، می توانید به جای پرده های بلند از پرده ها و والانهای کوتاه استفاده نمایید تا کودک بدان دسترسی راحتی نداشته باشد. بدین منظور هرگز از پرده های بنددار استفاده نکنید زیرا خطر خفگی کودک را به همراه دارد. همواره به این نکته توجه کنید که پنجر ه های اتاق کودک قفل باشد تا هیچگاه خطری او را متوجه نسازد.

بنابراین اگر کف اتاق  کودک به طور کامل با فرش پوشیده شود بهتر است. در جهت به کارگیری فرش برای کودک خود مناسب ترین شیوه آن است، از فرشهایی استفاده کنید که در آن مواد شیمیایی به کار نرفته است.  از فرشهایی که مواد طبیعی در آن به کار نرفته است استفاده نکنید چرا که این فرش ها سبب بروز برخی بیماری ها در نوزادان و خردسالان می شود. در هر حال کودک شما بیشتر از افراد دیگر با این چیزها طی روز در تماس است. بدین ترتیب الیاف طبیعی فرش(مانند پشم)  تا حدود زیادی آسیب  کمتری دارد. ازطرفی از فرشهایی برای کف اتاق کودک استفاده کنید که هنگام پهن کردن روی زمین  منجر به لیز خوردن کودک شما نشود.

در ادامه بخوانید:  آیا افسردگی در نوزادان هم وجود دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا