کودککودک و نوجوان

چگونه به کودکان تشکر کردن بیاموزیم؟

این سوال یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از پدر و مادران را به خود مشغول می کند و به دنبال بهترین روش ها برای یاد دادن تشکر و قدردانی به کودکانشان از هر کتاب، منبع یا شخصی هستند که در زمینه فعالیت های مربوط با کودکان کار می کند.

همان گونه که می دانید کودکان به صورت ذاتی خود محور هستند و در سال های ابتدایی زندگی فقط خود را می بینند و محور همه چیز قرار می دهند. به خصوص در سال های اخیر که تک فرزندی زیاد شده، حس خودبینی کودکان نسبت به قبل افزایش یافته چون آنها تمام توجه پدر و مادر را به سمت خود می بینند و تصور می کنند هر کاری که والدین شان انجام می دهند وظیفه شان بوده و دلیلی برای تشکر از آنها نمی بینند.

بنابراین وظیفه پدر و مادر است تا حین تربیت کودکان به آنها بیاموزند که بابت خیلی از مسائل، کارها و محبت های دیگران باید از آن ها تشکر و قدردانی کنند. همچنین این کار باعث می شود که کودکان نسبت به رفتارشان احساس مسئولیت کنند.

با این راهکارهای ساده به کودکان تشکر کردن بیاموزیم!

روش های بسیاری وجود دارد که می توان از طریق آن ها پاسخ این که چگونه به کودکان تشکر کردن بیاموزیم را پیدا کرد. در این مقاله پازل زندگی چند مورد از آن ها را بیان می کنیم:

  1. از یکدیگر تشکر کنید:

بچه ها قدرشناسی را در محیط خانواده می آموزند بنابراین شما پدر و مادران عزیز باید به خاطر انجام هر کاری از یکدیگر تشکر کنید. این کار باعث می شود که به صورت غیر مستقیم و بدون درخواست از کودکان به آن ها تشکر کردن را بیاموزید زیرا کودکان هر رفتاری را مشاهده کنند، انجام می دهند.

  1. از کودک تشکر کنید:
این راه هم بخوانید بدنیست:  راهکارهای تربیت کودک خوش بین و مثبت

وقتی کودک کاری هر چند کوچک مانند آوردن یک دستمال از داخل جادستمالی انجام می دهد به او بگویید ممنونم پسرم یا دخترم با این کار او نیز به هنگامی که شما یا دیگران کاری برایش انجام می دهید، تشکر می کند.

  1. از تلاش کودک قدردانی کنید:

هنگامی که برای انجام کاری توسط کودک، او را تحسین می کنید و یا به هنگام گرفتن نمره خوبی در امتحان برای او هدیه می گیرید، خواه ناخواه کودک می آموزد که در قبال کارها و تلاش های دیگران تشکر کرده وآن ها را تحسین نماید زیرا تحسین کردن دیگران نیز مفهومی از تشکر کردن است.

  1. برای نعمت های کوچک و بزرگ خدا را شکر کنید:

یکی از روش های بسیار عالی برای اینکه به کودکان تشکر گردن بیاموزیم این است که به جزئیات ریز مانند رنگ های مختلف برگ های درختان در فصل خزان و شکل ابرها در روز های بارانی توجه کرده و خدا را به خاطر آفریدن چنین مناظر زیبایی با صدای بلند شکر کنید. این کار باعث می شود کودکان برای انجام کار و نقشی که دیگران می آفرینند و با دیدن آن لذت می برند نیز تشکر کنند.

  1. یادداشت تشکر بنویسید:

وقتی برای کودکتان جشن تولد می گیرید و پدر بزرگ و یا مادر بزرگ و هرکس دیگری برای آن ها کار خاصی انجام داده و یا هدیه ای می گیرد، به کودک خود کمک کنید تا برای طرف مقابل یادداشت تشکر بنویسید با این کار می توانیم به کودکان تشکر کردن بیاموزیم تا برای انجام کار هایشان توسط دیگران و یا گرفتن هدیه از آن ها قدردانی کنند.

  1. بعد از صرف غذا از یکدیگر تشکرکنید:
این راه هم بخوانید بدنیست:  آموزش ارزش پول به کودکان

بعد از خوردن غذا از کسی که غذا را تهیه کرده است مثل مادر تشکر کنید. این کار هم باعث رضایت خاطر و خوشحالی مادر شده و هم به کودک می آموزد که در روز های بعد از مادر تشکر کرده و نیز هنگامی که به مهمانی می روید نیز از صاحب خانه تشکر نماید.

  1. از دیگران تعریف کنید:

به کودکان با تعریف کردن از نقاط قوت و استعداد های دیگران کمک کنید تا قدر آن ها را بدانند. این کار باعث می شود که کودک خوبی های اطرافیانش را نیز ببیند و در موقعیت های مناسب از آنها تشکر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا