مهارت های ارتباطیموفقیت

چگونه خواسته هایمان را مطرح کنیم و به نتیجه برسیم؟

روش مناسب برای مطرح کردن خواسته ها چیست؟

روش مطرح کردن خواسته ها ممکن است در ظاهر مهم نباشد اما مطمئن باشید در صورت استفاده از قوائد اصولی مطرح کردن خواسته ها به بهترین نتیجه ممکن خواهید رسید.

آیا تا به حال شرایطی برای‌تان پیش آمده که تقاضایی از دیگران داشته باشید و یا چیزی را از دوست یا یکی از عزیزانتان بخواهید اما ندانید که چگونه آن را مطرح کنید؟

بسیاری از افراد هستند که زمانی که می خواهند در مورد خواسته هایشان حرف بزنند، بسیار نگران و حتی مضطرب می شوند. مطرح کردن خواسته ها به روشی درست و مناسب، یکی از معضل های مهم در ارتباط بین افراد است و جالب است بدانید که روش هایی وجود دارد که از طریق آن می توانید این کار را راحت تر انجام دهید و شرایط را هموارتر کنید.


چگونه خواسته مان را درست مطرح کنیم؟


صریح و در عین حال مودب رفتار کنید

زمانی که می خواهید از کسی تقاضای کمک کنید و یا خواسته تان را با شخصی در میان بگذارید، صریح باشید. یعنی از شاخ و برگ دادن به حرف اصلی بپرهیزید، چرا که شاخ و برگ دادن اضافی ممکن است شما را از اصل قضیه دور کند و حتی طرف مقابل نیز منظور شما را به درستی درک نکند.

نکته دیگری که باید رعایت کنید، مودب بودن و با ادب رفتار کردن است.

سعی کنید کاملا مودبانه خواسته تان را بیان کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید کسی به مدت چند دقیقه مراقب کودک شما باشد تا شما برای خرید به فروشگاه بروید، می توانید اینطور خواسته تان را مطرح کنید: “من باید به فروشگاه برم و بچه ام خوابه. می تونم از شما خواهش کنم چند دقیقه مراقبش باشید تا برگردم؟ من خیلی زود برمی گردم. اگر چیزی از فروشگاه نیاز دارید هم می تونم براتون تهیه کنم. “

این راه هم بخوانید بدنیست:  بیوگرافی پیر امیدیار؛بنیانگذار وب سایت eBay

طوری رفتار کنید که خواسته تان مثبت و خوب به نظر برسد

مثبت رفتار کردن و تحسین افراد در هنگام تقاضای کمک یکی از مورادی است که کمتر به آن توجه می شود.

به عنوان مثال به جای اینکه بگویید: “من میدونم که سرت شلوغه، اما میشه در این کار به من کمک کنی؟” چیزی مانند این جمله بگویید: “من یه قفسه کتاب ساختم و از اون جایی که شما یه نجار بسیار خوب هستید، میخوام ازتون خواهش کنم که قبل از اینکه داخل قفسه کتاب بذارم، یه نگاهی بهش بندازید.”

در جمله اول اینطور به نظر می رسد که شما از فردی می خواهید تا کار خودش را متوقف کند و به کار شما رسیدگی کند در حالی که در مثال دوم تخصص شخص را تایید می کنید و برایش ارزش قائل می شوید.


از دادن احساس گناه دوری کنید

ممکن است خواسته شما، از فردی باشد که در گذشته برایش کاری انجام داده اید. در این گونه مواقع مراقب باشید که جمله تان را به گونه ای مطرح نکنید که فرد احساس گناه کند و فکر کند که مجبور است برای تلافی کار شما این کار را انجام دهد. سعی کنید هیچ گونه اشاره ای به اینکه قبلا به او خوبی کرده اید، نداشته باشید، چرا که این کار فقط و فقط حس بدی به او خواهد داد.


توقع بی جا نداشته باشید

گاهی ما از افراد خواسته های مربوط به شغلشان را داریم، گاهی این خواسته ها معقول است و مشکلی ایجاد نمی کند، مثل اینکه از دوستی که پزشک است یک سوال مربوط به سلامتی بپرسید، اما گاهی این خواسته ها منطقی نیست و باعث آزار طرف مقابل می شود.

به یاد داشته باشید اگر در مطرح کردن خواسته هایتان در مورد شغل یک فرد، توقع بی جا داشته باشید، قطعا او را در تنگنا قرار داده اید. در خواسته های مربوط به شغل افراد، افراط نکنید مگر اینکه بخواهید پول آن را پرداخت کرده یا خدمات شخصی خود را مبادله کنید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور کارآفرین شویم و واقعا کسب‌و‌کارمان را راه‌اندازی کنیم؟ – قسمت هفتم

احترام را نشان دهید

اگر می خواهید برای مطرح کردن خواسته تان به نزد شخص موردنظر بروید از قبل به او اطلاع بدهید که برای صحبت کردن در این مورد می خواهید او را ببینید.

نشان دادن احترام یکی از نکات مثبت و مهم در هنگام مطرح کردن تقاضا از شخص دیگری است، به عنوان مثال می توانید این گونه شروع کنید: “از آنجایی که شما در این زمینه بسیار مورد احترام هستید، توصیه شما برای من بسیار مهم خواهد بود.”


از خواسته های یک طرفه و همیشگی بپرهیزید

اگر در مطرح کردن خواسته هایتان با یک فرد خاص، افراط کنید قطعا شرایط رنج آوری برای او ایجاد می کنید.

اگر بارها و بارها، بدون اینکه در صدد جبران لطف او برآیید، از شخصی کمک بگیرید، کم کم با دیدن شما احساس خوبی نخواهد داشت و سعی خواهد کرد هر طور که شده از هم صحبتی با شما فرار کند. سعی کنید اگر کسی کاری برایتان انجام داده، شما هم به نحوی که می توانید لطف او را جبران کنید و نشان دهید که قدردان زحمات او بوده اید.


شخصی و در عین حال سرراست باشید

اگر می خواهید خواسته تان را ازطریق پیغام یا ایمیل برای فردی بفرستید، تمام حقایق را برایش عنوان کنید و کاملا دقیق و مشخص بگویید که از او چه می خواهید و چرا به سراغش آمده اید. در پایان نیز از او تشکر کنید. گفتن “متشکرم” یا “سپاسگزارم” وقت زیادی از شما نخواهد گرفت اما قطعا احساس خوبی به او خواهد داد.


پاسخ منفی دیگران را بپذیرید

گاهی ممکن است شرایطی پیش بیاید که فردی که از او تقاضایی داشته اید، به شما پاسخ منفی بدهد و “نه” بگوید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  تبسم لطیفی چطور به موفقیت رسید؟

اگر کسی خواسته شما را رد کرد، متعجب یا ناراحت نشوید. ممکن است او توانایی پذیرش خواسته شما را نداشته باشد. به عنوان مثال اگر از کسی تقاضای کمک مالی دارید، در صورتی که او پاسخ منفی داد، نباید ناراحت شوید و باید درک کنید که شاید او هم اکنون در مضیقه است و توانایی کمک به شما را ندارد.


به فرد فرصت گریز بدهید

وقتی می خواهید خواسته تان را مطرح کنید، بهتر است چیزی مانند “اگر اکنون قادر به انجام این کار نیستید، من درک میکنم” یا “اگر قادر به کمک کردن به من نیستید، مشکلی نیست، احساس بدی نداشته باشید” را نیز به جملاتتان اضافه کنید. این باعث می شود که اگر فرد توانایی پاسخ مثبت دادن به خواسته شما را ندارد، در مقابل تان خجالت زده نباشد و احساس بهتری داشته باشد.


قدردانی کنید

بعد از اینکه فرد تقاضای شما را انجام داد از او تشکر کنید و به او بگویید که چقدر قدردان لطفی که به شما داشته، هستید. در نهایت به او یادآوری کنید که خوشحال می شوید اگر در آینده کاری از دست تان برآید برایش انجام دهید و لطفش را جبران کنید. حتی در مواردی می توانید این قدردانی را با دادن هدیه به فرد نشان دهید.


به دیگران کمک کنید

اگر شخصی از شما درخواستی دارد که می توانید برایش انجام دهید، حتما این کار را انجام دهید. البته باید توجه کنید که اگر می خواهید برای کسی کاری انجام دهید نباید توضع چیزی از طرف مقابل داشته باشید. قطعا دنیایی که در آن افراد به یکدیگر خوبی می کنند، دنیای زیباتری است.

منبع: آلامتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا