کودککودک و نوجوان

با مشکل بد غذایی کودک چه کنیم؟

همواره به خاطر داشته باشید که غذا دادن به کودک صبر و حوصله فراوانی می طلبد. شاید شما پدر یا مادر فرزند کوچک خود می باشید که در طی روز با این مسئله روبرو هستید و از سویی نگران تغذیه او می باشید. جای هیچگونه نگرانی نیست، شما می توانید با انجام برخی کارها به سادگی پس از مدتی کوتاه، وی را برای غذا خوردن تشویق و علاقمند سازید. بنابراین در این مقاله می خواهیم با ارائه شیوه‌های صحیح  غذا دادن به کودک، شما را آشنا سازیم، اگر تمایل دارید با پازل زندگی همراه شوید.

راهی برای مشکل بد غذایی کودک:

در راستای بهبود تغذیه کودک، با ما همراه باشید تا به شما عنوان کنیم برای بدغذایی فرزند خود چه باید کرد و راهکار چیست؟

بد غذایی کودک

 

۱.  غذا دادن را به شکل بازی در آورید:

چیزهای جدید پیوسته منجر به کنجکاوی کودک می شود. زمانی که در حال غذا دادن به او هستید، می توانید او را با مواد تشکیل دهنده‌ی غذای مورد نظر با لحن کودکانه بیشتر آشنا سازید تا ناخودآگاه او به خوردن آن غذا ترغیب شود.

۲. پرهیز از اجبار در غذا دادن

زمان هایی که کودک شما واقعاً گرسنه است به او غذا دهید و از شیوه اجبار کردن را در این موضوع در پیش نگیرد، چرا که نتیجه بخش نخواهد. تلاش کنید فرزندتان با میل و علاقه خود به سوی غذا جذب شود.

۳. دادن حق انتخاب

خردسالان هم مثل تمامی آدم ها دوست دارند در مورد مسائل مربوط به خود حق انتخاب داشته باشند. خوردن هم امری شخصی به حساب می آید. بنابراین بگذارید فرزند شما تصور کند که در انتخاب شیوه غذا خوردن خود نقش دارد.

در ادامه بخوانید:  تست کرونا برای کودکان ضروری است؟

 

۴. اهمیت به دور هم غذا خوردن

غذا خوردن را به فعالیتی جمعی در منزل مبدل سازید. از اینرو همواره سعی کنید کودک به همراه دیگر اعضای خانوداه به غذا خوردن مشغول باشد.

 

۵. توجه به تنوع غذایی

اگر هر هفته، برنامه غذایی ثابتی را دنبال می کنید می توانید تا حد امکان در طمع و مزه آن و مواد تشکیل دهنده غذا تغییراتی ایجاد نمایید تا از آن حالت یکنواختی درآید و برای کودک هم جذاب باشد. لذا سعی کنید، او را با مزه‌ها و طعم‌ های گوناگون از همان دوران خردسالی آشنا کنید و او را به خورن مواد خوراکی متنوع عادت بدهید. این موضوع در سلامتی او هم تأثیر شگرفی دارد.

 

۶. عدم استفاده ابزاری از غذا

هیچ‌گاه از غذا به عنوان جایزه یا ابزاری برای پیشبرد مقاصد خود استفاده نکنید، چرا که برخی  خوراکی ها برای سلامتی او مفید نمی باشند.

بد غذایی کودک

۷. تلاش چندباره برای غذا دادن

برای اینکه درامر دادن غذا به کودک موفق عمل کنید. این کار را در چندین بار تکرار کنید. اگر بار اولی که به  او غذا می‌دهید، مقاومت کرد و برای اینکار دوباره تلاش کنید و غذا دادن را به دفعات تکرار کنید، ناامید نشوید. مقاومت از سوی او، امری طبیعی محسوب می شود.

 

۸.همکاری با کودک در هنگام آماده سازی غذا

شاید همکاری با فرزند خردسال در آماده سازی غذا کمی سخت و زمان بر باشد اما باورکنید بسیار ارزشمند است. زمانی که فرزندان به شما در تهیه غذا کمک می‌کنند، احساس بهتری راجع به غذای خود خواهند داشت. آن‌ها با ترکیبات اولیه غذای خود بیشتر آشنا می‌شوند.

در ادامه بخوانید:  بهترین زمان و روش ختنه نوزادان و راه های مراقبت بعد از آن

۹.شاد و مفرح کردن وعده‌های غذایی

اگر تمرکز شما بر این باشد که با تحت فشار قرار دادن کودک، او را برای غذا خوردن مجبور سازید، غذا خود را برای او سخت و دشوار می سازید. لذا برای اینکه فرزند خردسال شما به غذا خوردن تشویق شود، فضا را شاد و مفرح سازید تا او رغبت بیشتری برای اینکار از خود شان دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا