کودککودک و نوجوان

دلایل و راهکارهای درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان یکی از عادات ناخوشایندی است که در سنین مختلف ممکن است بروز کند. شب ادراری معمولاً بین پسران بیشتر از دختران دیده می شود. اگر شب ادراری کودکان در سنین کمتر از پنج سال حداقل دو بار در هفته و به مدت ۳ ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد باید برای درمان آن راهکار بیندیشید؛ در غیر این صورت خود به خود برطرف خواهد شد و نیازی به نگران شدن ندارد.

علائم شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان معمولا زمانی که سن آنها بیش از ۵ سال باشد و هنگام خواب بدون این که کنترلی روی آن داشته باشند؛ اتفاق می‌افتد؛ نگران کننده است. این مشکل می‌تواند چند شب در هفته یا حتی هر شب وجود داشته باشد. کودکانی که که شب ادراری دارند؛ معمولاً خواب بسیار عمیقی دارند و خیس شدن تخت شان تنها علامت شب ادراری آنها است.

دلایل شب ادراری کودکان چیست؟

شب ادراری کودکان بیماری روانی و مشکل رفتاری نیست و مطمئنا به این علت رخ نمی دهد که کودکان نمی‌خواهند هنگام شب از خواب بیدار شده و به دستشویی بروند بلکه عوامل مختلف دیگری موجب شب ادراری کودکان می شود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • عوامل ژنتیکی اگر پدر و مادر در کودکی چنین مشکلی داشته اند ممکن است فرزندشان این مشکل را تجربه کند
  • خواب عمیق و عدم بیدار شدن برای ادرار کردن
  • استرس بسیار شدید
  • کند بودن سیستم عصبی که موجب می شود کودک برای ادرار کردن در شب بیدار نشود
  • فاکتور های هورمونی اگر سطح هورمون هایی که موجب می‌شود میزان کمتری ادرار در شب تولید شود؛ پایین باشد کودک به شب ادراری دچار می شود
  • عفونت یا اختلال در دستگاه تناسلی
  • دیابت کودکان
  • افسردگی کودکان
در ادامه بخوانید:  راهکارهای روانشناسان برای رفتار با کودکان دروغگو

چه زمانی برای شب ادراری کودکان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

  • فرزند شما پنج سال یا بیشتر دارد و ۲ تا ۳ بار در هفته دچار شب ادراری می شود
  • فرزند شما ۵ سال یا بیشتر دارد و در طول روز یا شب، ادرار بدون کنترل را تجربه می‌کند

نحوه درمان شب ادراری کودکان چگونه است؟

اکثر کودکانی که شب ادراری دارند از لحاظ جسمی مشکل خاصی ندارند اما پزشک می تواند به شما کمک کند که علت شب اداری فرزند خود را مشخص کرده و آن را درمان کنید. ابتدا پزشک درباره آداب دستشویی رفتن کودک در طول روز و شب از شما سوال می کند و احتمالاً چند آزمایش نیز انجام خواهد داد تا مطمئن شود که فرزند شما به عفونت ناحیه تناسلی و بیماری دیابت دچار شده است.

پزشک احتمالاً از شما درباره مسائلی که در خانه یا مدرسه برای فرزندتان اتفاق افتاده سوال میکند. کودکانی که به شب ادراری دچار هستند؛ نسبت به سایر کودکان به اختلالات روانی کمتری دچار می شوند چون بخشی از احساسات ناخوشایند خود را از این طریق  تخلیه می کنند. پزشک برای درمان شب ادراری کودکان باید اطلاعات کاملی از زندگی خانوادگی و تغییراتی که در خانواده به وجود آمده داشته باشد. به عنوان مثال طلاق والدین می‌تواند یکی از عوامل شب ادراری کودکان باشد.

در صورتی که پزشک تشخیص بدهد شب ادراری کودکان به علت ناراحتی های روحی و روانی به وجود آمده معمولاً به شما توصیه می‌کند که محیط خانه و مدرسه را برای او آرام نگه دارید و برخی از پیشگیری ها را مثل عدم نوشیدن مایعات قبل از رفتن به رختخواب برای او رعایت کنید. گاهی اوقات داروهایی نیز در این زمینه تجویز می‌شود اما معمولاً زمانی که شرایط روحی و روانی کودک به حالت عادی برگردد؛ شب ادراری خود به خود برطرف خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  ضرورت آگاهی والدین از آزار جنسی کودکان

نحوه برخورد با شب ادراری کودکان چگونه باید باشد؟

هرگز کودک خود را به علت اینکه شب ادراری دارد؛ دعوا یا تنبیه نکنید. او کنترلی روی این رفتار ندارد و شما با دعوا کردن یا تنبیه کردن او فقط قضیه را بدتر خواهید کرد. در این شرایط کودک شما واقعاً شرمسار است و احساس خجالت می کند. هرچند او باید مسئول کاری که انجام داده باشد مثلاً شما می توانید از او بخواهید که ملافه تختش را جمع کند و برای شما بیاورد و یا حتی در شستن آنها تا حدودی به شما کمک کند اما مطمئن باشید در رفتار پرخاشگرانه شما هیچ تاثیری در بهبود شب ادراری کودک نخواهد داشت.

بهتر است به کودک خود توضیح بدهید که فقط او نیست که به شب ادراری دچار شده بلکه بسیاری از کودکان دیگر نیز این وضعیت را تجربه کرده‌اند اگر خود یا همسرتان چنین تجربه ای در کودکی داشتی حتما آن را با فرزندتان در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا