کودککودک و نوجوان

قصه گویی برای کودکان و فواید آن

قصه گویی برای کودکان از دیرباز تا کنون یکی از راه های سرگرم کردن کودکان توسط اولیا و مربیان بوده است که علاوه بر جنبه ی سرگرم کردن کودکان فواید بیشمار دیگری نیز برای آن ها به همراه دارد.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی ها مشاهده می شود که تمام تلاش های والدین برای برطرف کردن نیاز های اولیه و مایحتاج اصلی زندگی به کار گرفته می شود. در چنین شرایطی سیلاب حوادث و اطلاعات مختلف هستند که به شخصیت و نگرش کودکان شکل می دهد. از این رو تمام تلاش ما در نگارش این مقاله از پازل زندگی زنده کردن یکی از بزرگترین بخش های فرهنگ تربیتی ما یعنی قصه گویی برای کودکان است.

مزیت های قصه گویی برای کودکان

انتقال تجربه

اگر بخواهیم به تاریخچه قصه گویی نگاه کنیم نمی توانیم مبدا مشخصی برای آن پیدا کنیم؛ زیرا از زمانی که انسان ها صحبت کردن را یاد گرفته اند همیشه تلاش کرده اند به تبادل تجربیات با یک دیگر و با نسل های بعد از خود بپردازند.

تربیت غیر مستقیم

مهم ترین مزیت قصه گویی برای کودکان این است که با این روش خیلی آسان تر می توان موارد تربیتی را به بچه ها یاد داد و چون حالت داستانی آن باعث روشن شدن حس کنجکاوی در آن ها می شود، نتیجه گیری های پایان داستان که در واقع دلیل اصلی کار ما هستند بهتر مورد پذیرش آن ها قرار می گیرند.

رشد شخصیتی

نکته مهم دیگر در قصه گویی برای کودکان توجه به این نکته است که کودکان با قرار دادن خود در جایگاه شخصیت های خوب و قهرمان داستان و به اصطلاح روانشناسان با هم ذات پنداری با آن ها میل به انجام کار های خوب را در خود رشد می دهند.

در ادامه بخوانید:  چطور از لوس شدن کودکان جلوگیری کنیم؟

قصه گویی برای کودکان علاوه بر این که باعث رشد شخصیت آن ها می شود، به کودکان کمک می کند که بسیار سریع تر دایره لغات خود را گسترش دهند و گنجینه ای از کلمات در ذهن بچه ها شکل می گیرد.

 علاوه بر این قصه گویی برای کودکان منجر به رشد درک سه بعدی و فضاسازی بچه ها می شود چون همزمان با شنیدن داستان در ذهن خود برای آن تصویر خلق می کنند و اتفاقات بعدی را پیش بینی می کنند که این موضوع خود باعث بروز خلاقیت و رشد ذهنی کودک می شود.

ارتباط بهتر با خانواده

همان طور که اشاره کردیم بسیاری از خانواده ها به علت داشتن مشغله یا از روی ناآگاهی زمانی را برای قصه گویی برای کودک خود در نظر نمی گیرند. درنتیجه بچه های آن ها برای فرار از تنهایی به وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و یا تلفن های همراه روی می آورند.

بنا به گفته اکثر متخصصان و روانشناسان کودک بسیاری از کارتن هایی که از تلویزیون پخش می شوند باعث رشد روحیه پرخاشگری و بروز رفتار های خشن از طرف کودکان می شوند. هم چنین به وجود آمدن بازی ها و چالش های خطرناکی مانند نهنگ آبی و یا مومو بیشتر از همیشه زنگ هشدار را برای مراقبت از کودکان خود در برخورد با خطرات فضای مجازی به صدا درآورده است.

تقویت مهارت شنیداری

همچنین قصه گویی برای کودکان باعث می شود مهارت های شنیداری در کودکان به خوبی رشد کنند و آن ها را برای ورود به فرایند یادگیری آماده کند. چرا که گوش دادن که همان شنیدن با دقت و حوصله است یکی از مهارت ها و روش های چهارگانه یادگیری به حساب می آید.

در ادامه بخوانید:  چگونه به کودکان تشکر کردن بیاموزیم؟

تقویت این مهارت هم چنین باعث می شود شخص در دوران مدرسه در برخی درس ها مانند املا درخشان تر ظاهر شود و در آینده ی شغلی خود نیز بتواند با استفاده از این توانایی خود در شغل هایی مانند خبرنگاری که نیاز به یادداشت برداری دارند به موفقیت دست پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا