ازدواجانتخاب همسر

چطور باید اختلاف بر سر نوع پوشش همسر در ازدواج را حل کرد؟

نوع پوشش همسر در ازدواج یکی از مشکلات اساسی است که اختلافات بین زن و شوهر را دامن زده و موجب بروز اختلاف نظر بین زن و مرد می‌شود. در اکثر مواردی که زوجین به مشاورین مراجعه می کنند، مردان از نوع پوشش همسر خود ناراضی هستند و اختلاف‌نظرها به سبب نحوه لباس پوشیدن زنان بوجود می آید.

این اختلاف از انجا ناشی می شود که در ایران، بسیاری از خانواده هایی که حتی اعتقادات مذهبی چندان با ثباتی نیز ندارند، روی پوشش زنان بسیار حساس اند. از طرفی زنان نیز به علت دست و پاگیر بودن حجاب زیر بار پوشش های سختگیرانه نمی‌روند و معمولاً اکثر اختلافات از همین جا آغاز می شود.

راهکارهای حل اختلاف بر سر نوع پوشش همسر در ازدواج

رسیدن به توافق پیش از ازدواج درباره نوع پوشش همسر

اولین توصیه مشاورین ازدواج، رسیدن به یک توافق دوطرفه در خصوص نوع پوشش همسر پیش از شروع زندگی مشترک است. در صورتی که زن و مرد توقعاتی که درخصوص نوع پوشش همسر خود در جامعه، مهمانی‌ها و مراسم دارند را مطرح کرده و بر سر معیارهای اصلی به توافق برسند، جلوی بسیاری از اختلافات جدی ناشی از نوع پوشش همسر در ازدواج گرفته می‌شود.

مهمترین نکته ای که برای رسیدن به توافق بر اثر نوع پوشش همسر در ازدواج باید به آن توجه کرد، شفاف صحبت کردن است. در حقیقت زن و مرد باید نکات و جزئیات مورد نظر خود را به طور روشن و واضح مطرح کنند. حتی بیان جزئیاتی مثل نحوه آرایش کردن یا زیورآلاتی که زن و مرد مورد استفاده قرار می دهند نیز از مهمترین جنبه های مورد توجه در زمینه نوع پوشش همسر در ازدواج است که باید پیش از شروع زندگی مشترک درباره آن به توافق رسید.

در ادامه بخوانید:  آیا ازدواج فامیلی به طلاق می انجامد؟

داشتن ثبات عقیده درباره نوع پوشش همسر در ازدواج

نداشتن ثبات عقیده، مشکلات جدی را نه فقط درباره نوع پوشش همسر بلکه در بسیاری زمینه های دیگر پس از ازدواج به وجود می آورد. افرادی که ثبات عقیده ندارند پس از مدتی نظرات خود را عوض می کنند درنتیجه نمی توان با آنها به یک توافق مشترک رسید. این مسئله در کیفیت زندگی زناشویی موثر است و موجب می شود که زن و مرد در نحوه رفتار خود دچار سردرگمی شوند و در نتیجه واکنش های افراطی از جمله پرخاشگری را از خود بروز دهند.

متاسفانه حل کردن مشکل این زوجین نیاز به چندین جلسه مشاوره ازدواج دارد اما در صورتی که پیش از ازدواج به رفتارهای فرد با خانواده دقت کنید و یا در چند زمینه او را محک بزنید، متوجه عدم ثبات عقیده او خواهید شد و می توانید جلوی مشکلات بعدی را از همان ابتدا بگیرید.

به همین علت تست مشاوره قبل از ازدواج برای تمام زوجین توصیه می شود چون ممکن است خود افراد نتوانند عدم ثبات عقیده را در طرف مقابل تشخیص دهند.

نشان دادن واکنش درست هنگام اختلاف نظر

گاهی اوقات اختلاف نظرها آنقدر جدی نیستند که بتوان آنها را به عنوان مشکل اساسی بین زوجین در نظر گرفت بلکه نشان دادن واکنش های نادرست هنگام بروز اختلاف نظر این معضلات را چندین برابر می کند. به عنوان مثال، اگر همسر شما درباره نوع پوششی که قرار است در یک مهمانی داشته باشید؛ اعتراض می کند، بهتر است از جبهه گرفتن خودداری کنید و به نقطه نظر او اهمیت بدهید. حتی سعی کنید تا حدودی نوع پوشش خود را مطابق با نظر او تغییر بدهید.

در ادامه بخوانید:  معایب ازدواج سنتی چیست؟

مطمئن باشید که این رفتار شما یک واکنش تعاملی خواهد بود. در حقیقت، همسرتان نیز زمانی که شما نسبت به برخی از رفتارهای او اعتراض کنید؛ سعی می کند به جای نشان دادن واکنش های نادرست و هیجانی از رفتار شما تقلید کرده و رفتار خود را مطابق با خواسته های شما تغییر دهد.

نشان دادن واکنش های نادرست هنگام اعتراض به نوع پوشش همسر در ازدواج فقط به اختلافات شما دامن زده و مشکلات را پیچیده تر می کند. در حالیکه صحبت کردن و رسیدن به یک توافق مشترک نه فقط در این زمینه بلکه در تمام جنبه هایی که اختلاف نظری بین زوجین پیش می آید، بهترین راهکار است.

پایبند بودن به تعهدات قبل از ازدواج

همونطور که داشتن ثبات عقیده در ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است، پایبند بودن به تعهدات نیز به شما کمک می‌کند که اختلاف نظرهای پس از ازدواج را تا حد زیادی کنترل کنید. اگر همسرتان قبل از ازدواج توقعاتی که درخصوص نوع پوشش شما داشته را مطرح کرده و شما نیز در این زمینه اعتراضی نکردید، انتظار دارد که شما به تعهد خود پایبند باشید. بنابراین اگر تصمیم بگیرید که یک باره بعد از ازدواج، تمام تعهدات خود را زیر پا بگذارید، مطمئنا اثرات منفی این رفتار شما گریبانگیر زندگی تان خواهد شد.

درخواست مشاوره

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام من اصرار دارم خانومم حجاب اسلامی کامل داشته باشه اما خودش اصرار داره جوری که خودش راحته و دوست داره بپوشه و این امر باعث اختلاف بین ما شده آیا اطاعت از من شوهر در این قضیه بر زنم لازم نیس یا هس ؟چون من واقعا نمیتونم تحمل کنم خلاف نظر من عمل کنه در این خصوص…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا