انگیزهموفقیت

چگونه انگیزه خود را نگه داریم؟

انگیزه داشتن در هر کاری سبب می شود همواره پیشرفت قابل توجهی را کسب نماییم. از طرفی همه می‌دانیم که  رسیدن به موفقیت و دست یابی انواع اهداف یکی پس از دیگری، این است که در آن موضوع شور و اشتیاق کافی  و لازم را داشته باشیم. البته در زندگی با کارها و مسئولیت هایی هم  مواجه می شویم که امکان دارد چندان باب میل مان نباشند، منتها زمانی که  ببینیم با انجام آنها به هدف بزرگ‌تری دست می‌یابیم، بیشتر برای آن کار ترغیب و تشویق می شویم. در نتیجه ما در این مقاله  با ارائه چند ایده به شما خواهان آن هستیم که بتوانیم در طول مسیر تحقق اهداف‌تان، انگیزه تان را حفظ کنیم. با پازل زندگی همراه باشید.

حفظ انگیزه

روش های افزایش انگیزه:

  1. برای انجام کارها دلایل خوب پیدا کنید:

در جهت افزایش انگیزه خود کافی است دلایل خوب و منطقی برای انجام آنها پیدا کنید. امکان دارد دلیلی هم پیدا نکنید، اما نا امید نشوید و به راهتان ادامه دهید، تا دلایل قانع کننده ای را برای خود بیابید.

۲. کار را مفرح و لذت بخش کنید:

هنگامی که  صحبت از انگیزه به‌ میان می‌آید، بایستی بدانید که نگاه و توجه شما به کار امری اساسی و مهم تلقی می شود.

یک راهکار ساده این است که پیش  از انجام هر کار از خود این چند سؤال را بپرسید:

  • چطور می‌توانم از این کار لذت کافی را ببرم؟
  • چه کاری می‌توانم انجام دهم تا این کار برای من و حتی سایرین جذاب شود؟
  • چطور می‌توانم این کار را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانم؟
در ادامه بخوانید:  راهکارهای افزایش انگیزه در محیط کار

به طور حتم پاسخ این پرسش‌ها در ذهن‌تان ایجاد خواهد شد، البته مادام که تعریف دقیق ودرستی از نوع کاری که می‌تواند جذاب و خوشایند باشد داشته باشید. از طرفی ، پس بهترین کار این است که  به دنبال راه‌کارهایی برای لذت بردن از آنها باشید.

حفظ انگیزه

۳. رویکرد مختلفی را اتخاذ نمایید:

در راستای افزایش انگیزه خود در هر کاری،  وقتی چیزی درست پیش نمی‌رود، بهتر است که چند لحظه صبر کنید  و آهنگ کاری تان را تغییردهید. ممکن است با رویکردی  جدید که اتخاد کردید و مسیر را طی طریق می کنید همه چیز را به درستی انجام بدهید، اما چنین رویکردی الزاماً به مفهوم  رویکرد انگیزه‌بخشی  نمی باشد. اغلب اوقات، تمایل فعلی تان تلنگرهایی به شما خواهند زد که تجربه‌تان دچار تغییر خواهد شد و پنجره‌های جدید و تازه ای  را در مقابل‌تان خواهد گشود. این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه بیش از یک راه برای انجام کارها وجود دارد.

۴. پیشرفت خود را مراقبه و نظارت کنید:

برای اینکه در طی مسیر انجام کارها با انگیزه بمانیم بایستی پیشرفت را شناسایی کنیم نه اینکه صرفا آن را رصد  و نظارت کنیم. رصدکردن پیشرفت با تشخیص آن فرق می کند، زیرا  رصدکردن بدین مفهوم است که مرحله‌ی ردشده را در دفتر بنویسید. اما تشخیص پیشرفت این است که تصویر بزرگ‌تر را در ذهن ایجاد کنید و بدانید که به طور دقیق در کجای مسیر قرار دارید و چقدر دیگر از مسیرتان مانده است.

۵. به خودتان پاداش دهید:

در جهت بالا بردن انگیزه و اشتیاق خود، از همان ابتدا با خودتان پیمان ببندید که در ازای انجام هر کار به خودتان پاداش می‌دهید. در اولین فرصت، زمانی که  به نتایج دلخواه و مطلوب دست پیدا کردید به نوعی به خودتان جایزه بدهید. پاداش انجام برخی از کارها می تواند چند دقیقه استراحت باشد. برای انجام بعضی از کارهای دیگر ممکن است بخواهید خودتان را به یک فنجان قهوه‌ی مطبوع و دلچسب یا یک دسر خوشمزه  و لذیذ مهمان کنید.

در ادامه بخوانید:  تبسم لطیفی چطور به موفقیت رسید؟

اکنون که با این پنج شیوه  برای با انگیزه ماندن آشنا شدید، زمان آن است که کلید همه‌ی آنها را به دستان شما بسپاریم تا آنها را ترکیب کنید و با هم مطابقت دهید، در ابدا یکی از این توصیه‌ها را در شرایط کاری خودتان بکار گیرید تا بتوانید در ادامه انگیزه و اشتیاق تان فزونی یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا