خانوادهروابط زناشویی

۱۰ نشانه افراد کنترل گرا

آیا تا کنون در خود یا اطرافیانتان نشانه افراد کنترل گرا  را مشاهده نموده اید؟ اگر شما احساس کردید که شخصی کنترل گری در خانه شما وجود دارد و با شما زندگی می کند بهتر اینکه با خصوصیات شخصیتی این افراد بیشتر آشنا شوید تا بتوانید با افزایش دادن اعتماد به نفس خود با آنها مبارزه کنید.

کنترل گری در بعضی از افراد  جامعه وجود دارد و امکان دارد شما  هم یا حتی همسر شما یکی از این افراد باشید و رفتار های کنترل گرانه‌ای داشته باشید و خود و دیگران را آزار دهید. از این رو بهتر می‌باشد که نشانه‌های افراد کنترل گر را بهتر بشناسید تا بتوانید فکری برای آنها بکنید.

مهمترین خصوصیات و نشانه افراد کنترل گرا

گاهی اوقات توجه زیادی که دیگران به شما دارند می‌تواند به نوعی کنترل کننده شما باشد و آن فرد می‌تواند با کلمات و ابراز احساسات روی این کنترل گرایی  سرپوش بگذارد. در حقیقت این اشخاص با احساس کنترل گری خودشان را در پشت پرده دوست داشتن پنهان می‌نمایند و شما را گول می‌زنند و کار های زیادی را برای شما اجباری می‌نمایند.

بایستی بدانید که این کارها می‌تواند به مرور زمان و  پس از گذشت چند سال تحقیر آمیز باشد و همچنین تحدید و توهین آمیز هم باشد، بنابراین بهتر است که بتوانید عشق و علاقه را از دیگر رفتارها جدا نمایید و تفاوت آن را با کنترل نمودن بدانید و آگاه باشید که همیشه دوست داشتن به معنای تعصب‌های بیجا و مراقبت های تمام وقت نیست.

بارزترین نشانه افراد کنترل گرا

ده مورد از بارزترین نشانه‌های افراد کنترل گرا عبارتند از:

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه روابط زناشویی خود را بهبود بخشیم؟

۱٫     جدا کردن شما از خانواده

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های شخصی که کنترل‌گر  است این است که او دوست دارد شما را از دیگران دور کند. در حقیقت این نخستین راهکاری می‌باشد که این اشخاص به ذهنشان می‌آید تا از تنهایی خودشان جلوگیری نمایند. این اشخاص می‌دانند که یک شخص تنها به آسانی تحت کنترل آنها در می‌آید و به خواسته‌هایی که دارد می‌رسد. در مواردی می‌توان به جدایی شما از دوستانتان اشاره کنیم که افراد کنترل گر این کار را انجام می‌دهند. بنابراین جدا کردن شما از خانواده و دوستان و نزدیکان یک نشانه اشخاص کنترل گرا می‌باشد.

۲٫     ایرادگیری- نشانه افراد کنترل گرا

یکی دیگر از خصوصیات افراد کنترل‌گر این است که دوست دارند ایراد‌های خیلی زیادی از شما بگیرند.   بایستی بدانید که این اشخاص تلاش می‌کنند تا اعتماد به نفس شما پایین بیاید. بنابراین شما نباید هیچگاه به چنین افرادی اجازه این کار را بدهید. بهتر است همیشه اعتماد به نفس داشته باشید تا اینگونه افراد به هدف شوم خود نرسند.

تهدید کردن- نشانه افراد کنترل گرا

یکی دیگر از ویژگی‌های افراد کنترل گر این است که مرتب شما را به صورت آشکار یا پنهان تهدید می‌کنند. در حقیقت زمانی که شما یکی از این افراد را در کنار خود داشته باشید اگر به خواسته‌هایشان نرسند مرتب شما را تهدید می‌کنند و صدای خود را برای شما بالا می‌برند تا شما را بترسانند.

۳٫     محبت شدید

شاید باور نکنید اما بهتر  است که بدانید یکی از ترفند های این اشخاص این است که شما را در محبت بیش از اندازه غرق می‌کنند. در حقیقت محبت بیش از اندازه مثل باتلاقی است که شما را در خود فرو می‌برد و شما فرصت دیگری برای سر پیچی کردن نخواهید داشت.

این راه هم بخوانید بدنیست:  روابط زناشویی در دوران عقد

۴٫     شکاک بودن- نشانه افراد کنترل گرا

بهتر است بدانید که یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین نشانه‌های افراد کنترل گر این است که به شما تهمت نیز می‌زنند و به تمام کار هایی که انجام خواهید داد شک می‌کنند و نام این کار را غیرت می‌گذارند. برای این اشخاص همسر یکی از دارایی ها به شمار می‌آید و شما قادر نیستید به راحتی و بدون هیچ دلیلی چیزی را برای آنها ثابت کنید.

۵٫     افزایش احساس گناه

یکی از مشکلات مهمی که این اشخاص برای شما ایجاد می‌نمایند این است که احساس گناه را برای شما افزایش می دهد و همیشه شما را به صورتی گناهکار جلوه می دهند تا بتواند از این راه شما را کنترل کنند. در حقیقت اگر شما در برابر اینگونه از اشخاص بایستید، این اشخاص راهکار‌های ماهرانه ای را بکار می برند و این حس گناهکار بودن را در شما القا می‌نمایند.

۶٫     مدیون کردن- نشانه افراد کنترل گرا

از دیگر خصوصیات این افراد یعنی افراد  کنترل‌گر این می‌باشد که  کاری می‌کنند تا شما دائما مدیون آنها شوید. در حقیقت این اشخاص تلاش می‌نمایند با محبت کردن بیش از حد و یا هدیه دادن و کمک نمودن به شما این کارها را انجام دهند تا شما با در نظر گرفتن این کار ها و احساساتی که دارید تحت تاثیر آنها قرار بگیرید و خودتان را مدیون آنها بدانید. لذا از این راه آنها می‌توانند به آسانی شما را کنترل کنند. بنابراین همیشه آگاه باشید و حد و مرز رفتارهای دیگران را بدانید و به کسی اجازه ندهید چنین کاری با شما انجام دهد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  راهکارهای زندگی با همسر شکاک

۷٫     ارزش قایل نشدن

آنها به شما و انتخاب های شما اهمیتی نمی‌دهند و می‌خواهند تمام وقت در اختیارشان باشید.

۸٫ مسخره کردن، یک نشانه افراد کنترل گرا

افراد کنترل گرا مدام شما را حتی بی دلیل به سخره می گیرند.

۹٫     نابود کردن آینده

یک نشانه دیگر این افراد این است که با هر کاری که به پیشرفت آینده شما در ارتباط است مثل دانشگاه رفتن یا کار کردن مخالفند.

۱۰٫ بحث کردن بی انتها- نشانه افراد کنترل گرا

از دیگر مواردی که در این افراد مشاهده می‌شود بحث کردن بی‌انتها است. شما از بحث کردن با این افراد خسته می‌شوید زیرا هرگز قانع نمی شوند.

جمع بندی

حفظ روابط زناشویی در زندگی با افراد کنترل گرا آسان نیست، زیرا این افراد با تحت کنترل گرفتن دیگران در دراز مدت شریک زندگی خود را خسته می کنند. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد روش های بهبود روابط زناشویی مقاله نشانه های افسردگی در مردان را بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا