کودک

کودک بهانه گیر خود را با این روش ها آرام کنید

،انکودک بهانه گیر کودکی است که به دلایل مختلف بهانه می گیرد و این بهانه گیری او معمولاً ناشی از ناتوانی او در بیان احساسات و انتظاراتش است اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث می شوند کودک بهانه بگیرد بنابراین در این مقاله قصد داریم که دلایل کلی بهانه گیری کودک را بیان کنیم و نیز روش های مناسب برای آرام کردن او را به شما والدین عزیز آموزش دهیم تا به هنگام بهانه گیری او بتوانید به درستی با او رفتار کنید.

دلایل بهانه گیری کودک

کودک به دلایل بسیاری بهانه گیر می شود که از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • گرسنگی
  • ناکامی و سردرگمی
  • خستگی و کسل شدن
  • تاثیر اضطراب کودکان
  • ناتوانی در بیان خواسته خود
  • مقاومت در برابر تغییر مانند ترکی یک مکان
  • احساس عدم راحتی
  • تحریک بیش از حد
  • درد یا بیماری و موارد دیگری

 

روش هایی برای آرام کردن کودکان بهانه گیر

برای آرام کردن کودکان به آن روش های بسیاری وجود دارد که بسیار ساده هستند و تمامی والدین و بزرگترها می توانند آن ها را در جهت رفع این مشکل کودکان خود به کار گیرند که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- به کودکان زمان بدهید

بعضی وقتها لازم است که به کودک زمان بدهیم تا خود بتواند تا حدی و حال گیری هایش را کنترل نماید و برای مدت زمان کوتاهی کودکان بالاست و دیگر روش‌های پاسخگو نیستند در مکان ساکت و خسته کننده بگذارید تا کودک بتواند آرام کند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  بازی درمانی برای کودک خجالتی و مزایای آن

۲- دوری از موقعیت‌های ناخوشایند

از دیگر روش های رفع این خصوصیت کودکان نوعی از موقعیت ‌های است که برای کودکان ناخوشایند می باشد به عنوان مثال قبل از عصبی شدن هنگام گرسنگی و شروع به بهانه گیری میان وعده کوچکی بدهید و اگر هنگام خرید در غروب بهانه گیر و عصبی می‌ شود در ابتدای روز خرید کنید.

۳- تمرکز بر رفتار کودکان بهانه گیر

هنگامی که کودکان، بهانه گیری می کنند بر رفتار آنها تمرکز کنید و نه بر بهانه او و سعی کنید علت این رفتار را جویا شوید ودر جهت رفع آن کوشا باشید.

۴- گفتگو با کودک

از دیگر روش های کمک به رفع مشکل بهانه گیری در کودکان گفتگو با آن ها است بدین معنا که وقتی خلص ناسازگار و بهانه گیری از خود نشان می دهند دلیل بهانه گیری و آن ها را جویا شدیم و با صحبت کردن با آن ها ببینیم که مشکل چیست و در رفع آن کوشا باشیم.

۵- آرام ولی جدی باشید

به هنگام بهانه گیری کودکان آرام و جدی باشید و احساساتی عمل نکنید زیرا آرامش باعث می‌شود تا هدف اصلی که آموزش مسئولیت پذیری به کودک است را براورده کنید.

۶- ابراز عشق به کودکان

برای رفع این خصوصیت در کودکان آرام هستند و به آن ها بگویید که دوستشان دارید آن ها را در آغوش بگیرید کودک رفتار شما آرامش می گیرند و کج خلقی در او کاهش پیدا می کند.

جمع بندی

در این مقاله راجع به کودک بهانه گیر بحث کردیم و نیز دلایل بهانه گیری کودک را نام بریدم همچنین روش های موثری برای برخورد با این کودکان را بیان نمودیم. حال در پایان لازم می دانیم که شما را با یکی از بهترین کارگاه های آنلاین تحت عنوان تربیت عاطفی مبتنی بر کلام  آشنا کنیم.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل جیغ زدن کودکان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا