کودک و نوجوان

آشنایی با سندروم ثروت در کودک

سندروم ثروت در کودک این موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت نشانه ‌های آن را در کودک بیان خواهیم کرد و نیز خصوصیات والدین دارای این کودکان و عوارض این سندروم همچنین روش های جلوگیری از این سندروم در کودکان را بیان خواهیم نمود.

سندروم ثروت در کودک

سندروم ثروت کودک در فرزندانی ظاهر می شود که در خانواده های ثروتمند مورد حمایت زیاد قرار می گیرند و رفتارهای غیرمسئولانه از خود نشان می دهند این کودکان فاقد همدلی هستند. می توان سندروم ثروت در کودکان را یک اختلال در کودکان خانوداه  های ثروتمند و متوسط دانست که در آن کودکان دارای نشانه های مختلفی از جمله بی حوصلگی می شوند.

خصوصیات والدین دارای کودک سندروم ثروت

کودکانی که دارای سندروم ثروت هستند والدینی دارند که خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی از جمله موارد زیر را دارا هستند

۱- والدین این کودکان همواره سعی می کنند موقع هدیه دادن به فرزندشان محصولات آخرین فناوری را به آن ها هدیه بدهند با وجود اینکه فرزندشان یک گوشی آیفون دارد برای یک مدل جدیدترین می خرند.

۲- والدین کودکان دارای این سندروم نیازهای ضروری تر خانواده را نادیده می ‌گیرند و آن را به زمان دیگری موکول می کند تا هوا و هوس آنی فرزندان خود را بر آورده کنند.

۳- والدین کودکان دارای سندروم ثروت به فرزندان خود بدون این که کار به خصوصی انجام داده باشند پول میدهند و یا برای انجام کوچکترین کار به آن ها پاداش و هدیه می دهند

۴- این والدین با اعمال فشار بر کودکان خود آن ها را به فعالیت های متعددی تشویق می کنند تا نسبت به دیگران برتری داشته باشند همچنین سعی می‌کنند  بی توجهی نسبت به فرزندان خود را با پول هدیه جبران کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  روانشناسی و تفسیر نقاشی کودکان (آموزش گام به گام)

۵- از دیگر خصوصیات والدین دارای کودکان سندروم ثروت چشم پوشی از خطای کودک و عدم سختگیری لازم نسبت به کارهای نادرست آن ها است.

عوارض سندروم ثروت در کودکان

۱- این کودکان برای چیزهای بی اهمیت عصبی می شوند و اغلب زود رنج می باشند و نیز بر سر بی اهمیت ترین و کوچکترین مسئله از خود عصبانیت نشان می دهند.

۲- از دیگر عوارض سندروم ثروت در کودکان این است که اغلب این کودکان دارای اعتماد به نفس پایینی هستند و انگیزه لازم برای انجام کار را ندارند.

۳- این کودکان نمی توانند با مشکلات مقابله کنند زیرا باور دارند پدر و مادر همیشه برای حل آن مشکلات به آن ها کمک خواهد کرد به عبارتی این کودکان برای حل مشکلات خود وابسته به دیگران هستند.

۴- کودکان دارای سندروم ثروت نمی ‌توانند ناامیدی را تحمل کنند چرا که دچار توهم می ‌شوند و تصور می‌کنند سزاوار و لایق است بهترین ها و همه چیز هستند.

۵- از دیگر عوارض سندروم ثروت در کودکان عدم حساسیت و بی خیالی و فاقد نظم و انضباط است.

۶- کودکان دارای سندروم ثروت سطح بالایی از استرس اضطراب را در شکست های تحصیلی خود نشان می دهند.

روش های جلوگیری از ایجاد سندروم ثروت در کودکان

برای جلوگیری از ایجاد اختلال سندروم کودک والدین می توانند کار های بسیاری از جمله موارد زیر را انجام دهند.

۱- یکی از راه های جلوگیری از این سندروم در کودکان این است که از همان سال های ابتدایی زندگی آموزش ببینند که برای به دست آوردن بسیاری از نیازهای خود باید تلاش کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  علت و علامت خطرناک راه رفتن کودک روی پنجه پا

۲- از دیگر راه‌ های جلوگیری از ایجاد این سندروم در کودکان این است که در آن ها احساس مسئولیت را تقویت کنند و این ویژگی را در آن ها به وجود آورند.

۳- از دیگر راه های جلوگیری از ایجاد سندروم ثروت در کودک این است که والدین زمان بیشتری را با کودکان بگذارند و به آن ها کمک کنند تا با اخلاق احساسات صحیح رشد نمایند.

۴- همچنین می تواند برای جلوگیری از ایجاد این سندروم در کودکان خود آن ها را به دنیای واقعی آشنا کنند و کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با دیگران احترام بگذارند و برای دیگران ارزش کار شوند.

جمع بندی

در این مقاله راجع به سندروم ثروت در کودکان و عوارض آن بحث کردیم همچنین ویژگی های والدین دارای کودکان سندروم ثروت را بیان کردیم.حال در پایان به شما پیشنهاد می کنیم که وبینار ۱۰ نکته کلیدی در ارتباط با فرزند  را مشاهده کنید تا بهتر بتوانید با کودکان خود ارتباط درست برقرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا