اعتماد به نفستوسعه فردی

۵ روش معجزه آسا برای درمان خجالت و کم رویی

در این مقاله قصد داریم دیدگاهی جدید در مورد اضطراب اجتماعی و شرمندگی و درمان خجالت و کم رویی را به شما معرفی نماییم. همچنین، در این مقاله، به بررسی مواردی مثل اضطراب و کمرویی می‌پردازیم تا شما با دیدگاهی جدید برای درک و مقابله با اضطراب اجتماعی آشنا شوید.

ریشه یابی مشکل و درمان خجالت و کم رویی

در اینجا به شما نشان می‌دهیم که ریشه درد و رنج افراد چیزهایی است که در موقعیت‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. برخی از مهمترین دلایل بروز این مشکل عبارت است از:

۱) توجه کردن به خطر اجتماعی

۲) تداوم  بخشیدن به احساسات اضطراب آمیز

۳) تداعی افکار اضطراب‌زا به ذهن شما و

۴) اینکه به جای روبرو شدن با چیزهایی که واقعا برایتان مهم باشد از ترس‌هایتان پرهیز کنید.

انواع درمان خجالت و کم رویی

به این راهکارهای درمانی فعال‌سازی یا «حالت ایمنی» گفته می‌شود و البته یک جایگزین برای آن را به شما معرفی نماییم، یعنی «حالت اقدام حیاتی».

حضور در اجتماع

در این روش جدید یاد می‌گیرید  که چگونه در موقعیت های اجتماعی به‌صورت کامل حضور پیدا کنید و چطور ذهن خود را از شر نبرد با تفکرات و احساسات اضطراب‌زا آزاد سازید و از این رو  آنچه که باید برای شما مهم باشد، ارزش‌ها و اهداف شما است که باید به زودی روی آنها تمرکز کنید.

از نگاه فردی که مضطرب است، رفتار‌های ایمنی روزمره او را از خطراتی که غیر ضروری هستند در موقعیت های اجتماعی حفظ می‌نماید. آنچه که روبرو شدن با این حالت را سخت‌تر می‌سازد این است که ایمنی، با شیب تندی افزایش پیدا کند. موفقیتی که فرد از این راهکار ایمنی اولیه بدست خواهد آورد موجب می‌گردد که  او نتواند دامنه بکارگیری آن را کم کند. در نتیجه، فرصت یادگیری جدیدی به وجود می‌آید که موجب تجدید نظر در اعتبار این عقاید و متعاقبا ایجاد و تداوم ترس خواهد شد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  5 راه برای آموزش مهارتهای مدیریت خشم به فرزند خود

تعریف شرم و  درمان خجالت و کم رویی

متاسفانه، در برخی مواقع هوش و توانایی‌ها و استعدادهای سرشار فرد به خاطر خجالتی بودن و کم حرف بودن، آشکار نمی‌شود. اشخاص خجالتی و کمرو بر خلاف هوش و استعدادی که دارند به وسیله دیگران مخصوصا اشخاص مهم زندگی خود مورد بررسی واقع بینانه‌ای قرار نمی‌گیرند و به آنها زیاد اهمیت داده نمی‌شود.

در برخی موارد کمرویی پایدار که ریشه آن در کودکی اشخاص است، می‌تواند موجب بروز یک ترس عمیق گردد. لذا در این صورت، فرد دوست ندارد در زمینه‌های ناشناخته تجربه کسب کند. بنابراین، فرصت مهارت‌آموزی و یادگیری را از خودش دریغ می‌کند. بنابراین کمرویی موجب می‌شود که فرد نتواند در زندگی و کسب و کار خود موفق شود.

نکات مهم برای درمان خجالت و کم رویی

در گام نخست بررسی نمایید که در چه وضعیتی و در ارتباط با چه اشخاصی کم حرف می شوید. در محیط کار ویا در جمع دوستان و یا در جمع خانواده، در چه جمعی و در چه وضعیتی احساس خجالتی بودن و کمرویی به شما دست می‌دهد؟

۱) بررسی علت اولین راهکار درمان خجالت و کم رویی

ریشه‌یابی خجالت بسیار مهم است. برای مثال، اگر در برخورد با جنس مخالف خجالت می‌کشید، بنابراین تشخیص اولیه برای درمان و ریشه یابی خیلی مهم می‌باشد.

 آیا دلیل آن ارزیابی و مقایسه با دیگر همکاران است یا به خاطر سرزنش نمودن مدیر مقتدر است؟یا دلیل آن سابقه ذهنی تلخی  است که در گذشته با جنس مخالف برای شما اتفاق افتاده است؟

بنابراین این موارد را بررسی نمایید تا بتوانید مشکل خود را ریشه یابی کنید. سپس از آنها بخواهید با شما به صورت صحیح و درست رفتار کنند. در صورت عدم تغییر سبک رفتاری افراد دیگر برخلاف خواسته شما حتما محیط خود را تغییر دهید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه استرس کاری را کم کنیم؟

۲) صحبت کردن با خود دومین راهکار درمان خجالت و کم رویی

روزی ۱۵ تا  ۲۰ دقیقه در آینه با خود حرف بزنید. به شکل صورت، زبان بدن، لحن و محتوای صحبت خود توجه و دقت داشته باشید و حتما با خود در آینه تماس چشمی برقرار نمایید. در این صورت آمادگی خود را برای گفتگو کردن با دیگران افزایش خواهید داد.

۳) کاهش توقع از خود سومین رویکرد درمان خجالت و کم رویی

زمانی که می‌خواهید در جمعی گفتگو کنید از خودتان توقع زیادی نداشته باشید که بتوانید یک سخنرانی بدون عیب و نقص را بیان کنید. بنابراین، آنچه که در این جا حائز اهمیت است این است که شما صحبت کردن را به هر نحو شروع کنید. بهتر است که صحبت های خود را به قسمت های کوتاه تقسیم کنید.

۴) تمرین تسلط بر گفتگو چهارمین روش درمان خجالت و کم رویی

گفتگوی خود را با یک سوال کوتاه شروع نمایید. بنابراین، دریافت بازخورد از مخاطبین خیلی اهمیت دارد. هنگام پاسخ مخاطبین، برای شما فرصتی ایجاد می‌شود که رشته کلام را بتوانید بدست بگیرید و بتوانید بیشتر به خودتان مسلط شوید.

۵) تبادل نظر با دیگران پنجمین روش درمان خجالت و کم رویی

در تمام طول گفتگوی خود با دیگران صبر داشته باشید. بنابراین پرسیدن تجربه‌های دیگران که مشابه حرف‌های شما است و ارائه پیشنهاد می‌تواند به شما کمک کند نوعی تعامل با شنوندگان برقرار کنید.

جمع بندی

خجالت و کمرویی می‌تواند فرصت ‌های بسیاری را در زندگی از شما سلب کند، پس همین امروز درمان خجالت و کم رویی را آغاز کنید. برای بهبود شخصیت خود همچنین مقاله چگونه شخصیت قوی و محکم داشته باشید؟ را بخوانید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل و ریسک فاکتورهای بروز افسردگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا