کودککودک و نوجوان

ایده هایی برای بازی با کودک در ایام عید و تعطیلات

بازی کودک در ایام عید می تواند زمان خوبی برای ارتباط با آنها باشد و شاید حتی کودک درون شما نیز فعال شود. به طور کلی، زمانی که بچه ها به دلیل بی حوصلگی ممکن است بدرفتاری کنند، استرس شما و همچنین خود کودک بیشتر خواهد شد. از این رو، بهتر است کمی برنامه ریزی پیشرفته را در ایام عید و تعطیلات در نظر بگیرید تا بچه ها سرگرم شده و دیگر جایی برای استرس باقی نماند.

اگر شما در تلاش برای یافتن ایده هایی برای بازی کودک در ایام عید و سرگرم کردن آنها هستید، می توانید با بهره گیری از چندین فعالیت ساده هم به رشد آنها کمک کرده و نیز آنها را سرگرم نمایید.

ایام عید و تعطیلات نباید صرفا مرتبط با یادگیری کودکان باشد

قبل از آنکه در مورد ایده های بازی با کودک در ایام عید صحبت کنیم لازم به ذکر است بگوییم که که والدین نباید احساس کنند که فعالیت های تعطیلات تماما باید آموزشی باشد.

متاسفانه برخی از والدین ایام عید و تعطیلات را عمدتا به آموزش و یادگیری کودک اختصاص می دهند که این می تواند مشکل ساز باشد. به عبارتی کودکان می توانند اضطراب در درون خود نهادینه ساخته و در پی این مشکلات متعددی رخ دهد.

ایده های مختلفی نظیر پختن کیک یا محاسبات  خلاقانه و نیز تمرین مهارت های حرکتی ظریف وجود دارد که به کودکان این امکان را می‌دهد تا از این ایام لذت ببرد و همچنین مهارت‌های مذاکره و حل تعارض خود را توسعه بخشد.

علاوه بر این، بازی کودک در ایام عید و تشویق او به انجام فعالیت ‌هایی که شامل صحبت کردن می باشد نیز مفید است، زیرا بروز پاندمی کرونا مانع از تعامل او با کودکان دیگر شده است.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور از لوس شدن کودکان جلوگیری کنیم؟

ایده های بازی کودک در ایام عید

طیف وسیعی از فعالیت ها جهت بازی کودک در ایام عید وجود دارد که می توانید آنها را در نظر بگیرید مانند:

– ساختن کاردستی و بازی با کودک در ایام عید

شما می توانید با تهیه کارت های رنگی، قیچی کودکان، چسب و هر چیز لازم دیگر جهت ساختن کاردستی، کودکان خود را سرگرم سازید. بازی هایی نظیر مارپله به راحتی در خانه ساخته می شوند و بچه ها را برای مدتی مشغول نگه می دارند. اگر به دنبال ایده هایی برای ساختن کاردستی هستید مقاله “ساختن کاردستی کودکانه با کاغذ رنگی” سایت پازل زندگی می تواند ایده های جالبی به شما بدهد.

 

– پخت و پز و بازی با کودک در ایام عید

یکی دیگر از ایده های بازی کودک در ایام عید آشپزی و پخت کیک است. بدین منظور شما می توانید هچند روز یک بار برای آشپزی یا پخت و پز برنامه ریزی کنید. سعی کنید از همان ابتدا بچه ها را در این فرآیند شرکت دهید. اگر کودک می تواند بخواند، از او بخواهید که از دستور غذا را از روی کتاب برای شما بخواند و سپس گام به گام به آنها کمک کنید تا دستورالعمل ها را اجرا نمایند.

– رفتن به پیک نیک

برای رفتن به پیک نیک نیازی نیست راه دور بروید. برای مثال شما می توانید برنامه ای را در حیاط منزل برای آنها ترتیب دهید و این واقعا یک ایده فوق العاده برای بازی با کودکان است. برای مثال می توانید برای آنها ساندویچ درست کرده و آنها آن را در یک ظرف پلاستیکی بسته بندی کنند. سپس روی یک پتو روی چمن ساندویچ خود را خورده و لحظات را با لذت سپری کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه به کودکان تشکر کردن بیاموزیم؟

– بازی گنج یابی با کودک در ایام عید

یک نقشه گنج با سرنخ بسازید تا کودکان گنجی را در جایی که پنهان کرده اید پیدا کنند. لزومی ندارد که گنج مورد نظر گران یا بزرگ باشد، هر شیء کوچکی که در فضای باز پیدا شود قطعا هیجان انگیز خواهد بود.

– درست کردن یک دفتر خاطرات

یکی دیگر از ایده های بازی کودک در ایام عید این است که آنها را تشویق کنید تا یک دفتر خاطرات برای این روزهای تعطیلات خود داشته باشند. آنها می توانند از روزهای خاص عکس بگیرند و در مورد آنها بنویسند. این ایده قطعا در آینده به یک کتاب خاطره دوست داشتنی برای آنها تبدیل شده و ساعت ها آنها را مشغول خواهد نمود.

– ساخت یک فیلم

از یکی دیگر از سرگرمی های خلاقانه در ایام تعطیلات، ساخت فیلم است. کودک شما با خواهر یا برادر خود و یا دوستانش می تواند داستانی را در قالب یک فیلم طرح کنند و این بازی جالب و فرح بخش نهایت لذت را ببرند.

– بازی با رنگ

یکی از بهترین روش ها برای ابراز خلاقیت استفاده از رنگ است. ورق های بزرگ کاغذ و مقدار زیادی رنگ تهیه کنید و به رنگ آمیزی بپردازید. شما می توانید برای برای جلوگیری از هرگونه استرس، مکان خاصی را برای این کار خوبی آماده کرده د و با پلاستیک یا روزنامه بپوشانید.

جمع بندی

بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند که کودکان ایام عید و تعطیلات را چگونه می گذرانند. تعطیلات زمان خاصی برای خانواده هاست تا با هم وقت بگذرانند و انواع چیزهای جدید را امتحان کنند. ایده های بازی کودک در ایام عید می تواند شامل فعالیت‌ ها، ساخت کاردستی و بازی‌ های متنوعی باشد که امکان فعال نگه داشتن و سرگرم کردن کودکان را به خوبی ارائه می دهند. به جز این شما می توانید با خرید دوره های آموزشی نظیر معجزه بازی، علاوه بر سرگرمی کودک، ایده های خلاقانه ای را به او یاد دهید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  قصه گویی برای کودکان و فواید آن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا