ازدواجانتخاب همسر

راهنمای ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI و روابط عاطفی آنها

بسیاری از افراد سوال می کنند که ازدواج تیپ‌های شخصیتی MBTI چطور ازدواجهایی می‌باشد؟ هر شخصی می‌تواند دارای تیپ‌های شخصیتی خاص و ویژه‌‌ای باشد و امکان دارد در یک فامیل با یک مدل تربیت دو برادر و خواهر شامل تیپ‌های شخصیتی بسیار متفاوت و گوناگونی باشند.

با وجود این، برخی از تیپ‌های شخصیتی ویژگی‌ها و خصوصیات مشابه با همدیگر دارند که آنها را به همدیگر نزدیک می‌نماید. این مدل اشخاص درک بسیار بهتری از یکدیگر دارند و آسانتر می‌توانند با هم تعامل برقرار کنند. یکی از انواع آزمونها مربوط به تیپ‌های شخصیتی mbti می‌باشد و انواع و اقسام گوناگون و زیادی از تیپ‌ها را دربر خواهد داشت.

تست شخصیت شناسی برای ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI

این تست یکی از انواع مدل‌های شخصیت‌شناسی است که با تحلیل کردن آن متوجه خواهید شد چه خصوصیاتی دارید و یا چه شغل‌هایی مناسب شما خواهد بود. تست MBTI بر طبق یکی از نظریه‌های کارل یونگ به وسیله کاترین بریگز و مایرز درست شده است. این آزمون یکی از کاربردی‌ترین تست های شخصیتی می‌باشد که در سطح دنیا وجود دارد.

شما می‌توانید با انجام این تست متوجه شوید که نقاط ضعف و یا نقاط قوت شما چه چیزهایی است و چطور توقعاتی را از خودتان دارید. همچنین می‌توانید متوجه شوید که با کدام تیپ‌ها اختلاف نظر دارید و نمی‌توانید آنها را درک کنید. این تست نوعی تست خودشناسی می‌باشد.

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI- انواع شخصیت‌ها

این تست مدلی از ارزیابی می‌باشد که شخصیت را بر پایه چهار معیار اصلی می‌سنجد و از ۹۳ سوال تشکیل شده است و انجام دادن آن ممکن است ده دقیقه زمان ببرد. هیچگونه جواب صحیح یا غلطی برای این تست وجود ندارد و از اشخاصی که تمایل به انجام آن را دارند خواسته می‌شود که بدون تاثیر‌پذیری به سوالات پاسخ دهند. در مجموع ۱۶ تیپ شخصیتی از انجام این تست بدست می‌آید.

سازندگان این نوع تست بر این باورند که رفتارهای اشخاص را بر طبق مدل شخصیتی که دارند و منحصر به فرد هستند انجام دهند. با در کنار هم گذاشتن هر کدام از حروف اختصاری این نوع تست تیپ شخصیتی شخص مشخص می شود.

  • برونگرایی E
  • درونگرایی I
  • حسی S
  • شهودی N
  • منطقی T و
  • احساسی- قضاوت‌گرا یا ادراکی P

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI- برون‌گرا

تیپ‌های شخصیتی MBTI افرادی برونگرا هستند. همانگونه که از نام آن پیدا می‌باشد، این اشخاص با قرار گرفتن در جمع و کنار افراد دیگر و گروه‌های اجتماعی بزرگ‌تر پر انرژی می‌شوند. آنها افرادی می‌باشند  که با داشتن تعامل با افراد دیگر و داشتن مهارت ارتباط کلامی بین فردی و اجتماعی بودنشان قادرند که انرژی خود را از دنیای بیرون دریافت کنند.

ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI- درونگرا

این اشخاص بر خلاف برونگراها تمایل دارند که در تنهایی و بصورت تک نفره کارها و مشاغل مربوط به خود را انجام دهند. آنها از تنهایی کار کردن و تنها بودن بسیار لذت می برند و از آن انرژی می‌گیرند. این افراد ترجیح می‌دهند که در عوض وقت گذراندن با افراد دیگر کارهای بسیار بزرگتری را انجام دهند و یا بجای داشتن دوستان زیاد تنها یک یا چند دوست بیشتر نداشته باشند.

 اشخاص درونگرا انرژی خودشان را به درون و به منظور ایده پردازی و تفکر معطوف می‌نمایند. این افراد دوست دارند مشاغلی را انتخاب کنند که تا حد زیادی نیاز به مشورت نداشته باشند و آنها تعامل کمتری با دیگران داشته باشند.

ازدواج با تیپ های شخصیتی MBTI- افراد شهودی

این  اشخاص کسانی هستند که دوست دارند که به نظریه های انتزاعی خود و آینده خود و احتمالات آینده فکر کنند و از این کار لذت کافی می‌برند. این افراد عاشق تخیلات می‌باشند و خلاقیت پنهانی درونی دارند. این افراد تمام توجه خود را بر الگوها و تصورات متمرکز می‌کنند.

به علاوه، اغلب تمایل دارند که به کارهایی که در آینده قرار است انجام دهند فکر کنند و به سمت دستیابی و نتیجه‌گیری حرکت می‌کنند.

ازدواج با تیپ های شخصیتی MBTI – افرادی که حسی می‌باشند

این اشخاص جمع آوری داده‌ها و اطلاعات عینی و حقیقی را در اولویت می‌گذارند. همچنین، این افراد در مشاهده کردن و بخاطر سپردن خیلی توانمند می‌باشند. این افراد دوست دارند که همه توجه خود را بر واقعیت‌ها معطوف نمایند و بدنبال کسب تجربه هستند.

شناخت تیپ‌های شخصیتی MBTI

تیپ های شخصیتی این اشخاص بگونه‌ای است که در تعامل آنها با دیگران تاثیر گذار می‌باشد. بعضی از این تیپ‌ها قادر نیستند که با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنند، اما بعضی از آنها قادرند مکمل همدیگر باشند. 

ازدواج برونگراها و درونگرا‌ها

شناخت ویژگی های هر یک از زوجین پیش از ازدواج تیپ‌های شخصیتی MBTI بسیار ضروری است. برونگراها همانگونه که آگاه هستید اشخاصی هستند که اهل معاشرت و مهمانی و تعامل می‌باشند و ترجیح می‌دهند که برای ازدواج کسانی را انتخاب کنند که مثل خودشان اهل تعامل و مهمانی باشند.

جمع بندی

شناخت ازدواج تیپ های شخصیتی MBTI و ویژگی های هر یک از زوجین پیش از تصمیم به ازدواج می‌تواند به بهبود روابط زناشویی کمک زیادی بکنند. اگر تصمیم دارید در زمینه مشاوره های پیش از ازدواج اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله اهمیت زیبایی در ازداج چقدر است را بخوانید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  مشاوره دوران عقد چه کمکی به روابط شاد و طولانی مدت بعد از ازدواج می کند

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا