کودک

بازی درمانی برای کودک خجالتی و مزایای آن

کودک خجالتی در موارد بسیاری از جمله در مدرسه یا در خانه برای برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکلاتی می شود که این خجالتی بودن اغلب با عزت نفس پایین او مرتبط است. برای کمک به رفع این مشکل کودکان از روش‌های مختلفی نظیر بازی درمانی استفاده می شود که در ادامه این مقاله چند روش از آن خواهیم پرداخت.

بازی درمانی برای کودکان خجالتی

بازی درمانی در واقع نوعی مشاوره یا روان درمانی می باشد که از طریق بازی برای ارزیابی، پیشگیری یا درمان چالش های روانی اجتماعی کودکان از آن استفاده می شود و از آنجایی که کودکان مهارت‌های شناختی و کلامی برای صحبت کردن در مورد برخی مسائل را ندارند به عنوان مثال نمی‌توانند غم و اندوه خود را بیان کنند و ممکن است برای بیان افکار و احساسات شان در این باره مشکل داشته باشند، از این روش به عنوان یکی از بهترین روش ها در رفع کمرویی و خجالتی این کودکان استفاده می‌شود.

به عبارتی بازی درمانی یک روش عملی می باشد تا کودکان از طریق آن روی مسائلی که برایشان ناراحت کننده است کار می کنند و می‌توانند افکارشان را بازی کنند و شخصیت‌هایی را خلق کنند که احساسات خود را با آنها به اشتراک بگذارند.

مزایای بازی درمانی برای کودکان خجالتی

۱- بازی درمانی قدرت خلاقیت تمرکز و ابزار را در کودکان خجالتی پرورش می دهد زیرا بازی برای کودک حس آزادی عمل بیشتری به بار می آورد و او  به راحتی می‌تواند به تخیل خود اجازه دهد تا در مسیر دل خواهش پیش رود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  نشانه های کودک بیش فعال چیست؟

۲- کودک با انجام بازی اضطراب خود را کم می کند زیرا بازی نیروی سرکوب‌ شده روان انسان را که گهگاه به صورت اضطراب و عقده در آمده است را رها می نماید. همچنین کودک با انجام بازی حداقل در خیال خود نیازهایش را برطرف می نماید، نماد خلق می کند و با الگوها و نماد هایی که آفریده است زندگی می کند و خود را به تعادل می رساند.

۳- از دیگر مزایای بازی درمانی برای کودک پرورش قدرت خلاقیت تمرکز و ابداع است که به او در کشف رابطه میان اشیا و آنچه در پیرامون کمک می نماید.

۴- کودک خجالتی با انجام بازی نسبت به رفتار خود بیشتر مسئولیت پذیر می شود حس همدلی و احترام را در خود نسبت به دیگران پرورش می‌دهد.

۵- بازی درمانی رهای کودکان را پرورش می‌دهد تا بتوانند به توانایی‌های خود اطمینان بیشتری داشته باشد و عزت نفس خود را پرورش دهند.

۶- از دیگر مزایای بازی درمانی برای کودک خجالتی این است که  اجتماعی خود را با انجام آن بهبود می‌ بخشد و مهارت‌های اجتماعی جدید را می‌آفریند همچنین مهارت های حل مشکل را یاد می گیرد.

چند نوع بازی برای رفع کمرویی در کودکان خجالتی

برای رفع کمرویی در کودکان خجالتی روانشناسان کودک بازی های مختلفی را ارائه داده اند که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱- مسابقه گویندگی

در این نوع از بازی کودک سعی می کند متنی را که از قبل آماده شده است به تقلید از گویندگان اخبار تلویزیون و رادیو ن بدون اشتباه بخواند و در این مسابقه بازی برنده کسی است که مسلط تر از دیگران باشد و کمتر اشتباه  بخواند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور از لوس شدن کودکان جلوگیری کنیم؟

۲- بازی تکمیل جملات برای کودک خجالتی

در این روش یک سری جملات ناقص به کودکان داده می شود و آن ها باید حدس بزنند که در جای خالی چه کلمات و جملاتی را باید قرار بدهند.

۳- داستان سازی با تصاویر

درین نو بازی تصاویر مختلفی را به کودک ئه می‌دهند و از او می‌خواهند برای آن تصاویر یک داستان تعریف کند.

۴- بازی معلم بودن با کودک خجالتی

در این روش از بازی درمانی با توجه به هدف های آن می توان به شکل های مختلف آن را روی کودکان اجرا کرد از جمله شیوه برخورد با بچه های تنبل و درس نخوان روش های تشویق مشخصات یک معلم خوب و غیره که همه به شکل نمایشی قابل اجرا است در نتیجه این بازی کودک به نقش ها با نقش های مختلف آشنا می شود و به درک احساسات دیگران نائل می گردد.

۵- پاسخ به پرسش های کودک خجالتی

در این نوع بازی سوالاتی مطرح می‌ شود و کودک باید به سوالات مطرح شده پاسخ درست بدهد به عنوان مثال می پرسند وقتی هوا سرد می‌ شود چه می کنیم؟ یا وقتی هوا گرم میشود چه می کنیم؟

مشکلاتی که از طریق بازی درمانی حل می ‌شوند

از روش بازی درمانی می توان برای بسیاری از مشکلات روانی و رویدادهای استرس زا در کودکان از جمله موارد زیر استفاده کرد

۱- کودکان بیش فعال و کودکان پرخاشگر

۲- اختلالات اضطرابی و کودکان خجالتی

۳- کودکان افسرده و کودکان دارای انواع اختلالات اوتیسم

۴- کودکان با ناتوانی جسمی و یادگیری

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟

۵- معضلات اجتماعی و آسیب‌ها و بحران ها

۶- کودکان افسرده و ناراحت و غمگین و…

جمع بندی

در مقاله فوق به نقش بازی درمانی برای رفع مشکل خجالتی در کودکان پرداختیم و مزایای به کارگیری این روش برای کودکان خجالتی را ذکر کردیم همچنین چند نوع بازی برای رفع کمرویی در کودکان خجالتی را برای شما عزیزان بیان کردیم. حال در در پایان این مقاله لازم می دانیم که اشاره ای به یکی دیگر از دوره های آموزشی مرتبط، در رابطه با کودکان و آموزش مهارت های زندگی به کودکان به روش بازی داشته باشیم که با دانلود ویدئوهای آن می توانید بیاموزید که برای تربیت کودک خوشرو و خوش رفتار چه روش هایی را به کار بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا