کودککودک و نوجواننوجوان

روانشناسی و تفسیر نقاشی کودکان (آموزش گام به گام)

تفسیر نقاشی کودکان موضوعی است که قرار است در این مقاله راجع به آن برای شما به بحث بپردازیم و با استفاده از تحلیل های روانشناسی آن را، تفسیر نماییم بنابراین با ما همراه باشید تا تفسیر درستی از نقاشی کودکان را برای شما ارائه دهیم.

روانشناسی نقاشی کودکان

تحلیل و تفسیر نقاشی های کودکان به این معنی است که ما لایه عمیق‌تری از تفکر و احساسات آن ها را شناسایی کنیم و بسیار مهم است که در   در نقاشی آن ها عمیق نشویم بلکه اجازه دهیم کودک به ما در مورد معانی تصاویری که کشیده است صحبت کند بنابراین شما می توانید از آن ها بپرسید که آدم های موجود در نقاشی شان چه می کنند آن وقت است که متوجه اطلاعاتی از نقاشی های آن ها می شوید که خودتان هرگز در آن نقاشی نمی دید و فکرش را نمی کردید.

نقاشی ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می‌شوند چرا که آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود مانند غم و شادی، حسادت، خوش حالی و غیره از طریق صحبت کردن نیستند و با کشیدن نقاشی این موارد به تصویر می‌کشند و دیدگاه خودشان نسبت به جهان پیرامون را نیز به تصویر می‌کشند. همچنین می‌توان گفت که نقاشی یک راه برای برقراری ارتباط با کودک با جهان پیرامون و نمایانگر شخصیت آن ها است به گونه‌ای که با بررسی این نقاشی ها می توان اطلاعات دقیقی در مورد کودک خردسال به دست آورد.

تفسیر و رواشناسی شکل های مختلف در نقاشی کودکان

کودکان هر یک از شکل هایی که می کشند را نمادی را می‌گیرند که در زیر به چند مورد از این شکل‌ها و تفسیر آن ها می‌پردازیم .

۱- شکل خانه

یکی از نقاشی هایی که بیشتر کودکان به آن علاقه دارند و می کشند نقاشی خانه است. آن ها در ابتدا آن را به صورت یک مربع که بر بالای آن یک مثلث قرار دارد می کشند که اگر بخواهیم این شکل را تفسیر کنیم  می ‌توان گفت که خانه در نظر کودکان نماد پناهگاه و هسته اصلی و گرمی خانواده می باشد که ممکن است مورد علاقه یا تنفر کودک باشد و خانه‌ هایی که کودکان رسم می کنند اگر دارای باغچه گل در های بزرگ پنجره و پرده های رنگی باشند که چنین خانه‌ای نماد یک زندگی عالی و خوب است که کودک در آن احساس آرامش می کند ولی اگر آن ها خانه های بدون در ورودی با دیوارهای بلند و به گونه‌ای منزوی و دور افتاده نقاشی کنند بدان معنی است که کودک به احتمال زیاد یک کودک خجالتی و وابسته به مادر است و این برای کودکانی است که زیر ۸ سال هستند و اگر بیشتر از هشت سال باشد نشانه آن است که کودک خود را کوچک می بیند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین تغذیه برای نوجوان و کاملترین رژیم غذایی نوجوانان چیست؟

۲- تفسیر شکل خورشید در نقاشی کودکان

خورشید یکی دیگر از نقاشی هایی است که بیشتر کودکان آن را ترسیم می‌کنند و این نقاشی نماده خوشحالی گرما قدرت و به نظر بعضی پژوهشگران نماد پدر خوب است که در مورد وقتی رابطه کودک و پدر خوب باشد کودک خورشید را به طور کامل و درخشان می کشد و اگر رابطه مطلوبی بین آن ها نباشد خورشید در پشت کوه ناپدید است یا به صورت قوسی در افق دیده می ‌شود همچنین اگر کودک از پدرش هراس داشته باشد خورشید به رنگ قرمز تند یا سیاه است که طرح کننده است کشیده می شود.

۳- شکل درخت

برای تفسیر و تحلیل نقاشی درخت کودکان باید به سه قسمت اصلی آن یعنی ریشه تنه و شاخه ها و برگ ها توجه کرد،که ریشه در زمین فرو رفته است و نماد ناخدا و فشارهای غریزی است تنه فرصت با ترین و مشابه ترین عامل خود کودک می باشد و بیانگر مشخصات دائمی و عمیق شخصیت اوست همچنین بیانگر طریق ارتباط با دنیای خارج می باشند حال اگر کودک به ریشه نسبت به بقیه قسمت های درخت امنیت بیشتری بدهد نشانه طبیعت بوی عاشقانه و در عین حال محافظه کار و بی حرکتی است.

بچه ها در قبل از مدرسه تنه درخت را بلند ترسیم می‌کنند اما اگر بعد از این سن باز تنها بلند بکشند معمولاً نشان دهنده عقب افتادگی فکری بیماری عصبی و یا آرزوی بازگشت به دنیای کوچکی و قبل از مدرسه در آن ها می باشد. همچنین اگر تنه درخت کوتاه کشیده شود بدان معنا است که کودکی جا طلب و بلند پرواز است. وقتی کودکان درخت را پربرگ و درهم رسم می کنند بیانگر شخصیت بلغمی مزاج و در خود فرورفتگی آن‌ها است که آمادگی تغییر و تحول ندارد و اگر درختی که شاخه های آن مختلف و هر کدام به سویی کشیده شده‌اند را به تصویر بکشد نشانگر احساسات شدید کودکی است که مسائل را به سادگی متوجه می ‌شود و قادر به ارتباط با دیگران می باشد نیز می‌تواند خود را به راحتی با محیط اطراف وفق دهد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  با بهترین بازی برای کودکان ۱ تا ۳ سال آشنا شوید

۴- شکل آدم

شکل آدم در نقاشی کودکان قبل از هر چیزی نشانگر درک او است به درد و تمایلات خودش است اگر کودک را در مجموع هماهنگ و مرتب نقاشی کند به احتمال زیاد کودک کودکی سازگار است و اگر آدمک را در اندازه خیلی کوچک و یا در گوشه ای از کاغذ رسم کند بدین معناست که آن کودک خود را کم ارزش می داند.

تفسیر روانشناسی اندام ها در نقاشی کودکان

۱- سر

کشیدن سر در نقاشی کودکان معرف مرکز شخصیت قدرت فکری و هوشی و عامل اصلی مهار فشارهای درونی است کودکان همیشه سر های بزرگ ترسیم می‌کنند ولی اگر زیاد بزرگ باشد نشان میدهد که من کودک بیش از حد طبیعی است.

۲- تفسیر چهره در نقاشی کودکان

بیشتر روانشناسان و صاحب نظرانی که به تفسیر نقاشی کودکان معتقد هستند باور دارند که اندازه نقاشی از چهره انسان مهم ترین جنبه آن است چرا که انعکاس مستقیمی از عزت نفس نقاشی می باشد که در این رابطه چهره های بلندتر از حد متوسط برای گروه سنی مربوط می تواند نشانه جنبه‌ای از شخصیت از قبیل پرخاشگری یا خود بزرگ بینی باشد نقاشی های ریز و بسیار کوتاه کوتاه تر از حد متوسط می تواند حاکی از نارسایی که بهتری عزت نفس پایین و اضطراب و افسردگی در این کودکان باشد.

۳- صورت

در ترسیم نقاشی صورت توسط کودکان می توان گفت کودکان پرخاشگر اجزای صورت را به حداقل اغراق آمیزی بزرگ رسمی کنند در حالی که کودکان خجالتی جزئیات صورت را نمی کشند و فقط دایره صورت را رسم کرده و به ندرت صورت را از نیم رخ ترسیم می کند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  رابطه بین سن مادر و هوش کودک

۴- دهان و دندان

معنای دهان و دندان در نقاشی کودک معولا نیاز به مواد خوراکی را در او نشان می دهد و یا به معنای پرخاشگری و یا در ارتباط با مسائل جنسی می باشد.

۵- تفسیر چشم در نقاشی کودکان

چشم‌ ها در نقاشی کودکان دنیای درونی و اجتماعی آن ها را نشان می دهد در کودکان خودخواه چشم‌ ها ارزش زیبایی نیز دارند.

۶- دست ها و بازو ها

در نقاشی کودکان کشیدن دست ها و بازو های بزرگ نماد قدرت و کنترل است و حذف دست ها بازوها بازتاب احساس فقدان قدرت و بیهودگی و بی یاور بودن آن ها را نشان می دهد. لازم به ذکر است که حذف دست ها و بازوها در نقاشی کودکان زیر ۵ سال طبیعی است. همچنین نقاشی هایی از کودکان که در آن دست ها در جیب فرو رفته باشد یا در پشت سر قرار گرفته باشد، بیانگر احساس گناه و اضطراب درباره کنترل محرک‌های ممنوعه است.

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با تفسیر نقاشی کودکان بحث کردیم و معنای بسیاری از شکل هایی که کودکان رسم می کند از جمله خانه و درخت و نیز اعضای چهره و بعضی از اندام های بدن را در نقاشی آن ها مورد تحلیل و تفسیر قرار دادیم، حال در پایان لازم می دانم که به یکی از دوره های آموزشی، تحت عنوان ۱۰ نکته کلیدی در ارتباط با فرزندان اشاره کنم که شما عزیزان می توانید ویدئوی آن را مشاهده نمایید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا