کودک و نوجوان

بهترین روش پر کردن اوقات فراغت کودکان

پر کردن اوقات فراغت کودکان موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت ت و بهترین راهکار ها را برای پر کردن اوقات فراغت کودک به شما نشان خواهیم داد اما در ابتدای لازم می دانیم که تعریفی از اوقات فراغت داشته باشیم بنابراین می توان گفت اوقات فراغت زمانی است که کودک وقت خالی برای انجام کار هایی را که مورد علاقه او هستند و از انجام دادن آن کار ها لذت می برد را دارد که در این صورت والدین می توانید او را به انجام این کار ها سوق دهید که در ادامه به معرفی این کار ها می پردازیم.

بهترین راهکارها برای پر کردن اوقات فراغت کودکان

۱- پر کردن اوقات فراغت کودک با شرکت در کلاس های تابستانی

یکی از راه های پر کردن اوقات فراغت کودکان ثبت نام آن ها برای شرکت در کلاس های تابستانی نظیر کلاس های زبان است ست که این مسئله به نوبه خود باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها  شده و نیز یادگیری آن ها را تقویت می کند.

۲- ایجاد سرگرمی ساده

ایجاد سرگرمی های ساده برای کودکان نظیر انجام انواع بازی را با آن ها مانند  بازی تناب بازی از دیگر روش های پر کردن اوقات فراغت کودکان است.

۳- پر کردن اوقات فراغت کودک با انجام ورزش

ورزشی یکی است بهترین تفریح ها برای کودکان و حتی بزرگسالان است بنابراین می‌ توان برای پر کردن اوقات فراغت کودکان آن ها را تشویق به انجام ورزش های ساده نظیر پیاده روی یا دوچرخه سواری کرد. است

این راه هم بخوانید بدنیست:  مسواک زدن کودک چگونه و در چه سنی باید باشد؟

۴- پر کردن اوقات فراغت کودکان با برنامه کودک

فیلم های کارتونی از بهترین و محبوب ترین فیلم ها نزد کودکان هستند بنابراین می ‌توان اوقات فراغت کودکان را با کمک این فیلم ها پر کرد و آن ها را عادت به دیدن این فیلم ها نمود

۵- پر کردن اوقات فراغت کودکان با دوستانشان

کودکان و حتی نوجوانان و بزرگسالان علاقه بسیاری برای گذراندن وقت خود با هم سن و سالان خود دارند بنابر این شما می توانید تایم خاصی از کودکان خود را با بازی کردن آن ها با دیگر کودکان هم سنشان در نظر بگیرید و مقداری از ساعات روز آن ها را به این گونه سپری کنید.

۶- انجام داستان نویسی

داستان نویسی و قصه نویسی برای کودکان همواره لذت بخش و خوشحال کننده است بنابراین می‌توانید برای آن ها داستان بگویید بنویسند و اگر نمی توانند بخوانند و بنویسند و هنوز به این سن رسیدند می‌ توانید خودتان برایشان قصه گوی کنید.

۷- نقاشی کشیدن

از دیگر راه های پر کردن اوقات فراغت کودکان نقاشی کشیدن به آن ها و یا کمک کردن به آن ها برای انجام نقاشی است که این کار به نوبه خود باعث ایجاد انگیزه در آن ها و افزایش اعتماد به نفس شان می شود.

۸- شریک کردن کودکان در کار های خانه

از دیگر روش های پر کردن اوقات فراغت کودکان شریک کردن آن ها انجام کارهای خانه است به عنوان مثال می ‌توانید به هنگام جارو زدن خانه از او بخواهید که خودش اتاقش را جاروب زند و یا اسباب بازی هایش را جمع کند تا شما اتاقش را تمیز کنید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  معرفی بهترین بازی های فکری در خانه بدون وسیله برای کودک

۹- کمک به دیگران و شرکت در کار های نیک

برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان می توانید با شرکت آن ها در امور خیر خواهانه مقدار یزد اوقات فراغت آن ها را پر کنید آن ها با انجام این کار احساس مفید بودن خواهند کرد و حس خیرخواهی و توانایی در آن ها تقویت می‌ شود.

۱۰- فعالیت در کار هایی مانند آشپزی و باغبانی

برای پر کردن اوقات فراغت کودکان می توانید به هنگام کار در باغ مسئولیت های کوچکی نیز به آن ها بسپارید همچنین می توانید به هنگام آشپزی به او مسئولیتی بدهید مثلاً می توانید به او بگویید که به شما کمک کند تا سالاد درست کنید.

نکاتی در رابطه با پر کردن اوقات فراغت کودکان

والدینی که برای اوقات فراغت فرزندان خود برنامه‌ریزی می‌کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که کارهایی که  زمان اوقات فراغت کودکان انجام می ‌شود باید برای کاهش استرس و اضطراب آن ها باشد و بهبود فرایند تحول روانشناختی و جسمانی کودک را در پی داشته باشد همچنین برای بهره مندی و لذت بیشتر فرزندان از اوقات فراغت شان پدر و مادر باید برنامه مناسبی داشته باشند و برای برنامه ریزی اوقات فراغت علایق فرزندان را در اولویت قرار دهند و از آن ها بپرسند که تمایل دارد کدام کارها را انجام دهد یا مثلاً به کدام شهر برای تفریح بروند. همچنین والدین برای پر کردن اوقات فراغت کودکان باید نقش یک هدایت‌گر را بازی کنند و تنها روش های پر کردن اوقات فراغت را به آن ها نشان دهند و بگذارند که خودشان تصمیم بگیرند که کدام روش را دوست دارند زیرا اگر آن را تحت فشار قرار دهند و مثلاً به اجبار آن ها به کلاس های تابستان بفرستن اثرات نامطلوبی در آن ها برجای خواهد گذاشت.

این راه هم بخوانید بدنیست:  آموزش ساخت کاردستی ساده کودکانه با کاغذ های رنگی

جمع بندی

در این مقاله به بررسی روش های مناسب برای پر کردن اوقات فراغت کودکان پرداختیم به چند نکته در این رابطه ذکر کردیم حال در پایان لازم می دانیم که شما را با یکی از دوره های آموزشی سایت یعنی دوره آموزشی جامع فرزندپروری آشنا کنیم که می توانید برای بهره مندی از این دوره به سایت پازل زندگی مراجعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا