رپورتاژکودککودک و نوجوان

رابطه بین سن مادر و هوش کودک

مقدمه

سالهاست که موضوع ارتباط سن مادر و هوش فرزندان مورد بحث است و نظرات مختلفی نیز در این زمینه وجود دارد.

برخی معتقد هستند هر چقدر مادر در هنگام بارداری و زایمان سن کمتری داشته باشد فرزندان باهوش تری به دنیا خواهد آورد. برخی نیز معتقد هستند مادران اگر در سن بالاتر و پخته تری به لحاظ سنی و جسمی باشند فرزندان سالم تر و باهوش تری خواهند داشت. اما در این میان ، کدام نظر درست تر است ؟ این سوالاتی که اغلی افراد علاقه مند به موضوع رابطه سن مادر و هوش کودک به دنبال آن هستند.

آیا یافته های علمی در این خصوص وجود دارد که بتوان بر آن تکیه کرد ؟ از آنجایی که این موضوع اهمیت زیادی دارد و می توان به برخی از سوالات ارتباط سن مادر و هوش کودکان پاسخ داد و از طرفی به سلامت مادر و فرزند نیز منجر خواهد شد ، در این مقاله به توضیح و تفسیر این موضوع خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : تست هوش کودک

مطابق با یافته های پژوهشهای پزشکی و اجتماعی و روانشناختی ، مادرانی که در دهه ۳۰ از زندگی خود فرزندانی را به دنیا می آورند ، احتمال اینکه فرزند آنها باهوش تر باشد بسیار بیشتر از مادرانی است که در دهه ۲۰ یا ۴۰ فرزندی را به دنیا می آورند.

مطالعات زیادی در این خصوص در کشورهای پیشرفته جهان انجام شده است که مطالعاتی که نشان می دهد فرزندان مادرانی که در هه ۳۰ از زندگی خود آنها را به دنیا آورده اند در انواع آزمونهای هوشی بهتر عمل می کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  یک مهد کودک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در گذشته اعتقاد بر این بود که هر چه مادران سن کمتری داشته باشند فرزندان سالم تر و باهوش تری خواهند داشت در حالی که نتایج مطالعات این کشورها چیز دیگری را نشان می دهد. در ادامه به خلاصه یافته ها و دلایل آن امر در این تحقیقات می پردازیم.

یک) اهمیت سلامت جسمی مادر در رابطه بین سن مادر و هوش کودک

سلامت جسمانی مادر از فاکتورهای مهم و اساسی در تولد فرزندی سالم و باهوش است. معمولاً افراد به ویژه زنان در سنین پائین تر ، توجه چندانی به سلامت جسمانی خود ندارند ؛ ولی در سنین بالاتر به دلیل افزاش آگاهی شان در حوزه سلامت جسم و روان ، توجه و رسیدگی بیشتری نسبت به سلامت خود نشان می دهند.

از آنجایی که یکی از پیش شرطهای سلامت روانی ، داشتن سلامت جسمانی است ؛ پس این مادران به لحاظ روانی نیز وضعیت بهتری نسبت به مادران کم سن تر دارند.

دو) افزایش آگاهی مادران جهت رابطه بین سن مادر و هوش کودک

مادرانی که در دهه ۳۰ از زندگی خود صاحب فرزند می شوند معمولاً مادرانی هستند که فرزندآوری را به تأخیر می اندازند تا استقلال مالی و شغلی کسب نمایند. بنابراین فرصت کافی داشته اند تا میزان آگاهی خود از فرزندپروری را افزایش دهند. این موضوع در هوش کودک مهم است.

به همین دلیل است که هنگامی که فرزندشان را به دنیا می آورند آگاهانه تر به رشد و پرورش فرزند خود می پردازند. در اکثر اوقات ، آنها کمتر مضطرب هستند و نکات ظریف در محافظت از فرزندان را به دقت رعایت می کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  علت و علامت خطرناک راه رفتن کودک روی پنجه پا

سه) منابع توجه بیشتر جهت رابطه سن مادر و هوش کودک

مادرانی که در دهه ۳۰ از زندگی صاحب فرزند می شوند معمولاً منابع توجه بیشتری نسبت به فرزندان خود نشان می دهند. امکانات مناسب بیشتری در اختیار فرزندان خود قرار می دهند که به رشد هوشی آنها کمک می کند. این امکانات برای رشد و تقویت توانایی ادراکی کودکان بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید : استعدادیابی کودکان

چهار) مخاطرات کمتر در رابطه بین سن مادر و هوش کودک

یکی دیگر از دلایلی که مادران در دهه ۳۰ ، فرزندان سالم تر و باهوش تری به دنیا می آورند این است که معمولاً زنان در این سن نسبت به سالهای قبل ، رفتارهای پرخطر کمتری را تجربه می کنند. معمولاً زنان در این سن کمتر به مصرف دخانیات یا مشروبات الکلی روی می آورند یا در هنگام بارداری نسبت به سایر سنین ، پرهیز بیشتری از این گونه رفتارها دارند.

با توجه به چهار عامل اصلی گفته شده در بالا به خوبی می توان نتیجه گرفت که با دهه ۳۰ از زندگی یکی از طلایی ترین دوران برای فرزندآوری زنان است.

منبع :

https://hooshenik.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا