پول و ثروتکودک و نوجوان

اموزش مدیریت پول تو جیبی به کودکان

پول تو جیبی اولین قدم و گام در جهت مسئولیت پذیر کردن کودکان می باشد. شاید مواردی همچون درخاست دوباره و دوباره ی پول از والدین در طول ماه و خرید های غیر ضروری کودکان نگرانی هایی را برای والدین به بار می آورد؛ از این نگرانی ها می توانیم به چگونه می توانیم فرزندانمان را برای آینده ی بهتر آماده کنیم و آیا راهی برای آموزش مهارت مدیریت پول تو جیبی به فرزندان وجود دارد؟

چرا پول تو جیبی کودکان و مدیریت آن مهم است؟

فرزندانمان تا همیشه کودک باقی نخواهند ماند. هرچه بزرگ تر شوند، خواسته هایشان همزمان با آنها رشد و بزرگتر می شوند. درخواست های زیادی همچون هزینه های زندگی، رفتن به دانشگاه، داشتن خانه و رفتن به مسافرت خواهند داشت؛ بنابر این، آموزش مدیریت پول تو جیبی کودکان بسیار مهم است. چرا که با آموزش صحیح، فرزندان شما به فردی مسئولیت پذیر و قابل درک تبدیل می شوند که از عهده ی مدیریت مابقی زندگی خود بر می آیند.

همچنین کودکانی که مدیریت کار را یاد می گیرند، هوش مالی بهتر و در نتیجه شانس بسیاری برای موفقیت در کسب و کار خود خواهند داشت.

مدیریت پول تو جیبی توسط خود کودک

فرزندانمان تا هیشه کودک باقی نمی مانند؛ هرچه بزرگتر شوند خواسته هایشان با آن ها رشد می کند. بنابراین مدیریت پول تو جیبی یکی از مهم ترین کارهایی است که والدین باید به کودکان خود بیاموزند و روی آن تمرکز کنند؛ چرا که والدین با آموزش صحیح می توانند کودکان خود را به فردی مشئولیت پذیر تبدیل کنند که توانایی اداره زندگیشان را به خوبی دارند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل نفخ شکم نوزادان و راه های درمان آن

می توان گفت که پول تو جیبی کودکان، یکی از راه های ارتباطی با آن ها می باشد. بهتر است فرزندانتان هرچه زود تر با ارزش پول ها آشنا شوند.

اولویت با خرید های ضروری

اگر کودک شما محدودیت بودجه ی خود را درک نماید، ضرورت بر خواسته اش را ترجیح خواهد داد یا درک می کند چه چیزی ضروری است و اولویت دارد و باید برای داشتن آن هزینه کند. با این کار، یک قدم به مدیریت پول تو جیبی توسط خود کودک نزدیک هستید.

برای دریافت پول تو جیبی زحمت بکش

مدیریت پول زمانی برای کودکان قابل درک می باشد که برای به دست آوردن آن، زحمت بکشند. گاهی اوقات سعی نمایید مسئولیتی را در خانه برای کودک خود در نظر بگیرید و درقبال آن پول بیشتری به آن بدهید. با این روش کودکتان می فهمد که پول درآوردن کار بسیار سختی است و پولش را بیهوده خرج کند. همچنین متوجه می شود که باید پس انداز کند و برای خرید لوازم ضروری نیز برنامه ریزی نماید.

برای مدیریت پول تو جیبی کودکان، به آنها بگویید پس انداز کنند

برای اینکه بتوانید کودکانتان را متقاعد کنید که پس انداز کنند، اول دسنرسی به پول نقد را برای آنها محدود کنید و بعد رویای داشتن یک وسیله و یا چیزی را در سر او بپرورانید و او را تشویق نمایید تا برای داشتن رویاش تلاش و پس انداز کند. از کودکی برای فرزند خود قلک تهیه کنید تا عادت پس انداز در او و افکارش جا بیندازید.

از او بخواهید که هفتگی یا ماهیانه پولی را درون قلک بیندازد تا بتوانند با پولی که جمع کرده اند، وسیله ی مورد نظر خود مانند ابنبات یا کفش را بخرند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  بازی درمانی کودک بیش فعال

به آن ها اجازه دهید اشتباه کنند

معمولا کودکان و نوجوانان نسبت به سنشان شتابزده عمل می کنند و دوست دارند سریع پول تو جیبی خود را خرج نمایند؛ ممکن است پول تو جیبی خود را در همان روز اول خرج کنند و برای دریافت پول، دوباره به سراغ شما بیایند و از شما پول درخواست کنند؛ بهتر است از آنها بخواهید که تا آخر هفته برای دریافت پول منتظر بمانند.

بهتر است به فرزند خود فرصت اشتباه بدهید و بگذارید از اشتباه خود درس و عبرت بگیرند. با کودکان درباره مدیریت صحیح پول تو جیبی کودکان صحبت کنید تا هزینه ها را به حداقل برسانند.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم به آموزش مدیریت پول تو جیبی به کودکان و نکات آن بپردازیم؛ بهتر است ویدیو ی پرورش اقتصادی و مالی ما را تماشا کنید تا با این موضوع بهتر آشنا شوید واطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر کودک شما با پس اندازآشنایی ندارد می توانید مقاله ی چطور پس انداز کردن را برای کودک تعریف کنیم؟ را مطالعه نمایید یا در وبینار “پرورش مالی و اقتصادی کودکان” شرکت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا