خانوادهروابط زناشویی

درمان ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ

درمان ناتوانی جنسی ممکن است زمان بر باشد اما غیر ممکن نیست. ناتوانی جنسی گونه ای اختلال روانی یا جسمی می باشد که اجازه نمی‌دهد مرد رابطه لذت بخشی داشته باشد یا احساس خوشایندی به دست آورد. ناتوانی جنسی به هر گونه  عارضه‌ای گفته می‌شود که چرخه واکنش جنسی را دچار اختلال می‌کند.

چرخه واکنش جنسی و درمان ناتوانی جنسی

به مجموعه‌ای از تغییرات بدن و همچنین هیجانات آن می‌گویند که در زمان رابطه جنسی احساس می‌شود. این چرخه با “مرحله برانگیختگی” آغاز  می گردد. سپس تحریک به “مرحله ثبات ” می‌رسد. فرد در مرحله بعد به حداکثر لذت جنسی می رسد که همان “مرحله ارگاسم” می باشد. در انتها نیز “مرحله فرونشینی” احساس می‌شود. هر اختلالی که در یکی از این مراحل به وجود بیاید، باعث  ارضاء نشدن و حتی برخی  مواقع  باعث ایجاد حس بدی در فرد می شود و فرد دچار افسردگی می‌شود.

عوامل ناتوانی جنسی در مردان

موارد زیر از عوامل مهم ناتوانی جنسی در مردان می باشد:

اختلال نعوظ و درمان ناتوانی جنسی

اختلال نعوظ اختلالی می باشد که که آلت تناسلی نمی‌تواند صاف بماند،  یا مرد نمی‌تواند آلت را برای دقایقی دلخواه در حین رابطه حفظ نماید. نعوظ وقتی رخ می‌دهد که خون به طرف  رگ‌های داخل آلت فوران گردد که در این صورت باعث التهاب آلت مرد می‌شود و همچنین باعث می شود آلت  راست گردد.

جریان خون در آلت عمدتاً توسط سیستم عصبی خودمختار کنترل می‌گردد. البته عوامل زیر نیز بر جریان خون آلت تاثیر گذارند:

  • مشکلات عروقی

 این بیماری‌ها باعث سفت و سخت شدن عروق می‌گردد و از انبساط آنها می کاهد. بیماری‌های عروقی یکی از عوامل خیلی موثر ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ در مردان سن بالا محسوب می شود.

  • عوامل اختلال زای سیستم‌ عصبی

مشکلاتی که در بیماریهایی مثل ضایعه نخاعی ایجاد می‌شود، توانایی  اعصاب  را برای کنترل فرآیند نعوظ دچار اختلال می‌کند.

  • آسیب فیزیکی وارد بر آلت تناسلی
این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه روابط زناشویی خود را بهبود بخشیم؟

ساختار آلت برخی مواقع آسیب می‌بیند و  این آسیب‌دیدگی مانع انجام فرایند نعوظ به طور طبیعی می‌شود.

  • استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یکی دیگر از عوامل اختلال در نعوظ می‌باشد. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروب: سیگار و نوشیدن مشروب باعث آسیب دیدن رگ های خونی می‌شود و بنابراین باعث اختلال در فرایند نعوظ نیز می شود.

 مشکلات در انزال  و درمان ناتوانی جنسی

انزال یعنی خروج مایع منی از آلت تناسلی مرد. این واکنش  در مرحله  ارگاسم  پدیدار می شود. این مرحله به واسطه سیستم عصبی تنظیم می‌گردد. بنابراین اگر در هماهنگی کنترل عصبی مشکلی به وجود بیاید، شاهد بروز مشکلات مربوط به انزال مرد خواهیم بود.

زودانزالی

انزال و ارضا شدن مرد زودتر از زمانی که خودش یا همسرش بخواهد را زود انزالی گویند.

انزال زودهنگام زمانی است قبل از دخول آلت یا بعد دخول آلت اما پس از گذشت زمان کوتاهی فرد به انزال برسد. این مشکل می‌تواند از استرس و اضطراب و یا تردید در رابطه باشد.

دیر انزالی

از دیگر مواردی که نیاز به درمان ناتوانی جنسی در مردان دارد دیر انزالی است. انزال و ارضا شدن مرد  دیر تر از خواست خود مرد یا همسرش. در اینجا انزالی که  اتفاق می‌افتد دیرتر از خواست مرد یا همسرش انجام می شود. فرآیند انزال خیلی آهسته انجام می شود یا هرگز صورت نمی‌گیرد. این نوع انزال علت منشا روانی دارد و می‌تواند باعث بروز مشکلات زناشویی، استرس و اضطراب و به علاوه افسردگی شود.

انزال پس‌گرد

 در این نوع انزال مایع منی در خلاف جهت حرکت می‌کند یعنی به جای حرکت رو به جلو و بیرون به عقب و به سمت مثانه حرکت می‌کند. این نوع انزال بیشتر در مردان دیابتی رخ می دهد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  علت علاقه مردان به رابطه دهانی

پایین بودن میل جنسی و درمان ناتوانی جنسی

پایین بودن میل جنسی می‌تواند نتیجه عوامل مشکل زای متفاوتی از جمله تنش و اضطراب و مشکلات زناشویی و افسردگی باشد. از مهمترین این عوامل می توان به پایین آمدن ترشح هورمون جنسی مردانه تستوسترون اشاره نمود که با  افزایش سن میزان ترشح آن کاهش می‌یابد.

تشخیص و درمان ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی از طریق گفت و گو با شخص  بیمار تشخیص داده می شود و اگر پزشک احتمال بدهد که جسمی باعث این بیماری شده است بیمار را به متخصص مجاری ادراری و دستگاه تناسلی مردان معرفی می‌نماید.

روش‌های درمان ناتوانی جنسی

مهمترین روشهای درمان این مشکلات شامل موارد زیر می شوند:

  • تغییر سبک زندگی
  • افزایش فعالیت بدنی
  • کاهش وزن (اگر فرد اضافه وزن دارد)
  • ترک دخانیات
  • ترک مواد مخدر

درمان ناتوانی جنسی از نوع دارویی

درمان ناتوانی جنسی به همراه قرص (اولین روش پیشنهاد شده) است.

نام قرص ها = سیالیس، لویتا، سیلدنافیل (دارو های مهار کننده).

ساز و کار این قرص ها مشابه اند اما در مدت زمان اثر گزاری با هم متفاوت اند.

درمان ناتوانی جنسی از نوع خود تزریقی

این نوع از درمان به واسطه تزریق داروی آلپروستادیل انجام می‌شود، آن هم زمانی که درمان دارویی تاثیری ندارد. پروستاگلاندین که به طور طبیعی در بدن موجود است، باعث  افزایش جریان خون در آلت میشود و همین امر کمک به نعوظ می کند. پروستاگلاندین نیز در این نوع درمان به بدن از طریق تزریق آلپروستادیل وارد می شود.

دستگاه وکیوم نعوظ

این دستگاه باعث افزایش جریان خون در آلت به واسطه ایجاد خلا می شود .لوبریکانت بر روی آلت چسبانده می‌شود و بعد آلت درون حفره ای از جنس پلاستیک قرار داده می شود و  سپس مکش هوا از درون به بیرون این حفره رانده می‌شود. این خلا ایجاد شده باعث می شود که خون به سمت آلت  کشیده شود و در نتیجه نعـوظ رخ دهد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  تاثیر بوی بدن روی روابط زناشویی

جراحی پروتز آلت برای درمان ناتوانی جنسی

جراحی پروتز آلت یک عمل معمولی و رایج نمی‌باشد، ولی برخی اوقات بهترین راه به منظور درمان ناتوانی جنسی صورت می گیرد. جراح پروتز را در راستای طولی داخل آلت قرار می‌دهد تا مرد بتواند به نعوظ برسد.

با بکارگیری پروتزهای  که قابل باد شدن  هستند، مرد می‌تواند آلت را با تنظیم میزان بادی که در استوانه‌ها موجود است در حالت راست نعوظ یا شل بگذارد. استوانه‌هایی که در ایمپلنت هستند بادشدنی می‌باشند، زیرا دارای محفظه‌هایی توخالی هستند و مرد با فشار دادن پمپی که در کیسه بیضه است می‌تواند آنها را با آب نمک یا سالین پر نماید. این سرم نمکی در مخزنی  که در پایین شکم قرار دارد نگهداری می شود. زمانی که مرد شیر تخلیه را باز می‌نماید، آب نمک از استوانه‌ها بیرون می‌آید و به درون مخزن می‌رود، بنابراین پروتز دیگری که از آن به جهت درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می‌گیرد، از میله منعطف و نیمه سختی درست شده که در راستای طول آلت درون آن گذاشته می‌شود.

جراحی عروق برای درمان ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ

اگر آناتومی بدن مرد به صورتی باشد که مانع ورود و خروج خون به آلت شود، جراحی عروق برای درمان اختلال نعوظ انجام می‌شود. شایان توجه است که این روش‌ برای مردان جوان موفقیت آمیز است و انجام آن به ندرت توصیه می‌شود.

جمع بندی

درمان ناتوانی جنسی نیاز به مراقبت های ویژه تحت نظر پزشک مجرب دارد برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ناتوانی جنسی مردان در رابطه زناشویی و بهبود آن را بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا