خانوادهروابط زناشویی

راه های ترک خود ارضایی

راه های ترک خود ارضایی برای همه یکسان نیست. خودارضایی در کشور ایران جزو کارهای ممنوعه بحساب می آید که تمام افراد شایعه ها و حرف هایی را در مورد این موضوع شنیده اند. در واقع خود ارضایی تا موقعی که تبدیل به عادت و اعتیاد نگردد هیچگونه مشکلی برای سلامتی انسان به وجود نخواهد آورد.

همچنین تاثیرات مثبت خود ارضایی نیز روی سلامت روانِ افراد و سلامت جسمی آنها قابل مشاهده می باشد. ولی هنگامی که  خود ارضایی تبدیل به یک اعتیاد گردد بایستی تحت درمان قرار گیرد و متوقف گردد.

نشانه های اعتیاد به خودارضایی

هنگامی می‌توانیم بگوییم فردی به خود ارضایی اعتیاد پیدا کرده است که بی اختیار مجبور به  انجام این عمل برای دفعات متعددی گردد و نتواند از این کار دست بکشد، به طوری که برنامه روزانه او را تحت شعاع قرار دهد. در این زمان فرد احساس می‌کند احتیاج به درمان دارد تا بتواند به روال عادی زندگی اش برگردد.

انواع خودارضایی و راه های ترک خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی جزو گروه‌های اعتیاد جنسی است که شامل انواع و اقسام گوناگونی می‌باشد از جمله:

 • اعتیاد به پورنوگرافی،
 • اعتیاد به خود ارضایی،
 • اعتیاد به رابطه جنسی

بنابراین، اگر در جستجوی ترک خود ارضایی می‌باشید سفارش می کنیم تا این مطالب را مطالعه کنید.

اعتیاد به خود ارضایی

انجام خود ارضایی به طور نرمال فقط به معنای اعتیاد به آن نمی‌باشد، ولی اگر نشانه های زیر را در خود مشاهده نمودید بدانید که زمان کمک گرفتن از یک متخصص یا یک روانشناس و یا یک روانپزشک، و یادگیری راه های ترک خود ارضایی فرا رسیده است.

 • وقت خیلی زیادی از روز شما را می‌گیرد.
 • زندگی فردی یا کاری شما را تحت شعاع قرار می دهد.
 • خود ارضایی را به جای رابطه زناشویی ترجیح دهید.
 • دوست دارید همیشه تنها بمانید و از جمع های دوستانه و خانوادگی فاصله بگیرید تا دست به این عمل بزنید.
 • در مکان‌ها عمومی و جاهایی که قبلا تمایل نداشتید، اکنون در حال انجام خود ارضایی می‌باشید.
 • زمانی که حوصله ندارید هیچ کاری را انجام دهید، تمایل به خود ارضایی دارید.
 • به منظور رها شدن از احساسات منفی خود ارضایی انجام می دهید.
 • زمان انجام خود ارضایی و یا بعد از انجام آن احساس گناه زیادی می کنید.
 • بیشتر مواقع به خود ارضایی فکر می‌کنید و در سرتان خیال پردازی به این کار می کنید.
این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین راههای حفظ روابط عاشقانه و تکراری نشدن آن چیست؟

توجه کنید که علایم ذکر شده امکان دارد گاهی اوقات در شما مشاهده نشود ولی اعتیاد داشته باشید، بنابراین تشخیص و درمان قطعی و صد درصدی این موضوع را بایستی با یک روانشناس در میان بگذارید و به درمان روانشناس و درمانگر  یا به عبارتی تراپیست عمل کنید.

درمان و راه های ترک خود ارضایی

اگر فکر می‌ کنید که به خود ارضایی اعتیاد ندارید و یا اینکه شک دارید، بایستی برای اطمینان پیدا کردن از آن، به یک روانشناس خوب و با تجربه مراجعه نمایید تا این مشکل را تشخیص دهد و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهد.

تاثیر اعتیاد به خود ارضایی و راه های ترک خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی می‌تواند تاثیرات زیادی در زندگی شخصی فردی که به آن معتاد شده‌ است بگذارد. این تاثیرات می‌تواند روانی و همچنین فیزیکی باشد که البته بیشترین تاثیرات آن بر سلامت روح و روان انسان است.

 • فردی که خودارضایی انجام می دهد به رابطه زناشویی کمتر علاقمند می‌شود و همیشه ترجیح می دهد که خودارضایی انجام دهد.
 • اعتماد به نفس این فرد کم می‌شود و همیشه خجالت می‌کشد که در رابطه زناشویی دو طرفه شرکت نماید.
 • اعتیاد افرادی که به خود ارضایی روی آورده اند، موجب می ‌شود که سدی به وجود آید تا نتوانند پیشرفت کند. لذا در زندگی کاری و شخصی خود دچار مشکلات زیادی می‌شوند و در رابطه زناشویی با همسر خود نیز دچار مشکل می‌شود.

درمان های خانگی به عنوان راه های ترک خود ارضایی

مهمترین درمان های خانگی عبارتند از:

 • از پورنوگرافی پرهیز نمایید. مشاهده فیلم های پورن، تاثیر خیلی زیادی بر انجام خود ارضایی دارد. با دوری کردن از فیلم های پورن، این عمل کم می‌شود و همچنین احساس نیاز به خود ارضایی کاهش می‌یابد.
 • تلاش کنید مدت زمان زیادی تنها نباشید. با کاهش دادن زمان تنهایی خود و گذراندن وقت خود با دیگران ذهنتان منحرف نمی‌شود و به سمت خود ارضایی نمی‌رود.
 • در زمان خواب شب لباس های زیادتری به تن کنید، زیرا امکان دارد وقتی که لباس های کمتری در موقع خواب بپوشید با دست زدن به خودتان حس کنید که تمایل به خود ارضایی پیدا کرده اید.
این راه هم بخوانید بدنیست:  نحوه تحریک و ماساژ کلیتوریس یا چوچوله زنان

درمان های تخصصی و راه های ترک خود ارضایی

مراجعه به  یک روانشناس خوب و با تجربه کمک زیادی به حل این مشکل بزرگ می‌کند زیرا اولین قدم مراجعه به روانشناس کم شدن اعتیاد به خود ارضایی است. همچنین دارو درمانی هم جزو درمان های تخصصی است که اگر روانشناسِ تشخیص دهد که شما اعتیاد به این کار دارید به شما کمک می کند تا با مصرف دارو این عمل را کاهش دهید.

بنابراین اصلا نگران نباشید، مشکل اعتیاد به خود ارضایی کاملا قابل درمان می‌باشد. فقط کافی است شما بخواهید و اراده کنید و از یک فرد متخصص مثل روانشناس کمک بگیرید.

جمع بندی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله خود ارضایی چه تاثیری بر روابط زناشویی دارد را بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا