خانوادهروابط زناشویی

افسردگی جنسی چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا تا کنون اسم افسردگی جنسی به گوش شما رسیده است؟ تعدادی از اشخاص بدون این که آگاه باشند با این بیماری درگیر هستند و در حال دست و پنجه نرم کردن با این  بیماری و اختلال می‌باشند. زمانی که شخص با این اختلال مواجه است، میل جنسی و تمایل به رابطه زناشویی خود را به تدریج از دست خواهد داد. در نتیجه احتیاج به برقراری رابطه زناشویی هم کاهش پیدا می‌کند. به صورت کلی در اختلالات افسردگی شخص در انجام فعالیت های روزمره و معمولی خود  دچار مشکل و بی میلی خواهد شد. این نوع افسردگی ممکن است ناشی از بعضی مشکلات جنسی مثل اختلالات در  نعوظ باشند.

تعریف افسردگی جنسی

همانطور که در بالا ذکر نمودیم افسردگی جنسی به این معنا است که موجب کاهش میل به برقراری رابطه زناشویی می‌گردد. اشخاصی که داروهای ضد افسردگی را مصرف می کنند بسته به میزان افسردگی خود دچار  این اختلال و مشکل خواهند شد. همانطور که آگاه می‌باشید بعضی از دارو های ضد افسردگی مثل SSRI عوارض جانبی زیادی دارند. این مشکلات و عوارض تاثیرات زیادی بر مشکلات جنسی افراد دارد. از جمله داروهایی که شامل عوارض جانبی می‌باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیتالوپرام
  • سرترالین
  • فلوکستین

علل بروز افسردگی جنسی

در آغاز لازم است بگوییم که میزان شیوع افسردگی جنسی در زنان زیادتر می‌باشد. علت آن این است که مربوط به تغییرات هورمونی آنها می‌شود. زنان در مدت زندگی خود با چالش های مختلفی مثل زایمان، یائسگی و قاعدگی سروکار دارند و  همه این موارد می‌تواند بر عملکرد جنسی زنان تاثیر بگذارد. مثلا نوعی از افسردگی به اسم افسردگی بعد از زایمان وجود دارد. در این  زمان زنان خیلی احساس افسردگی می کنند و این امر موجب کم شدن میل جنسی آنان نیز می‌گردد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل خیانت مردان را بشناسید!

همچنین مصرف دارو های ضد افسردگی هم بر طبق  گفته های پیشین رابطه مستقیم و زیادی با افسردگی جنسی خواهد داشت. دارو ها به  بهتر شدن خلق و خو کمک خواهد کرد ولی بر مسیر عصبی تنظیم کننده واکنش جنسی تاثیر خواهد گذاشت و  موجب می‌شود که در  عملکرد جنسی اختلال حاصل شود. بعضی از عوارض شایع و زیاد این دارو ها بر تاثیر رابطه با مشکلات جنسی شامل موارد زیر است که عبارتند از:

  • ناتوان شدن برای شروع و یا ادامه دادن رابطه زناشویی
  • لذت بخش نبودن رابطه زناشویی برایش
  • کاهش یافتن میل جنسی و رابطه زناشویی
  • کاهش یافتن رسیدن به ارگاسم و ارضا شدن

اگر اخیرا متوجه شدید میل جنسی شما کاهش یافته است و  همچنین داروی ضد افسردگی  مصرف می‌نمایید با پزشک متخصص مشورت نمایید. بسیار مهم است که بدانید این اختلال ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی است یا نه تا پزشک شما را درمان کند و میل جنسی شما کم نشود.

همین طور یکی دیگر از دلایل افسردگی جنسی می‌تواند بروز اختلالات جسمی باشد در این موقع فرد اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و گاهی فکر می‌کند که زیبا نیست و موجب ناراحتی او می‌شود.

راه های درمان افسردگی جنسی

خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که در علم روانشناسی و پزشکی به وجود آمده است راه های زیادی برای درمان افسردگی جنسی وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

ویزیت روانشناس

پیش از این که اقدام به هر کاری کنید زمان ویزیت روانشناس خود را مشخص نمایید. علت اهمیت آن چیست؟ روانشناس با  ارزیابی کردن وضعیت سلامت روانی بیمار خود ارزیابی جامعی را انجام خواهد داد. همانطور که آگاه هستید افسردگی جنسی به دلیل اختلالات روانی مختلفی می‌باشد و فقط با مراجعه به روانشناس می‌توان دلیل اصلی آن را تشخیص داد. روانشناسان با انجام تست ها و پرسیدن سوالات مشخص و گوناگونی به نتیجه کامل و جامعی خواهند رسید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چرا اهمیت باکرگی زنان در ازدواج در کشورهای آسیایی بیشتر است؟

در عصر حاضر پیشرفت زیادی در زمینه درمان مشکلات افسردگی جنسی انجام گرفته است. یکی از این پیشرفت‌ها  را می‌توان به تاسیس کلینیک های سکس تراپی اشاره کرد . این کلینیک ها به زوجینی که دارای مشکلات جنسی  هستند کمک می‌کنند تا مشکلات خود را ریشه یابی و سپس درمان  نماید. البته باید بدانید نتیجه گرفتن از این درمان نیازمند همکاری مشترک زن و مرد است.

گفتگو با پارتنر

حتما هیچکس به اندازه  خود فرد از مشکلاتی که دارد اطلاعی ندارد بنابراین توصیه می کنیم پارتنر خود را به یک عصرانه خوشمزه دعوت نمایید  و در مورد این مشکل صحبت کنید. توجه کنید که صحبت‌های شما بایستی کاملا جنبه دوستانه داشته باشد. از عصبانیت و پرخاشگری پرهیز نمایید و همدیگر را مقصر ندانید. اگر تمایل دارید مشکلات را بر دوش همدیگر بیندازید اصلا این مشکلات حل نمی‌شوند. فقط با همکاری یکدیگر و هندل شدن باهم خواهید توانست این مشکلات را درمان کنید.

راه های مقابله با افسردگی جنسی

به جهت به حداقل رساندن و کاهش بروز افسردگی جنسی حاصل از دارو لازم است که به موارد زیر توجه کنید:

حتما مصرف قرص های روان گردان و یا  الکل و کشیدن سیگار  را کنار بگذارید. تمام این موارد می‌تواند بر عملکرد جنسی شما و یا همسر شما تاثیر بگذارد. همچنین به سلامت و تناسب اندام خود اهمیت بدهید و به خودتان برسید.

جمع بندی

افسردگی جنسی از مشکلات رایج زوجین می باشد که اگر درمان نشود اختلالات زیادی را در رابطه زناشویی ایجاد می کند. برای اطلاعات بیشتر در این راستا مقاله فواید مضرات رابطه زناشویی زیاد را بخوانید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  خیانت زناشویی چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا