کودک

با کودک خبرچین و فضول چه کنیم؟

کودک خبرچین و فضول کودکی است که طبق گزارشات خبرنگاران خانواده به درستی تربیت نشده است و بنابراین در این مقاله بهترین راه هایی برای رفع این عیب در آن ها را به شما معرفی کنیم و نیز علل این رفتار یعنی خبر چینی در آن ها را ذکر خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای بستن زبان کودک خبرچین و فضول

برای بستن زبان کودک خبرچین و فضول و کم کردن این عیب در او شما والدین عزیز می توانید از روش ها و راهکارهای مختلفی از جمله موارد زیر استفاده کنید‌

۱- در ابتدا سعی کنید خود به عنوان الگوی کودک‌تان یک الگوی خوب باشید و مسائل و راز های خانوادگی خود را با دیگران مطرح نکنید و اگر این کار را انجام می دهید هم زمانی باید که کودک نزد شما نباشد .

۲- دومین روش برای بستن زبان کودک خبرچین این است که وقتی کودک رازهای خانواده را نزد دیگران مطرح می‌کند به او واکنش شدید نشان ندهید بلکه او را از جمع بیرون ببرید و او را از نظر خودتان متعلق سازید مثلاً می‌توانید بگویید من خیلی ناراحت می شوم وقتی مسائل خصوصی زندگی ما را جلو بقیه مطرح می کنی یا می توانید در همان لحظه با یک نگاه جدی بدون هیچ صحبتی برای چند ثانیه به آن نگاه کنید تا به حرف زدن ادامه ندهد.

۳- شما به عنوان پدر یا مادر  می ‌توانید به دیگران بگویید که وقتی کودکتان راجع به مسائل زندگی شما پیشه آن ها صحبت می کنند هیچ واکنشی به کودک شما نشان ندهند و کاملاً بی تفاوت باشند تا بدین وسیله کودک به  رفتار خود ادامه ندهد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  ضرورت آگاهی والدین از آزار جنسی کودکان

۴- جویا شوید که هدف کودک از خبرچینی چیست و در مورد علل خبرچینی با او صحبت نمایید و به او یاد دهید که برای مقبولیت نزد دیگران و روش های مطلوب و بهتری نیز وجود دارد.

۵- شما می توانید به عنوان کسی که کودک را تربیت می‌کند به جای گوش دادن به خبرچینی های او خبرچینی او را نادیده بگیرید و مثلاً به او بگویید که به جای خبرچینی یک ماجرا بگوید یا یک شعر بخواند.

۶- یکی از دلایل خبرچینی کودک فضول این است که اعتماد به نفس  او پایین است بنابراین می‌توانید به کودک اعتماد به نفس بدهید تا برای جلب توجه مجبور به خبرچینی نشود.

۷- به صورت غیر مستقیم کودک را از عواقب خبرچینی آگاه کنید به عنوان مثال می‌ توانید از مربی مهدکودک یا معلم او بخواهید که درباره خبرچینی در کلاس و زیان های آن  صحبت کرده و نظر بچه های دیگر را راجع به آن جویا شوند.

۸- به هنگامی که کودک از کار برادر و خواهرش برای شما خبرچینی می کند او را تشویق کنید و نسبت به این خبرچین بی تفاوت باشید زیرا با این کودک شما بدون اینکه شما از او بخواهید برای متهم کردن خواهر یا برادرش خبرچینی می کند بنابراین شما در چنین مواقعی به خبرچینی او علاقه نشان ندهید مرگ از او بپرسید که چرا این کار را می کند که در این صورت معمولاً کودک صادقانه هدف خود را از از این رفتار بیان می کند و شما می توانید به او بگویید که لازم نیست این کار را بکند و این وظیفه پدر و مادر است که به رفتارهای بچه ها توجه نماید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل و راهکارهای درمان شب ادراری کودکان

۹- راز هایی که کودکان با شما در میان می گذارند را نزد دیگران نگویید زیرا این راز ها بسیار برای آن ها اهمیت دارند و نیز وقتی شما این راز ها را نزد دیگران فاش کنید، او نیز یاد می گیرد که هر چی بشنوند نزد دیگران بگوید، بنابراین راز آن ها را نزد دیگران فاش نکنید.

علت سخن چینی و فضولی کودکان

کودکان به دلایل مختلفی دست به خبر چینی می کنند و انگیزه‌ های متفاوتی از این کار دارند، حال در زیر به چند مورد از این علل می پردازیم

۱- یکی از دلایل سخن چینی کودک  حسادت به برادر و خواهر ها است.

۲- از علل دیگر این مسأله در کودک ناراحتی و عصبی شدن از اطرافیان مثل خواهر و برادرا می باشد.

۳- از دیگر علل خبر چینی کودکان اعمال قدرت بر دیگر کودکان است.

۴- جلب توجه و نیز حس افزایش عزت نفس از دیگر علل خبر چینی در کودک می باشد.

۵- کودکان همچنین ممکن است برای ایجاد برقراری ارتباط با دیگران خبر چینی کنند.

جمع بندی

در این مقاله راجع به خبر چینی در کودکان و فضولی آن ها بحث شد و راهکار هایی برای رفع این عیب در آن ها به شما والدین و خانوده های عزیز معرفی کردیم و نیز علل این رفتار را ذکر نمودیم حال در پایان به شما توصیه می کنیم که برای تربیت آن ها در رابطه با خشم نیز به کار گاه آنلاین ما تحت عنوان آموزش بهترین راهکار های عملی برای کنترل خشم مراجع کنید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  انتخاب لباس مناسب برای کودکان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا