افسردگیتوسعه فردی

۵ راهکار برای اینکه به افسردگی بیکاری دچار نشویم

افسردگی بیکاری و اضطراب ناشی از اخراج شدن یا از دست دادن کار پدیده ای است که این روزها زیاد مشاهده می شود. آمارها نشان می دهد کارگران و کارمندان به طور متوسط پس از ۲۶ هفته کار، شغل خود را از دست می دهند که این آمار را بسیار بالایی است. بیکاران در جامعه به سرعت به دنبال یافتن شغل دیگری هستند و در صورتی که طی چند هفته شغل مورد نظر خود را پیدا نکنند؛ دچار افسردگی بیکاری خواهند شد.

اگر شما هم به تازگی شغل خود را از دست داده اید نگران نباشید پازل زندگی راهکارهایی را برای اینکه به افسردگی بیکاری دچار نشوید به شما یاد خواهد داد:

  • تا پیدا کردن شغل بعدی به خودتان کمی استراحت بدهید

مطمئنا هیچ کسی دوست ندارد شغل خود را از دست بدهد مگر اینکه خودش علاقه‌ای به انجام کاری که می دهد؛ نداشته باشد. در هر صورت شما نباید احساس شکست کنید. چند روز اول بیکاری را به آرامش یافتن خودتان اختصاص دهید و سعی کنید در روزهای اول به سرعت دنبال شغل جدید نباشید. حداقل دو روز را به تفریحات و سرگرمی هایی مانند بازی با فرزندانتان، تماشای تلویزیون یا یکی از سرگرمی های مورد علاقه تان بپردازید.

ما هم می‌دانیم که گفتن این حرف از عمل کردن آن راحت تر است. شما به دنبال شغل هستید چون باید آخر ماه اجاره خانه بپردازید یا صورتحسابهای تان را پرداخت کنید اما باور کنید دو روز اختلاف برای یافتن شغل جدید تفاوت چندانی در درآمد شما ایجاد نخواهد کرد. در عوض روحیه شما را بالا برده و به شما در تقویت اعتماد به نفس کمک می کند تا فرصت های شغلی جدید خود را با تمرکز بیشتری بررسی کرده و خودتان را برای مصاحبه های شغلی بعدی آماده کنید.

  • جوگیر نشوید
این راه هم بخوانید بدنیست:  نشانه های افسردگی در مردان

اگر شروع به استفاده از زمان خود برای گذراندن اوقات فراغت و انجام سرگرمی هایی که تا به حال از آنها غافل بودید؛ کردید؛ جوگیر نشوید و تمام پس اندازتان را خرج این سرگرمی ها نکنید. شما باید هدف مشخصی برای یک هفته یا یک ماه آینده خود در نظر بگیرید و طبق برنامه زمانبندی، بخشی از روز خود را صرف استراحت و آرامش بخشیدن و بخش دیگری را صرف پیدا کردن شغل مناسب نمایید.

  • خودتان را برای فرصت های شغلی جدید آماده کنید

رزومه خودتان را آپدیت کنید و یک کاور لتر تهیه نمایید. اگر تصور می کنید آموزش هایی که دیده اید قدیمی شده و کاربردی ندارد بهتر است برای رفتن به کلاس های آموزشی جدید برنامه ریزی کنید و از این فرصتی که دارید؛ استفاده نمایید تا مهارت ها و تخصص خود را ارتقاء ببخشید. به این ترتیب فرصت های شغلی بهتری در انتظار شما خواهد بود و به افسردگی بیکاری نیز دچار نمی شوید.

  • استرس را از خودتان دور کنید

احساساتی که بعد از دست دادن شغل به شما دست می دهد تا حدودی شبیه به زمانی است که فرد مورد علاقه خود را از دست داده‌اید یا رابطه تان را با او قطع کرده اید شما نیاز به زمان دارید تا با این وضعیت کنار بیاید. اما در این مدت باید با هر روشی که می‌توانید استرس را از خودتان دور کنید تا به افسردگی بیکاری دچار نشوید.

گذراندن وقت با خانواده و دوستان، رفتن به کلاس های آموزشی یا حتی باشگاه های ورزشی می تواند به شما در کنترل استرس و افسردگی بیکاری کمک کند. شما حتی می‌توانید از توانایی‌های خود برای دورکاری از خانه بهره بگیرید. فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارد که می توانید در مدت بیکاری از منزل آنها را انجام دهید.

  • در کارها به دیگران کمک کنید
این راه هم بخوانید بدنیست:  حریم شخصی چیست و چگونه حریم شخصی خود را حفظ کنیم؟

اگر می خواهید به افسردگی بیکاری دچار نشوید باید فرد مفیدی باشید بنابراین به دنبال فرصتی باشید که در کارها به دیگران کمک کنید. مادر یا پدر شما سایر اعضای خانواده و دوستانتان ممکن است در انجام کارهای منزل یا تکالیف مدرسه به کمک شما نیاز داشته باشند. با کمک به آنها احساس اتلاف وقت و بیهوده بودن را از خود دور می کنید و استرس شما نیز کاهش پیدا می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا