اعتماد به نفستوسعه فردی

حریم شخصی چیست و چگونه حریم شخصی خود را حفظ کنیم؟

حریم شخصی یا حریم خصوصی یکی از ابتدایی‌ترین حقوق هر فرد می‌باشد که متاسفانه در حال حاضر با پیشرفت جوامع و ارتباطات جمعی تا حدی نادیده گرفته شده است و لازم می‌باشد که نگاه مجددی به آن بیندازیم.

تفاوت حریم شخصی بین افراد مختلف خانواده

حریم خصوصی به عبارتی همان مرزهای احساسی و روانی می‌باشد که هر شخص برای خودش دارد و بدون حفظ نمودن آن نمی‌تواند روابط اجتماعی و زندگی موفقی را داشته باشد. حریم خصوصی در ابعاد و اندازه گوناگون زندگی متفاوت می‌باشد و اشخاص بایستی آگاه باشند که حفظ حریم خصوصی، بین والدین و فرزندان و یا بین زن و شوهر و… دارای چه تفاوتهایی هستند.

 در واقع حریم شخصی به مرزهای فیزیکی، احساسی و  روانی هر شخص می‌گویند که فرد برای خودش قایل می شود.

ضرورت حفظ حریم خصوصی

حفظ مرزهای شخصی موجب می‌شود که هر شخص بتواند خیلی راحت هویت، عقاید، نگرش و احساساتی که مختص به خودش است را داشته باشد.

 ضعف در حفظ حریم خصوصی موجب می‌شود که فرد آسیب پذیر شود و دچار مشکلات زیادی گردد. در نتیجه عدم حفظ قلمرو خصوصی، هر کسی به خودش اجازه دهد به حریم خصوصی فرد پا بگذارد و در کارهای او دخالت کند.

احترام به یکدیگر با حفظ حریم شخصی

یکی از سطوح بالای فرهنگ در جامعه حفظ احترام اطرافیان است. بنابراین احترام به حریم یکدیگر نیز  یک امر واجب و بسیار ضروری می‌باشد، زیرا بدون احترام به حریم شخصی بین افراد ارتباطات اجتماعی مناسبی ایجاد نمی‌شود.

علل ازبین رفتن حریم خصوصی

مرزهای حریم فردی مشخص می کند که افراد  می‌توانند چگونه رفتارهایی با هم داشته باشند. از این رو، چنانچه که افراد دیگر با شما درست برخورد نکنند، دلیلش می‌تواند خود شما باشید. همچنین بایستی بگوییم که افرادی که مرز معین و مشخصی برای خود ندارند، به حریم خصوصی و شخصی دیگران نیز احترام نمی‌گذارند. برخی اشخاص همیشه در جستجوی برطرف نمودن نیازهای دیگران می‌باشند و آنها را در اولویت خود قرار می‌دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  جملات منفی را از ذهنتان پاک کنید!

انواع حریم شخصی

حریم خصوصی شامل حد و حدود و انواع و اقسام مختلفی می‌باشد و هر شخص و یا شرکت، فرهنگ و همچنین کشوری تعریف خاصی از حریم شخصی دارد که می‌تواند جنبه جسمی، روحی و روانی داشته باشد.  شرایط و وضعیت جسمانی فرد، بیماری‌های خاص و همچنین خاطرات به این موضوع مربوط می‌شوند.  موضوع دیگری از حریم شخصی یا خصوصی وجود دارد که روابط خانوادگی شخص را در برمی‌گیرد که تا حدی  گسترده‌تر می‌باشد و روابط اجتماعی او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شیوه‌های حفظ حریم شخصی

تعریف حریم شخصی برای افراد کار بسیار مهمی می‌باشد که با رعایت نمودن برخی اصول قابل انجام می‌باشد. از  مهم‌ترین اینها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

توانایی نه گفتن

به منظور حفظ حریم اختصاصی، ضرورت دارد  که گاهی افراد قدری خودخواه باشند. منظور از خودخواهی اینکه افراد دیگران را خوشحال نکنند اما خودشان ناراحت باشند. برخی از افراد توانایی نه گفتن به افراد دیگر را ندارند و تمام خواسته‌های دیگران را قبول کنند، در حالی که این خواسته‌ها برای خودشان هیچ نفعی ندارد.

مشخص کردن رفتارهای قابل قبول

اگر فردی، رفتارهای نامناسبی با شما دارد و خط قرمزهای شما را رد می‌کند، به او تذکر دهید و از نه گفتن به آنها نترسید. شما این حق را دارید که رفتارهای قابل قبول خودتان را برای دیگران مشخص کنید و به آنها اجازه ندهید که بر خلاف آن با شما رفتار کنند.

داشتن آزادی شخصی

خودتان را باور کنید و نگذارید که افراد دیگر برای شما تصمیم بگیرند. بنابراین برای آنکه حریم شخصی داشته باشید نیاز دارید که برخی از کارهایتان را خودتان انجام دهید و وابستگی خود را به دیگران کم کنید. زیرا کمک خواستن و وابستگی به دیگران موجب می‌شود که اطرافیان به حریم خصوصی شما پا بگذارند و به آن احترام نگذارند، بنابراین اعتماد به نفس و استقلال خود را بالا ببرید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  دلایل عصبانیت زودهنگام افراد چیست؟

حریم شخصی در روابط اجتماعی

کنجکاوی در ذات تمام انسانها وجود دارد، ولی انسانها باید یاد بگیرند بر کنجکاوی خود غلبه کنند و به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارند.

مهم‌ترین مصداق‌های حفظ نمودن حریم شخصی در روابط اجتماعی عبارت است از :

  • زمانی که در اماکن عمومی مانند مترو و اتوبوس هستید به مردم و صفحات موبایل یا روزنامه آنها خیره نشوید.
  • در روابط و تصمیم‌گیری‌های افراد دیگر دخالت نکنید. بهتر است تا قبل از اینکه از شما نظر نمی‌خواهند اصلا نظر خود را بیان نکنید.
  • قبل از اینکه به ملاقات دیگران بروید، حتما به آن‌ها خبر بدهید و بی‌خبر به خانه کسی نروید. مهمان ناخوانده موجب رنجش صاحبخانه می‌شود.

حفظ حریم شخصی بین زوجین

دخالت نکردن در مرزهای خصوصی یکدیگر بیانگر احترام آنها به یکدیگر است. اکثر زوجین تصور می کنند که هر زمان بخواهند می توانند این مرزها را در هم بشکنند و همین موضوع دیر یا زود موجب از دست رفتن اعتماد بین آنها می شود.

هرچقدر هم زن و شوهر در روابطشان به یکدیگر نزدیک باشند، ممکن است از تجاوز طرف مقابل به مرزهای خصوصی‌شان ناراحت شوند.

پس اگر همسر شما دوست ندارد شما مرتب تلفن او را کنکاش کنید دلیل آن مخفی کاری از شما نیست، بلکه می تواند دلایل بسیار دیگری مثل حفظ حریم شخصی داشته باشد.

جمع بندی

با حفظ حریم خصوصی و احترام به یکدیگر ثابت کنید که چقدر متمدن هستید. برای آموزش و یادگیری دیگر رفتارهایی که کانون خانواده شما را گرم می کند مقاله  جلب اعتناد دیگران در روابط دوستانه و عاشقانه را بخوانید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  ارتباط ویتامین دی و افسردگی؛ آیا کمبود ویتامین دی باعث افسردگی میشود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا