ارتباط با جنس مخالفازدواجانتخاب همسر

تاخیر در ازدواج چه آسیب هایی دارد؟

تاخیر در ازدواج می تواند آسیب های متعددی در زندگی افراد به خصوص زنان برجای بگذارد. با بالا رفتن سن امکان انتخاب محدود شده و دیدگاه های فرد نسبت به تشکیل زندگی تغییر می کند. به تاخیر انداختن ازدواج موجب می شود معیارهای انتخاب همسر به طور غیر منطقی توقع گرایانه شود؛ به همین جهت پیدا کردن شخصی که رضایت طرف مقابل را جلب کند؛ بسیار مشکل می شود. افرادی که در انتخاب همسر تعلل می کنند؛ به زندگی مجردی خو گرفته و همراه شدن با شریک زندگی از نظر آنها، از دست دادن استقلال فردی است. مهمترین آسیب های تأخیر در ازدواج را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • ناسازگاری در زندگی مشترک

به تأخیر انداختن ازدواج به این مفهوم است که فرد برای مدت طولانی کاملا مستقل زندگی کرده و در نتیجه سازگاری در زندگی مشترک با نیازهای فرد دیگری که حتی ممکن است او را دوست داشته باشد؛ برایش مشکل میشود. با بالا رفتن سن، تغییر دادن افراد و توقع سازگار شدن آنها غیر ممکن است. چون در زندگی مجردی، برای مدت طولانی تمام تصمیم گیری ها به عهده خودشان بوده و تنها زندگی کرده اند؛ به اشتراک گذاشتن هر چیزی در زندگی با فرد دیگری به منزله ایجاد یک تغییر عظیم در زندگی آنها تلقی شده و در مقابل آن مقاومت می‌کنند. تشکیل خانواده از نظر این افراد اهمیت چندانی ندارد و در نتیجه ناسازگاری در زندگی مشترک با به تاخیر انداختن ازدواج، بیشتر مشاهده می‌شود.

  • از دست دادن انگیزه

یکی از آسیب‌های تاخیر در ازدواج، از دست دادن انگیزه و ایجاد بی تفاوتی نسبت به زندگی در افراد مجرد است. درست است که ازدواج کردن معایب و مشکلاتی پیش روی زوجین قرار می دهد اما نمی توان این نکته مهم را نادیده گرفت که ازدواج کردن، انگیزه فرد را برای رسیدن به موفقیت و تلاش کردن بالا می برد. اکثر افرادی که در سنین بالا همچنان مجرد مانده‌اند؛ انگیزه ای برای پیشرفت در زندگی، شغل یا علایق خود ندارد و نسبت به گذران زندگی خود بی تفاوت می شوند.

  • اولویت دادن به مادیات
این راه هم بخوانید بدنیست:  اولین معاشقه دوران نامزدی

مادیات در زندگی همه مهم است اما تأخیر در ازدواج به این مفهوم است که افراد بیشتر ساعات زندگی خود را صرف کار و درامدزایی کرده اند. در این شرایط به خصوص در میان مردان، پول و مادیات اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند؛ به طوری که حتی بعد از ازدواج در سنین بالا نمی توانند تعادل مناسبی بین کار و زندگی خانوادگی خود برقرار کنند. درنتیجه رفتارهای منفی مثل خسیس بودن در این افراد بیشتر مشاهده می‌شود. آنها ترجیح می‌دهند بیشتر ساعات روز را به کار و درآمدزایی اختصاص دهند و چون برای مدت طولانی مجرد بوده اند؛ از خرج کردن پول برای خانواده امتناع می ورزند چون ترجیح می دهند پولی را که برای آن زحمت کشیده اند؛ برای خود نگه دارند.

  • نداشتن فرزند

به تاخیر انداختن ازدواج به خصوص برای زنان که مدت محدودی را برای به دنیا آوردن فرزند فرصت دارند؛ ریسک نداشتن فرزند را بالا میبرد که می تواند یکی از مهمترین آسیب های تاخیر در ازدواج باشد. بچه دار شدن یکی از مهمترین جنبه های تشکیل خانواده است و اگر با تأخیر در ازدواج، امکان به دنیا اوردن فرزند وجود نداشته باشد؛ زندگی زناشویی به مشکلات اساسی بر میخورد. از طرف دیگر حتی اگر زوجین توانایی بچه دار شدن داشته باشند؛ اختلاف سنی بین کودک و والدین روابط بین آنها را پیچیده تر کرده و در آینده مشکلات بیشتری را در تربیت فرزند به وجود می‌آورد.

  • عدم توانایی در کنار آمدن با مشکلات

اگر از روانشناسان بپرسید تاخیر در ازدواج چه آسیب هایی دارد؟ مهمترین آسیب را عدم توانایی در کنار آمدن با مشکلات زندگی زناشویی می دانند. زنانی که در سنین بالا ازدواج میکنند با پیش آمدن کوچکترین مشکلی در زندگی دچار اضطراب، استرس و افسردگی می شوند. مردان نیز که مدت طولانی مجرد زندگی کرده‌اند؛ یاد گرفته اند که مشکلات را به تنهایی حل کنند و مشورت کردن با همسر برای شان معضل بسیار بزرگی است. آنها با بروز کوچکترین مشکلی، اشتیاق و انگیزه خود را برای آمدن به خانه از دست می دهند و ترجیح می دهند مثل دوران مجردی از خانواده فاصله گرفته و در محل کار یا در جمع دوستان شان حضور داشته باشند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  بهترین روش های جذب پسر مورد علاقه کدامند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا