انگیزهموفقیت

راهکارهای بالابردن انگیزه برای درس خواندن

راهکارهای بالا بردن انگیزه برای درس خواندن می تواند در شرایطی که شما یک پروژه داشته باشید که به زودی باید تحویل بدهید یا اگر قرار است مقاله ای برای نوشتن یا آزمایشی در دست بگیرید؛ به شما کمک خواهد کرد. برای به دست آوردن انگیزه درس خواندن ، فرایند ۵ مرحله ای پازل زندگی را دنبال کنید:

مرحله ۱: پیاده روی کنید

پیاده روی، یکی از موثرترین راهکارهای بالابردن انگیزه برای درس خواندن است. هرچند روشی است که بیشترین مقاومت را نسبت به آن احساس می کنید. شاید با خوتان فکر می کنید هنگامی که باید کارهای زیادی انجام شود؛ چرا باید همه کارها را پشت سر بگذارید و بیرون بروید؟

 • تحقیقات UCLAنشان می دهد ورزش تولید چندین هورمون فاکتور رشد را تحریک می کند که باعث تقویت توانایی مغز شما در ایجاد مسیرهای عصبی جدید می شوند که برای توانایی شما در یادگیری و حفظ کردن چیزهای جدید بسیار مهم است.
 • ورزش باعث تولید اندروفین و مواد شیمیایی می شود که روحیه شما را بهبود می بخشد و انگیزه درس خواندن شما را تقویت می کند. این ماده همچنین اکسیژن بیشتری به مغز شما می رساند و به رفع خستگی طولانی مدت کمک می کند.
 • بیرون رفتن حتی برای ۳۰ دقیقه، جذب ویتامین D بدن را به اندازه کافی افزایش می دهد و انرژی شما را تقویت می کند.

مرحله ۲: روی یک هدف متمرکز شوید

زمانیکه از قدم زدن برمی گردید؛ وقت آن است که بنشینید و کارهایی انجام دهید. ابتدا یک کار را انتخاب کرده و روی آن تمرکز کنید. اگر بخواهید چندین کار را با هم انجام دهید، وسوسه می شوید لحظه ای که اولین کار خسته کننده یا دشوار باشد، به مورد بعدی لیست کارهای خود امیدوار شوید. این طبیعت انسان است.

این راه هم بخوانید بدنیست:  جلب اعتماد دیگران در روابط دوستانه یا عاشقانه

علم به ما می گوید افرادی که اهداف خود را یادداشت می کنند، به موفقیت دست پیدا می کنند. وقتی هدف را می نویسید، به آن متعهد می شوید. شما باید چیزی مانند نوشتن یک مقاله تحقیقاتی یا مطالعه برای یک آزمون نگاه کنید که تمرکز اصلی شما را برای آن روز به شما یادآوری کند.

به این ترتیب، شما دیگر نگران سه هزار چیز نخواهید بود. مغز شما فقط باید روی یک کار تمرکز کند. قبل از انجام هر کار دیگری به مغز خود یادآوری کنید که باید روی یک هدف واحد متمرکز شود.

مرحله ۳: محیط کار خود را تمیز کنید

آنتونی بوردین – ​​سرآشپز – در کتاب خود با نام محرمانه بودن آشپزخانه درباره ضروری بودن یک فضای کار تمیز، به ویژه در آشپزخانه می گوید:

اجازه بدهید تا محل کار شما کثیف و متلاشی شود مثل این است که اشیا در همه جهت به پرواز در آمده اند و شما نیاز به کمک برای منظم کردن هرچیزی خواهید داشت

داخل سر شما نیز الان به همین شکل به نظر می رسد. پس تمیز کار کن! “

 • سطل آشغال خود را دور بیندازید.
 • یک فضای کاری روشن به خود اختصاص دهید.
 • زبانه های مرورگر دیگری را که نمی خواهید استفاده کنید؛ ببندید.
 • اگر لازم باشد، اینترنت را کاملاً خاموش کنید.

پس از اتمام این کار، شما برای شروع کار آماده هستید.

مرحله ۴: فقط شروع کنید

حال که ضربان قلب شما بالا رفته، مغز شما به یک کار اختصاص پیدا کرده که آن را یادداشت کرده اید و فضای خود را نیز تمیز کرده اید؛ زمان شروع است.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه انگیزه خود را نگه داریم؟

معمولاً مغز ما مقاومت زیادی برای شروع کار دارد. برای بالا بردن انگیزه جهت درس خواندن، یادداشت های خود را بیرون آورده و به مدت پنج دقیقه به آنها خیره شوید. همین کار برای آمادگی پیدا کردن مغز شما و شکستن مقاومت آن کافی است.

مرحله ۵: برای غلبه بر بی تحرکی از تکنیک Pomodoro استفاده کنید

آخرین مرحله، مهمترین راهکار بالابردن انگیزه برای درس خواندن است:

 1. یک تایمر برای بیست و پنج دقیقه تنظیم کنید ، و در طی آن بیست و پنج دقیقه فقط روی یک کار کار کنید.
 2. بعد از خاموش کردن تایمر یک استراحت پنج دقیقه ای به خود بدهید.
 3. این زمان درس خواندن ۲۵ دقیقه و ۵ دقیقه استراحت را چهار بار دیگر تکرار کنید.
 4. سپس مدت زمان استراحت را طولانی تر کنید.

تکنیک  Pomodoro نه تنها به از بین بردن مقاومت کمک می کند، زیرا کار کردن به مدت ۲۵ دقیقه قابل کنترل است بلکه با گذشت زمان می تواند به بهبود طول و تمرکز توجه شما کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا