کودککودک و نوجوان

بازی درمانی کودک بیش فعال

بازی درمانی کودک، یکی از روش هایی است که برای کودکان در سنین مختلف ومبتلا به برخی از اختلالات مانند بیش فعالی مورد استفاده قرار می گیرد و موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و چند نوع بازی برای رفع مشکلات مربوط به این اختلال را به شما معرفی خواهیم کرد و نیز اهداف انجام این بازی های برای کودک بیش فعال و والد را نیز بیان می کنیم.

بازی های مناسب برای کودک بیش فعال

کودک بیش فعال کودکی است که دارای ویژگی های نظیر، کمبود اعتماد به نفس، ناآرام، پریدن وسط حرف دیگران، اقدام قبل از فکر کردن، نداشتن تمرکز و اضطراب و استرس و … است که برای درمان این مشکلات در او می توان از بازی های مختلفی از جمله موارد زیر سود برد.

۱- بازی درمانی کودک با برگ کاغذ

این بازی برای افزایش تمرکز کودک بیش فعال برای خوب گوش دادن و نوشتن دیکته مورد استفاده قرار می گیرد و این گونه انجام می‌شود که یک برگ کاغذ جلوی دهان خود می گیریم و کلمه ای را با می می‌گوییم و از کودک می‌خواهیم آن کلمه را با ما تکرار کند دلیل غاز گرفتن جلوی دهان نیز جلوگیری از لب خوانی کودک است زیرا اگر کودک به هنگام خواندن متن لب خوانی کند دیگر توجه و دقتی به گوش دادن نخواهد کرد.

۲- بازی درمانی کودک بیش فعال با لیوان آب

در این نوع بازی یک لیوان آب سر خالی به کودک داده می شود و از او خواسته می شود مسافت حدود یک متر را با این لیوان برود و برگردد اینکه این بازی تمرکز و برقراری حفظ تعادل بین دست و پا و چشم کودک را قوی می کند و باعث می شود که نوشتن از روی کتاب برای کودک آسان باشد در این بازی بعد از چند روز به یک مرحله سخت انجام می‌شود و از کودک خواسته می‌شود که با همان لیوان آب با سه یا چهار پله بالا پایین رود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟

۳- بازی راه رفتن روی جدول

در این بازی لازم است یکی از والدین یا افراد خانواده با کودک خود به سر کوچه برود و از او بخواهد مسافتی را روی جدول کنار کوچه یا خیابان راه برود و دست ‌های خود را باز کند این بازی کمک زیادی به حفظ تعادل و تمرکز کودکان بیش فعال می کند.

۴- بازی درمانی کودک با فوت کردن شمع

یکی دیگر از بازی هایی که برای کودکان بیش فعال می توان از آن استفاده کرد بازی فوت کردن شمع است در این بازی از کودک می خواهند شمعی را که روشن شده است بدون خاموش شدن شعله یعنی فقط شعله شمع حرکت کند ولی خاموش نشود این بازی هم ممکن است مثل دیگر بازی ها برای بچه ها سخت باشد اما کودک با تمرین و تشویق موفق به انجام آن می شود و در تقویت تمرکز او موثر و مفید است.

۵- بازی با توپ تخم مرغ و بیش فعالی در کودک

در این بازی یکی از افراد بزرگ تر نظیر پدر و یا مادر یک توپ تخم مرغی را بر روی میزی به طول تقریباً یک متر می گذارند و در یک طرف میز کودک را در سمت دیگر آن راهنمایی می‌کند و این طور را با کمک فوت کردن به سمت مقابل هدایت می کند به گونه ای که تو به جای دیگری نرود و اگر هم رفت با کمک فوت بتوان آن را به مسیر درستش برگرداند که این نیز باعث افزایش تمرکز در کودکان بیش فعال می شود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  روانشناسی و تفسیر نقاشی کودکان (آموزش گام به گام)

اهداف بازی درمانی برای کودکان بیش فعال

این اهداف به دو دسته اهداف برای والدین و اهداف برای کودکان تقسیم می ‌شوند که در زیر آن ها می پردازیم

 الف- اهداف برای والدین

۱- یادگیری اصول و مهارت های بازی درمانی کودک محور و یادگیری چگونگی تشویق خود مداری مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس در کودکان

۲- رشد درخت و نگرش‌های واقع بینانه نسبت به خود و کودک

۳- افزایش پذیرش خود و اعتماد به نفس والدین در توانایی های خود  -۴رشد ۴- مهارت های فرزند پروری موثر بر اساس تکامل راهکارهای مناسب

ب- اهداف برای کودکان

۱- تجربه کردن مثبت طرح احساسات ،عزت نفس، ارزش، اعتماد به نفس و شایستگی از طریق احساس پذیرش

۲- رشد منبع درونی کنترل یعنی کنترل خود، تبدیل به خود مداری بیشتر، مسئولیت پذیری در کارها و روش های مناسب در بیان و برآوردن نیازها.

۳- تغییر برداشت های منفی و مثبت شدن افکار و مثبت شدن نگرش‌ها

جمع بندی

در این مقاله به معرفی چند بازی برای کودکان بیش فعال پرداختیم و فواید این بازی ها را برای کودکان و والدین ذکر کردیم حال در پایان لازم است که به شما توصیه کنیم به یکی دیگر از کارگاه های آنلاین مربوطه که در سایت ما ارائه می شود یعنی ده نکته کلیدی در ارتباط با فرزند مراجعه کنید تا نکات جدیدی در رابطه با چگونگی ارتباط با فرزندان خود بیاموزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا