کودک

چطور اوقات فراغت کودکان را در کرونا پر کنیم؟

پر کردن اوقات فراغت کودکان در کرونا یکی از دغدغه ها و مسائلی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول نموده است. به جرات می توان گفت که هیچ یک از ما برای تأثیرات گسترده کرونا ویروس آماده نبودیم، حداقل والدین شاغل که باید کودکان خود را به مهد یا مدرسه می سپردند. در واقع، تمامی خانواده ها به نوعی تحت تأثیر شیوع این بیماری قرار گرفته اند، خواه تعطیلی مدارس، تعطیلی مشاغل، کمبود برخی لوازم و داروها، یا قوانین سختگیرانه در مورد انزوای اجتماعی.

در این مواقع نامطمئن، والدین استرس مضاعفی دارند که چطور اوقات فراغت فرزندانشان را پر کرده و با دوستان و خانواده در ارتباط باشند. همه اینها در حالی است که باید فاصله اجتماعی رعایت شود و بچه ها عمدتا در خانه بمانند تا از ویروس کرونا در امان باشند.

در همین راستا، قصد داریم در مورد پر کردن اوقات فراغت کودکان در این پاندمی صحبت کرده و از استرس و نگرانی شما والدین بکاهیم.

ایده هایی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در کرونا

آیا شما نیز به دنبال فعالیت هایی هستید که فرزندان خود را در پاندمی کرونا مشغول نگه دارید و در عین حال از رشد خلاق و یادگیری آنها نیز حمایت کنید؟ پس ما با همراه باشید:

 

– اوقات فراغت کودکان با فعالیت های بدنی

یکی از این ایده های جالب شرکت در کلاس های رقص آن هم به صورت آنلاین است. شما می توانید در ابتدا فرزند خود را همراهی کنید. یک نوع رقص را انتخاب کرده و تماشا کنید، یاد بگیرید و برای کل هفته تمرین کنید. علاوه بر این می توانید برای کلاس های آنلاین ورزش برنامه ریزی کرده و یا از کودک خود بخواهید که همراه با مربیان به تمرین بپردازند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  تست کرونا برای کودکان ضروری است؟

– برنامه ریزی یک برنامه روتین با یکدیگر

سعی کنید برنامه‌ های آموزشی متناسب با سن کودک را که می ‌توان به ‌صورت آنلاین، یا از طریق تلویزیون یا رادیو دنبال کرد، تنظیم کنید. همچنین زمان بازی، زمان مطالعه و یادگیری را نیز در نظر بگیرید. از فعالیت های روزمره به عنوان فرصت های یادگیری برای فرزندان خود استفاده کنید. و فراموش نکنید که در صورت امکان، این برنامه ها را با هم ارائه دهید.

اگرچه ایجاد یک روال و ساختار در کنار پر کردن اوقات فراغت کودکان در کرونا بسیار مهم است، اما در این مواقع فراموش نکنید که فرزندان شما به سطحی از انعطاف نیز نیاز دارند. پس اگر زمانی که می‌خواهید یک برنامه یادگیری آنلاین را با کودک خود دنبال کنید، اما او بی ‌قرار و آشفته به نظر می‌رسد، به گزینه فعال ‌تری رفته و به عبارتی فعالیت های خود را تغییر دهید.

فراموش نکنید که برنامه ریزی و انجام کارهای خانه به طور ایمن برای توسعه عملکردهای حرکتی ظریف و درشت عالی است. سعی کنید تا حد امکان با نیازهای آنها هماهنگ باشید.

– پر کردن اوقات فراغت کودکان با انجام یک پروژه هنری

انجام پروژه های هنری و خلاقانه راهی عالی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در کرونا و در نتیجه رهایی از استرس و انجام کاری جدید است که می تواند در آینده بازخوردهای مثبتی داشته باشد. تعداد زیادی وب سایت ها وجود دارند که ایده ‌هایی را برای پروژه ‌های هنری برای کودکان ارائه می‌دهند. آنها می توانند تکنیک ‌های هنری اولیه را آموزش ببینند و طیف گسترده‌ای از پروژه‌های هنری را انجام دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  آموزش ارزش پول به کودکان

– گفتگوهای باز با کودکان

فرزندانتان را تشویق کنید که سوال بپرسند و احساسات خود را با شما بیان کنند. به یاد داشته باشید که کودک شما ممکن است واکنش های متفاوتی نسبت به استرس داشته باشد، بنابراین صبور باشید و درک کنید.

سعی کنید نگرانی های آنها را کوچک نشمرده یا از آنها دوری نکنید. حتماً احساسات آنها را تأیید کرده و به آنها اطمینان دهید که ترس از این چیزها طبیعی است. با توجه کامل به آنها نشان دهید که به آنها گوش می دهید و مطمئن شوید که آنها متوجه می شوند که می توانند هر زمان که دوست دارند با شما و معلمانشان صحبت کنند.

پر کردن اوقات فراغت در کرونا با کتاب خواندن

خواندن کتاب های آن هم گاهی با صدای بلند می تواند اعضای خانواده را گرد هم آورده و به جز کودکان، سایر افراد را نیز سرگرم سازد.

با خواندن کتاب، نه تنها کودکان شما سرگرم می شوند، بلکه می توانید کنار هم بنشینید، در مورد داستان بحث کرده و به هر سوالی که مطرح می‌شود پاسخ دهید. فراموش نکنید که این کار با ارزش زیادی همراه است.

کلام آخر

والدین می‌توانند با ایده های مناسب جهت پر کردن اوقات فراغت کودکان در کرونا، زمان استفاده از اینترنت را محدود کرده و به جای آن، راه حل های مناسبی را ارائه دهند. بهره گیری از دوره هایی نظیر “چگونه در منزل مهارت های ارتباطی فرزندم را تقویت کنم؟ ” یا “معجزه بازی” می توانند به رشد مغز و بدن بچه ها به روشی مناسب کمک کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه از پدر بودن لذت ببریم و پدر خوبی باشیم؟

شما می توانید فعالیت‌ هایی را برنامه ‌ریزی کنید که انواع مختلف بازی را شامل شود. همچنین به کودک خود در توسعه و پرورش مهارت های مهم کمک کنید. فرزندتان را به خلاقیت تشویق کنید. و در نهایت فراموش نکنید که کلید تلاش برای کمک به فرزندتان برای داشتن تعادل است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا