استرستوسعه فردیمثبت اندیشی

مثبت‌اندیشی چطور می تواند در رفع اضطراب و استرس شما تاثیر بگذارد ؟

با خودتان فکر می‌کنید مثبت‌اندیشی چطور می تواند در رفع اضطراب و استرس شما تاثیر بگذارد؟ پازل زندگی به شما اطمینان می‌دهد که اگر افکار مثبت را در ذهن خود توسعه دهید و هر روز این عادت مثبت فکر کردن را به کارهای روزمره خود اضافه کنید؛ هیچگونه استرس و اضطرابی را تجربه نخواهد نخواهید کرد.

همه ما تا به حال این توصیه‌ها را شنیده ایم که “مثبت فکر کن” یا “نیمه پر لیوان” را ببین. زمانی که مشکلی برای ما پیش می آید و شروع به گلایه کردن میکنیم؛ دوستان مان یا افراد خانواده فقط برای اینکه سطح استرس ما را کاهش بدهند؛ سعی دارند جنبه‌های مثبت اتفاق را به ما گوشزد کنند.

زمانی که شما خودتان تجربه بدی را پشت سر می گذارید مطمئناً دیدن اثرات مثبت یا مفید این تجربه برای شما امکان پذیر نخواهد بود. تجربیات بد احساسات ناخوشایندی مثل عصبانیت، پرخاشگری، استرس و اضطراب را در شما به وجود می‌آورد. تنها راهی که می توانید استرس و اضطراب خود را در این شرایط کاهش دهید؛ این است که به مثبت اندیشی عادت کرده باشید.

هرچند همیشه و در همه شرایط آسان نیست که جنبه مثبت وقایع را درک کنیم؛ به خصوص زمانی که با دیگران مثل کسی که دوستش داریم یا اعضای خانواده مان دچار کشمکش یا چالشی می شویم اما اگر فقط بتوانید تا حدودی افکار منفی خود را کنترل کنید و به جای آن سعی کنید به جنبه های مثبت زندگی فکر کنید می بینید که استرس و اضطراب شما حتی در بدترین شرایط نیز فروکش خواهد کرد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  نشانه های افسردگی ارثی چیست و چگونه درمان می شود؟

نتایج تحقیقات درباره تاثیر مثبت اندیشی روی کاهش اضطراب و استرس

تحقیقات بسیار زیادی اثر مثبت اندیش بودن را روی کاهش استرس و اضطراب بررسی کرده است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد افرادی که مثبت نگر هستند؛ روابط قوی‌تری برقرار می‌کنند؛ از لحاظ سلامت جسمی و روانی در وضعیت بهتری قرار دارند و استرس و اضطراب کمتری را در مواجهه با مسائل مختلف تجربه می کنند.

جالب اینجاست که افراد مثبت اندیش ریسک پذیری بیشتری دارند. آنها با شرایط غیر عادی و حتی شکست در هر زمینه‌ای بهتر کنار می آیند. اعتماد به نفس بالایی دارند و تقریباً خودشان را در شرایطی تصور می‌کنند که در آینده به موفقیت رسیده‌اند.

چطور یاد بگیریم که مثبت اندیش باشیم تا استرس و اضطراب ما کاهش پیدا کند؟

تنها راهی که می توانید در تمام شرایط سخت و مشکلاتی که در زندگی پیش روی شما قرار می گیرد؛ مثبت اندیش باشید و استرس و اضطراب کمی را تجربه کنید؛ تمرین کردن است. شما باید نحوه صحبت کردن با خودتان را تغییر بدهید. هنگامی که اتفاق ناگواری برای تان پیش می آید؛ مدام به خودتان قوت قلب بدهید و سعی کنید روی جنبه های مثبت هر اتفاقی تمرکز کنید. این تمرین شاید حتی در یکسال اول بسیار مشکل باشد اما اگر هر بار که مشکلی پیش می‌آید آن را تمرین کنید ذهن شما به طور ناخودآگاه فقط جنبه های مثبت هر اتفاقی را درک خواهد کرد.

سعی کنید نحوه تفکر خود را درباره هر چیز کوچکی تغییر بدهید. این روش و داشتن تفکر مثبت نسبت به هرچیزی به شما کمک می کند که روی مثبت اندیشی تمرکز کنید و زمانی که نتایج آن را روی سلامت جسم، کاهش استرس و اضطراب خود ببینید؛ انگیزه های بیشتری در شما ایجاد می شود که در آینده نیز همین رفتار را در پیش بگیرید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چگونه استرس را از بین ببریم؟

شما باید برای مثبت‌اندیش بودن تلاش کنید. فقط خود شما هستید که در یک موقعیت خاص و با یک مشکل خاص روبرو شده اید. هیچ کس دیگری نمی تواند در کاهش اضطراب و استرس به شما کمک کند. شما خودتان هستید که باید با مثبت اندیشی سعی کنید از آن چالش با موفقیت بیرون بیایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا